x
sadsad x
asdasd

Su Kaplumbağası Sahiplenmek İçin 5 Neden

30 Ekim 2020
Su Kaplumbağası Sahiplenmek İçin 5 Neden

Pek çok insan bir canlı sahiplenmek istediğinde tercih ettikleri hayvan genellikle kedi, köpek ya da kuş olur. Akvaryum ise özel bir merak gerektirir. Kedi, köpek ve kuşlar yakın ilgiye ve bakıma ihtiyaç duydukları, akvaryum ise fazlaca özen gerektirmesi nedeniyle tercih edilmeyebilir. Tüm bunları kolay hale getiren bir hayvan daha var; kaplumbağa. Uzun ömürlü ve beklediğinizden daha çok etkileşim içine girebileceğiniz kaplumbağaları tercih etmeniz için 5 neden.

Bakımları Kolaydır

Yaşam alanları temiz tutulduğu ve iyi beslendiği sürece kaplumbağalar sorunsuz canlılardır. Kaliteli bir mama seçimi yapmak onun ömrünü uzatacağı için tavsiyemiz Tetre Fauna Gammarus Kaplumbağa Yemi olacak. Zamanının çoğunu sığ bir suyun içinde geçiren su kaplumbağalarının en önemli ihtiyacı geniş bir akvaryumdur. Kaplumbağalar kendi boyutlarının 8 - 10 katı kadar bir yaşam alanına ihtiyaç duyarlar. Kaplumbağanız yavruyken alacağınız genişçe bir fanus işinizi görür ama sevimli dostunuzun büyüyeceğini de aklınızdan çıkarmayın. Günün büyük çoğunluğunu akvaryumu içinde geçiren kaplumbağaların suları çabuk kirlenir. Bu yüzden en az iki günde bir suyu değiştirilmelidir. Ayrıca bu canlılar ısıya karşı hassastır. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda ömürleri kısalabilir.

Doğal Gıdalarla da Beslenebilir

Hem etçil hem de otçul canlılar olan su kaplumbağaları obur yaratıklardır. Tek tip beslenme onlar için zararlı olabilir. Kaplumbağanız 1 yaşına gelene kadar onu protein ağırlıklı beslemeniz yerinde olacaktır. Bir yaşından sonra su kaplumbağalarının mama yanında daha çok sebze ağırlıklı beslemeniz tavsiye edilir. Genel olarak su kaplumbağalarına özel mamaların yanında sık aralıklarla olmamak kaydıyla ufak parçalar halinde et ve balık verilebilir. Aynı zamanda otçul da oldukları için yine küçük parçalara böldüğünüz yeşil çığ sebzeleri de kaplumbağalarınıza tattırabilirsiniz. Su kaplumbağaları gündüz beslendikleri için güneş battıktan sonra vereceğiniz mamalar suyunu kirletmekten başka bir işe yaramayacaktır. Kaplumbağalar günde bir ya da iki kez yiyebileceği miktarda mama verilir, kalanları ise su yüzeyinden toplanır.

Uzun Ömürlüdürler

Su kaplumbağaları, doğru ve iyi bakıldığında 30 yıla kadar yaşayabilirler. Kara kaplumbağalarından daha kısa ömürlü olsalar da sizinle uzun bir zaman birlikte olacakları kesindir. İdeal koşullarını yaratırsanız su kaplumbağalarının ömrünü uzatmak mümkün olabilir. Özellikle akvaryum genişliği, dişileri 35 santimetre, erkekleri ise 25 santimetreye kadar büyüyebilen bu canlılar için ömür uzatan önemli bir kriterdir. Hem mama hem de et ürünleri ve yeşil sebzelerle sağlıklı beslenme, yaşam alanının genişliği, bulunduğu ortamın temizliği ile nem ve ısı dengesinin ideal olması ve stresten uzak tutulması su kaplumbağalarının yaşam kalitesini belirleyen etkenlerdir.

Etkileşim Kurabilirler

Sanılanın aksine kaplumbağalar insanları tanır ve insanlarla etkileşime isteklidirler. Sizi gördükleri zaman bulundukları suyun yüzeyine çıkıp sizinle iletişim kurmak istediklerini gösterirler. Bazı belirgin hareketlerinden ruh hallerini ve ihtiyaçlarını anlayabilirsiniz. Örneğin kaplumbağanız size uzun süre bakıyorsa hasta olduğunu size haber veriyor olabilir. Kendi bacağını ısırması deri değiştirmede güçlük yaşadığını gösterir. Bu durum vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Vitamin eksikliğine işaret eden bir diğer nokta da kaplumbağanızın sırt üstü yatması ya da kendi etrafında dönmesidir. Göz ovalamak ya da taş yemeye çalışması da vitamin eksikliğinin göstergesidir. Su kaplumbağalarında vitamin eksikliğini gidermek için Sera Reptilin Kaplumbağa Vitamini kullanabilirsiniz. Arka bacaklarını geriye doğru uzatan bir kaplumbağa ise keyifli ve mutludur.

Yaşam Alanları Dekoratiftir

Su kaplumbağaları, sakin ama hareketli doğaları, orijinal yapıları ve sevimli halleriyle insanlara son derece iyi gelen ve yorucu olmayan canlılardır. Onlar için hazırlayacağınız akvaryumu dilediğiniz gibi tasarlayıp dekoratif hale getirebilirsiniz. Su kaplumbağaları akvaryum ya da fanus içinde mutlaka kuru bir alana ihtiyaç duyarlar. Bu da akvaryumun daha yaratıcı bir dekorasyona sahip olmasına yardımcı olur. Petihtiyac.com’dan edinebileceğiniz Trixie Akvaryum Dekoru Midye Taşlar'ı ile kaplumbağanızın yaşam alanını renkli ve estetik hale getirebilirsiniz.

>> Kaplumbağa Yemleri

SU KAPLUMBAĞASI 

Özetle kendinizi daha az yorarak hem ev dekorasyonunu güzelleştirecek hem de sizinle uzun süre yaşayacak bir canlıyı sahiplenmek isterseniz su kaplumbağaları sizin için ideal hayvanlardır. Bakım ve beslenmelerinin kolay olması, diğer evcil hayvanlardan daha az ilgiye muhtaç olmaları, keyifli bir seyirlerinin olması bu orijinal hayvanları sahiplenmek için yeterli sebeplerdir.

Akvaryum balık türleri hakkındaki içeriğimizi okumak için tıklayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.