x
sadsad x
asdasd
Su Kaplumbağalarının Yaşam Alanı Nasıl Olmalı?

Su Kaplumbağalarının Yaşam Alanı Nasıl Olmalı?

23 Mayıs 2022

Su kaplumbağası bakımı diğer evcillerin ve özellikle akvaryum canlılarının bakımından çok daha kolay gözükmektedir ancak su kaplumbağaları çok hassas hayvanlardır ve gerekli koşullar sağlanmazsa 25 yıla kadar olan uzun ömürleri hemen kısalır. Bu sevimli canlıların yaşam koşullarını iyileştirmek ve uzun ömürlü olmalarını sağlamak doğru yem seçimi ile planlı bir beslenmeden geçer. Ayrıca kaplumbağaların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek bir akvaryum seçmek de bu konuda belirleyici etkenlerin başında gelir. Su kaplumbağalarının yaşam alanlarında bulunması gereken malzemeler de ihmal edilmemelidir.

>> Akvaryum Filtreleri

 kaplumbağa akvaryumu

Kaplumbağa Akvaryumunda Aranan Özellikler

Su kaplumbağası beslemeye karar verdiyseniz öncelikli olarak onun tüm yaşamsal ihtiyaçlarını gidermesini sağlayacak bir akvaryum edinmeniz gerekir. Su kaplumbağaları yavruyken ancak birkaç santimetre boyunda olurlar. Fakat daha sonra türüne göre bu canlıların 30 santimetreye kadar büyüdükleri görülür. Bu büyüme hızı kaplumbağalar için geniş bir akvaryum edinilmesini zorunlu kılar. Ayrıca çok sevilen bu canlıları ilerde çoğaltmak isteyebileceğinizi de hesaba katarak genişçe bir akvaryum almanızda fayda vardır.

Özenli bir bakım uygulanması gereken su kaplumbağalarının yaşam alanları olan akvaryumların genişliğinin yanında belirli alanlara sahip olmaları da gerekir. Su kaplumbağası akvaryumları diğer su canlılarının yaşam alanları gibi tamamen su ile doldurulamaz. Çünkü su kaplumbağaları belirli bir miktarda su isterler ve zaman zaman suyun dışına çıkmaları zorunludur. Dolayısıyla bu hayvanların yaşam alanlarında suya dalabilecekleri bir seviyede su bulunması gerekir. Suyun dışında kaplumbağaların üzerine rahatça çıkabilecekleri bir kuru alana da ihtiyaç vardır.

Su kaplumbağaları da diğer bazı canlılar gibi kış uykusuna yatarlar. Bu içgüdüsel davranış hava koşulları ile ilgilidir. Kaplumbağanızın kış uykusuna yatmaması için akvaryum suyunun ısısını ve akvaryumun bulunduğu ortamın sıcaklığını sabit tutmanız önemlidir. Bu doğrultuda akvaryum suyunun sıcaklığının 26 derecenin altına düşmemesine özen gösterilmelidir.

Su kaplumbağaları yemlerini suyun içinde yemeyi tercih ederler. Bu da suyun çabuk kirlenmesine neden olur. Akvaryum suyunun kirli olması ise kaplumbağaların ömürlerinin kısalması demektir. Suyun daha uzun süre temiz kalmasını sağlamak için kaplumbağanıza yem verirken kullanacağınız özel bir alan işinizi kolaylaştıracaktır. Yani kaplumbağanızın beslenme saatlerinde işlev görecek bir beslenme havuzu edinebilirsiniz.

 kaplumbagaakvaryumu

Kaplumbağa Akvaryumu İçinde Bulunması Gereken Malzemeler

Doğal yaşam alanlarında uzun yıllar yaşayan su kaplumbağalarının ömrünü uzatmanın ilk yolu akvaryum içindeki suyun temiz tutulmasıdır. Bu nedenle su kaplumbağalarının yaşam alanlarında mutlaka bulunması gereken malzeme suyu temizleyecek filtrelerdir. Akvaryumda bulunması gereken ikinci malzeme ise su kaplumbağalarının üzerine çıkıp güneşlenmelerini sağlayacak kaplumbağa adaları olacaktır. Böylece kaplumbağanız hem kuru alana olan ihtiyacını karşılayacak hem de güneş ışınlarından faydalanarak D vitamini alacaktır. D vitamini kaplumbağalar için çok önemli olduğundan özellikle kış aylarında bu gereksinimi karşılamanız için UVB lamba edinmeniz şarttır. Ayrıca bu canlılar için kuracağınız akvaryumda doğal yaşam alanlarına benzer bir ortam oluşturmak için taban malzemeleri ve bitkiler de bulunmalıdır. Taban malzemeleri kaplumbağanıza zarar vermeyecek dairesel şekillere sahip taşlardan oluşmalıdır. Bitki ve kaya kullanmak da kaplumbağaların güvende hissetmesini sağlayacak ürünlerdir.


Su Kaplumbağası Sahiplenmek İçin 5 Neden hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.