sadsad x
asdasd

Sahte Kedi ve Köpek Maması Nasıl Anlaşılır?

31 Ağustos 2021
Sahte Kedi ve Köpek Maması Nasıl Anlaşılır?

Özellikle son yıllarda kedi ve köpek mamalarında sahtecilik olaylarına sıkça rastlanmaya başlandı. Çoğunlukla internet üzerinden satışı yapılan mamalarda görülen sahtecilik evcil dostlarımızda ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmasa bile besin değeri taşımayan mamalar, kedi ve köpeklerin yeterli beslenememesine yol açar. Mamaların sahte olup olmadığını anlamak ve mama sahteciliğine maruz kalmamak için yapmanız gereken en önemli şey mamayı güvendiğiniz bir platformdan edinmektir.

Açık Mama Satın Almayın

Kedi ya da köpeğinize mama alırken önce güvendiğiniz internet siteleri ve pet shoplar ile veteriner kliniklerinden alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında aldığınız mamaların paketli olması da çok önemli. Açık mamaların ambalajları olmadığı için orijinal olup olmadıklarını tespit etmek mümkün değildir. Açık mamalar sahtecilik yapmaya çok müsaittir ve bu mamaların son kullanma tarihlerini görme olasılığınız yoktur. Yani açık mama orijinal olsa bile elde kalmış ve bayatlamış olabilir. Ayrıca açık mamalarda orijinal mama ve ucuz mamaların karıştırılması da söz konusudur.

 sahte kedi maması nasıl anlaşılır

Mamaların Tanelerine Bakın

Bir mamanın sahte olup olmadığını anlamanın yolu kedilerde daha kolaydır. Çünkü kediler, kalitesiz mamaları yemeye yanaşmazlar. Fakat köpekler daha obur hayvanlar oldukları için mamaları ayırt etmeden yemeleri büyük olasılıktır. Bu noktada evcil hayvan sahiplerine düşen görev, mamanın tanelerini kontrol edip orijinal mama ile karşılaştırmaktır. Sahte mamalar genellikle renk ve biçim olarak orijinal mamalara çok benzer fakat renklerinde mutlaka ufak da olsa bir farklılık olacaktır. Ayrıca hacim ve büyüklük açısından da dikkatli gözlerden kaçmayacak değişiklikler sahte mamalarda mevcuttur.

Mamaların Ambalajlarını Mutlaka Kontrol Edin

Mama alırken internetten sipariş etseniz bile mamayı açmadan önce ambalajına mutlaka bakın. Son kullanma tarihi ve mamanın orijinalliğini test edebileceğiniz tüm unsurları ambalaj üzerinden kontrol edin. Eğer mamanın son kullanma tarihi geçmiş ise mutlaka iade edin. Mamanın sahteliğinden şüphe duyuyorsanız ambalaj üzerindeki iletişim yollarını deneyerek ya da internet adresinden üretici firmaya ulaşın.

Bazen mamaların sahte olup olmadığını ambalaj üzerinden anlamak çok zor olabiliyor. Çünkü sahte mamalar, orijinal markaların paketleri ile birebir aynı şekilde basılarak size gönderilebilir. Bu yüzden mamalarınızı güvenli yerlerden almanız en sağlam yoldur.

 sahte köpek maması nasıl anlaşılır

Mama Fiyatları Hakkında Piyasa Araştırması Yapın

Kedi veya köpek maması alırken mama çok fazla ucuz ise ondan uzak durun. Her ürün gibi mamaların da belli bir fiyat aralığı vardır ve bu fiyatların çok üstü ile çok altında mama satmak şüpheli bir durumdur. Mama fiyatlarını farklı internet siteleri ve pet shoplardan kontrol ettikten sonra veteriner kliniklerinden ve markaların kendi sitelerinden teyit ettirebilir ve firmalarla fiyat bilgisi almak için doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Böylece belirlediğiniz marka mamanın ortalama piyasa değerine hâkim olursunuz. Bu ortalama fiyatın altındaki mamaların sahte olabileceğini göz önünde bulundurun.

Petihtiyac.com'da kedi maması ve köpek maması çeşitlerini her zaman orijinal ve en taze şekilde satın alabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedi ve Köpek Mamaları Neden Taze Olmalı? 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.