x
sadsad x
asdasd
Puli (Macar Su Köpeği) Özellikleri ve Bakımı

Puli (Macar Su Köpeği) Özellikleri ve Bakımı

09 Aralık 2021

Hungarian Puli ve Hungarian Water Dog adı ile de bilinen Puli köpek ırkının dünyanın en eski köpeklerinden biri olduğunu sanılmaktadır. Macar kökenli olan bu köpeklerin binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihi olduğu düşünülmektedir. Macar Su Köpeklerinin bugünkü Macaristan’ı oluşturan Avrupa Hunları tarafından Orta Asya’dan Avrupa’ya getirildiği üzerine araştırma sonuçları bulunmaktadır. Geçmişten günümüze bu köpeklere insanlar tarafından yüklenen görev koyun çobanlığı olmuştur. Birer av köpeği özelliği gösteren Macar Su Köpekleri yüzyıllarca çiftliklerde ve hayvancılığın yapıldığı kırsal alanlarda kullanıldıktan sonra gösteri köpeği olarak da nam salmışlardır. Bu köpeklerin en dikkat çekici özellikleri elle örülmüş gibi duran tüyleridir. Bu tüyler, Pulilerin tüm yüzünü örttüğü gibi bedenini de tamamen saklayarak yere kadar uzanır. Tüyleri nedeniyle hayvan severlerin kalbinde özel bir yeri olan Puli köpek ırkı, nesli tükenmekte olan köpek cinslerinin de arasında yer alır.

>> Konserve Köpek Mamaları

puli köpeği 

Puli (Macar Su Köpeği) Genel Özellikleri

 • Macaristan anavatanlarıdır.
 • Çok eski bir köpek ırkıdır. Milat öncesi zamanlardan bu yana yeryüzünde olduklarına inanılmaktadır.
 • Tüy renkleri genellikle siyah ve gridir. Beyaz ve krem tonlarında tüy rengine sahip olan Puliler de mevcuttur.
 • En dikkat çekici özellikleri düğüm halindeki yere kadar uzanan uzun tüyleridir. Bu tüy yapısı köpek 6 aylıkken gelişmeye başlar.
 • Orta boy köpek cinsleri arasındadırlar. Erkek ve dişileri yaklaşık aynı kilodadırlar. Ortalama ağırlıkları 15 kilogram ve yükseklikleri erkeklerde 45 santimetre, dişi Pulilerde ise 40 santimetre kadardır.
 • Eğitilmeye açık, zeki hayvanlardır.
 • Oyuncu ve çok hareketli canlılardır. Bu nedenle egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Tüy yapısına bağlı olarak çok az tüy dökerler.
 • Koruma ve av köpekliğinin yanında çoban köpeği özelliği de gösterirler.
 • Koruma içgüdüleri nedeniyle tanımadıkları insanlara ve diğer hayvanlara karşı agresif tavırlar gösterebildikleri gibi çocuklarla da iyi anlaşamazlar. Bu nedenle küçük yaşlarda sosyalleştirilmeleri gerekir.
 • Tüy yapısı gereği deri hastalıklarına yatkındırlar.
 • Ortalama yaşam süreleri 14 yıldır.

 macar su köpeği 

Puli (Macar Su Köpeği) Bakımı

Tüyleri ile diğer köpek ırkları içinde özel bir yere sahip olan Puliler, farklı görünümlerini borçlu oldukları bu örgülü tüyler nedeniyle bakımı en zor köpek cinslerinden biri de olmuştur. Bu köpeklerin elle örülmüş gibi duran kürklerinin sırrı, yumuşak alt katman ve sert bir yapısı olan üst katman tüylerinin bir arada uzaması ve bu nedenle birbirine düğümlenmesinde yatar. Puli cinsi köpeklerin tüylerinin örgü halini alması ise 6 aylık olduklarında gerçekleşmeye başlar. Bu da 6 aydan itibaren bu köpeklerin tüylerinin sürekli olarak köpek tarak ve fırçaları ile taranması demektir. Tarama işlemi her gün yapılmalı ve tüylerin ayrıca elle ayrılması gerekir. Çünkü Pulilerin rasta yapılmış gibi görünen kürkleri su geçirmez ve kir ile pislikleri içinde tutar. Bu da köpeğin deri hastalıklarına yakalanmasına neden olur.   

Tüm çoban köpekleri gibi Macar Su Köpeklerinin de apartman dairelerinde yaşaması önerilmez. Çünkü bu köpekler sahiplerine çok bağlı olsalar da özgürlüklerine düşkün, inatçı ve hareketli hayvanlardır. Geniş arazilerde koşup oynama istekleri yoğun olan Puli cinsi köpekler, sürüleri ve sahiplerini korumak konusunda çok başarılı oldukları için çevreye karşı saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bu nedenle Macar Pulisi yavruyken iyi eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidir.


Pulilerle akraba olduğu düşünülen Poddle (Kaniş) Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımız da dikkatinizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.