x
sadsad x
asdasd

Soke Kedisi Özellikleri ve Bakımı

09 Eylül 2021
Soke Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bir Afrika kedisi olan Soke kedi ırkı, Kenya’da ortaya çıkmıştır. Kenya’dan Avrupa’ya getirilmesi ile dünya çapında tanınan bu kedi ırkı, ayrı bir cins olarak ancak 1992 yılında kabul görmüştür. Aslında bundan uzun yıllar önce Kenya’da tesadüf eseri keşfedilen Soke kedisinin tüm evcil kedi türlerinin atası olduğu sanılmaktadır. Tekir kedilere benzerliği ile dikkat çeken Soke kedileri, tekirler gibi hareketli ve oyuncu canlılardır. Ancak onlardan daha sıcakkanlıdırlar ve sahiplerine çabucak bağlılık geliştirirler. Meraklı yapıları ve tam bir kucak kedisi olmaları onları vazgeçilmez kılar. Nadir bulunan ırklardan biridir. Kolay uyum sağlayan yapıları ve insanlarla kurduğu sıcak ilişkiler sayesinde çok aranan ve sevilen evcillerin başında gelir. 

>> Kedi Oyuncakları

 soke kedisi

Soke Kedisi Genel Özellikleri

 • Kenya anavatanlarıdır.
 • Orta boy kedi ırklarındandır. Ağırlıkları 4 ila 7 kilogram arasında değişir.
 • Tüyleri kısadır ve çok az tüy dökerler.
 • Tüy renkleri tekir kedilerinki gibi desenlidir. Fakat tek renk siyah, gri, kahve ve beyaz olanları da vardır.
 • Atletik ve kaslı bir gövdeye sahiptirler.
 • Bacakları uzun ve güçlüdür.
 • Çok meraklı ve zeki kedilerdir.
 • Fazlaca oyuncu ve hareketlidirler. Gördükleri her nesneyi oyuncağa çevirebilirler.
 • Agresyon göstermeyen uysal ve sosyalleşmesi kolay canlılardır.
 • Evlerine ve sahiplerine çok bağlıdırlar.
 • Çoğu kedi ırkından farklı olarak yalnızlığı belli bir ölçüde tolere edebilirler.
 • Sosyal canlılardır, diğer evcillerle ve tanımadıkları insanlarla da iletişim kurarlar.
 • Bilinen bir sağlık problemleri yoktur. Fakat Afrikalı bir canlı olmalarının getirdiği niteliğin bir sonucu olarak soğuğa karşı dayanıklı değildirler.
 • Ortalama 15 yıllık bir ömre sahiptirler.

 soke kedi

Soke Kedisi Bakımı

Soke kedileri, bakımı kolay kedi ırklarındandır. Sahiplerine çok bağlı olurlar ve yalnızlığı da belirli ölçüde tolere edebilirler. Yaşadıkları ortama ve insanlara çabuk alışmaları ve sahiplerine sevgilerini rahatça gösterebilmeleri onları vazgeçilmez evciller haline getirmiştir. Dünyada nadir görüldüğü için sahiplenme konusunda sıkıntı yaşayabileceğiniz Soke kedileri, yaşadıkları eve neşe getiren canlılardır. Oyun konusunda son derece ısrarcı davranmaları onları olduklarından daha sevimli kılar.

Sahiplerine bağlılık konusunda da kedi severlerden tam not alan Sokeler, çalışanlar için de uygundur. Diğer kedi ırklarına göre yalnız kalmak konusunda belirli bir yere kadar rahattırlar. Bu da onların oyuncu karakter yapılarının bir sonucudur. Yalnız kaldıklarında hemen bir oyuncak bularak kendilerini oyalamayı bilen bu kediler için kedi yatağı edinmeniz yerinde olacaktır. Böylece Soke cinsi kediniz siz evde olmadığınız vakitlerde kendine bir oyun alanı yaratmış olacak hem de yumuşacık evinde kucağınızda uyuduğu gibi uyuyarak yokluğunuzu hissetmeyecektir.

Soke kedileri, sosyal canlılar oldukları için kalabalık ailelerle ve diğer evcillerle birlikte yaşayabilirler. Yeter ki uyuyabilecekleri rahat bir kucak ve bir oyun arkadaşları olsun. Bu olumlu özelliklerinin yanında Sokeler konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, alanlarına girmemek ve onları kızdıramamaktır. Genellikle sakin ve uysal olan bu kedi ırkı kızdığında saldırgan yüzünü gösterebilir.


Soke cinsi kediler tüy bakımı konusunda da sizi yormazlar. Onları haftada bir kez taramanız yeterlidir, çünkü bu kedi ırkının tüyleri kısadır.

Başka bir Afrikalı kedi Mısır Mausu ile ilgili yazımızı da okumanızı öneririz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.