x
sadsad x
asdasd

Kedi ve Köpek Mamaları Neden Taze Olmalı?

04 Ocak 2021
Kedi ve Köpek Mamaları Neden Taze Olmalı?

Kedi ve köpek sahipleri, evcil dostlarının sağlıklı bir ömür geçirmeleri için doğru seçilmiş kaliteli bir mamaya ihtiyaç duyduğunu iyi bilirler.  Mamalar, evcil hayvanınızın ırkına ve yaşına uygun olması gerektiği kadar kısır olup olmadığına göre de seçilmelidir. Kedi ya da köpeğinize en uygun kalitedeki mamayı belirledikten sonra yapmanız gereken, mamanın tazeliğini kontrol etmek ve onu taze tutmanın yollarını öğrenmek olacaktır. Çünkü evcil dostunuzu kaliteli mama ile beslemek ne denli önemliyse mamanın taze olması da elzemdir. Tazeliğini kaybetmiş mamalar kedi ya da köpeğinizde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

>> Kedi Maması

kedi ve köpek mamaları neden taze olmalı

Mamalarda Tazelik Neden Önemli?

Evcil hayvan bakımının ilk ayağını iyi beslenme oluşturur. Bunun için piyasada ülkemizde üretilen ya da ithal edilen birçok farklı özellikte kedi ve köpek maması bulunmaktadır. Her gıda ürününde olduğu gibi hayvan mamalarının da bir kullanım süresi vardır. Markaya ve mamanın özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle kedi ve köpek mamalarının raf ömürleri ortalama olarak bir yıldır. Fakat bu süre mamanın üretildiği tarihten itibaren geçerlidir. Yani aldığınız mama size ulaşana kadar geçen süreyi de üstüne eklediğinizde mamanın ömrü daha da kısalacaktır.

kedi ve köpek mamaları neden taze olmalı

>> Köpek Maması

Raf ömrünü doldurmaya yaklaşmış mamaların tadında, kokusunda, şeklinde ve renginde bozulmalar olur. Eğer evcil dostunuzda kusma, ishal ya da kabızlık gibi belirtiler görüyorsanız hemen kullandığınız mamanın son tüketim tarihini kontrol edin. Mamanın tarihi geçmemişse bile mama açıkta kalıp havayla uzun süre temas ettiyse kedi ya da köpeğinizin sağlığını ciddi yönde etkileyebilir. Bilindiği gibi kedi ve köpeklerde kaliteli mamalar bu canlıların tüylerinin daha parlak olmasını, gözlerinin netleşmesini, daha enerjik ve daha aktif olmalarını sağladığı gibi ömürlerini de uzatır. Fakat mama bayatsa evcil hayvanlarınızın tüylerinde matlaşma ve hatta dökülme görüldüğü gibi, hareketsizlik, iştahsızlık gibi net belirtiler de gözlenir. Bu gözle görülebilen kötü etkilerinin yanında bayat mamalar mide ve bağırsak sorunları gibi ölümcül sonuçlar doğuracak hastalıklara da davetiye çıkarabilir.

kedi ve köpek mamaları neden taze olmalı

Mamaların Taze Kalması İçin Neler Yapılmalıdır?

Mamalar; içerdiği yağ, protein, vitamin ve mineraller yüzünden bakteri üremesine oldukça elverişlidirler. Mamadaki bozulma ürünün ve ambalajın kalitesi ile de ilgilidir. Evcil hayvan sahiplerine bu noktada düşen sorumluluk mamayı saklamaya koşullarına göre muhafaza etmektir. Ekonomik olarak mamaları büyük paketlerde almak avantajlı bir seçimdir ancak fazla mamayı taze tutmak çok zordur. Bu nedenle büyük paketlerde alacağınız mamaların son tüketim tarihlerine iyi bakmanız gerekir ve hayvanlarınızın mamaları bu tarihten önce mutlaka tüketmelerini sağlamalısınız.

mama4

Özellikle kaliteli mama üreten markalar mama ambalajlarını ürünün taze kalmasını sağlayacak şekilde dizayn eder. Ama mama açıldıktan kısa bir sonra tazeliğini kaybeder ve mamanın içindeki vitaminler azalır. Bu nedenle mamaların saklanması çok önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, mamayı ambalajından çıkarmamaktır. Örneğin evcil dostunuzun bir haftada yiyeceği mamayı cam ya da hava almayan özel saklama kaplarında saklayarak ambalajı haftada bir açmanız mamanın taze kalması için iyi bir yoldur.

Mama ambalajını uzun süre açık bırakmamak kadar, mamanın asgari düzeyde havayla temasını sağlamak da son derece önemlidir. Bunun için paketi her açtığınızda içindeki tüm havayı boşaltarak tekrar kapatmayı unutmayın.

kedi ve köpek mamaları neden taze olmalı

Üretici firmalar, paketlerin ağzını ısıl işlemlerle kapatırlar. Bu kullanıcılar için mümkün olmadığından paketin ağzı mutlaka katlanmalı ve hava almayacak şekilde lastik, mandal ya da bant gibi materyallerle kapatılmalıdır. Ayrıca mamalar güneş almayacak şekilde, serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır. Bunun için buz dolaplarınızın bir köşesini mamalara ayırabilirsiniz.

Petihtiyac.com'da satılan tüm mamaları gönül rahatlığıyla ve taze şekilde sevimli dostalarınıza verebilirsiniz.

Hazneli köpek mama ve su kapları için tıklayın.

Hazneli kedi mama ve su kapları için tıklayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.