sadsad x
asdasd

Mısır Mau Kedisi Özellikleri ve Bakımı

02 Temmuz 2021
Mısır Mau Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Leopara benzeyen kürkü ve atletik vücudu ile vahşi kedileri andıran Mısır Mau, dünyanın en eski kedi ırklarından biridir. Nadir bulunan değerli bir cins olup, Antik Mısır’da kutsal sayılmaktaydılar. Antik Mısır’ın tarihi eserlerinde tasvir edildiği düşünülen Mısır Mausu’nun kökenleri milattan önce 2000’li yıllara kadar dayanıyor. Mısır’da kendisine tapınıldığı sanılan bu kediler Avrupa’da tanındıktan sonra II. Dünya Savaşının ardından Rus saraylarına götürülerek türlerinin korunması sağlandı. Mısır Mauları desenleri ve hareketli doğaları sayesinde insanları büyüleyerek Avrupa’dan sonra 1980’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde de yetiştirilmeye başlandılar. Böylece ünü tüm dünyaya yayılan bu kediler çok hızlı koşmaları ve kusursuz birer avcı olmaları ile daha çok tanındırlar. Fiziksel güzellikleri ve yetenekleri kadar keskin zekâları ile de ön plana çıkan Mısır Mauları son derece uyumlu kedilerdir.

>> Kedi Ödül Sıvıları

 mısırmausu

Mısır Mau Kedisi Genel Özellikleri

 • Adlarından da anlaşılacağı gibi Mısır kökenli canlılar olup dünyanın en eski kedi cinslerindendirler.
 • Orta büyüklükte atletik kedilerdir. Ağırlıkları 4 ila 6 kilogram arasında değişir.
 • Kürkleri krem tonlarının üzerine siyah ve füme düzenli desenlerden oluşur. Desenleri leoparı andırdığı için küçük vahşi kedilere benzetilmektedirler.
 • Gözleri genellikle sarı, yeşil ve kehribar tonlarındadır.
 • Kusursuz birer avcıdırlar.
 • Dünyanın en hızlı koşan evcil kedilerinden biridir.
 • Sosyal ve uyumlu kedilerdir.
 • Zeki kedilerdir, eğitilmeye ve öğrenmeye açıktırlar.
 • Çok oyuncu ve orta derecede hareketli canlılardır.
 • Sahipleri ile fiziksel temasa girmekten çok hoşlanan sokulgan hayvanlardır.
 • İstek ve ihtiyaçlarını miyavlayarak sahiplerine belirtmekten kaçınmazlar. Konuşkan kedilerdir.
 • Ortalama yaşam süreleri 15 yıldır.

 mısırmausu

Mısır Mau Kedisi Bakımı

Çok hızlı koşmalarına rağmen yüksek derecede hareketlilik özelliği göstermeyen Mısır Mau kedisi, evde hareket halindeki her şeyin peşine takılabilir. Onu oyun oynarken izlemek son derece keyiflidir. Özellikle eve giren böcek ve sineklerle oynayarak saatlerce vakit geçirebilen bu türler mükemmel birer avcıdırlar ve bu yeteneklerini göstermekten hiç çekinmezler. Yakaladığı her tür böcek ve nesneyi size hediye olarak sunar, takdir görmekten de çok hoşlanır. Size getirdiği hediyelerden sonra onu ödüllendirmenizi beklediği için kedi ödül çubukları verebilirsiniz.

Bu türler konuşkan olmaları ile nam salmışlardır. Bu yönüyle yalnız yaşayanlar için çok ideal ev arkadaşlarıdır. Onunla saatlerce konuşmanız mümkündür. Ayrıca kucağınıza gelip kendilerini sevdirecek kadar sıcakkanlı canlılardır. Bu nedenle ona kucağınızda ve yanınızda her an yer açmanız gerekir. Çok seri hareket ettikleri için zaman zaman aniden koşarak sizi korkutabilirler. Onun bu ani hareketlerine alıştığınızda sorun ortadan kalkacaktır.  

Harekete hazır oldukları kadar huzurla uyumayı ve dinlenmeyi de seven Mısır Mausu, eve neşe getirecek bir arkadaştır. Yaşadığı ortama çabuk uyum sağlayan ve yuvasını hemen benimseyen bu kediler, sahiplerine de çok düşkündürler. Bu nedenle uzun süre evde yalnız bırakılmaya müsait değillerdir. Tanımadıkları insanlara bile sıcak davranan bir türdür. Diğer evcillerle de iyi geçindikleri için onlara bir oyun arkadaşı edinebilirsiniz. Ama Mısır Mausu için seçeceğiniz evcil dost sakin ve anlayışlı olmalı ki sevimli kedimizi tolere edebilsin. Kuş, hamster ve kaplumbağalar uygun ev arkadaşları değildir. Bu noktada çok iyi birer avcı olduğu unutulmamalıdır. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.