x
sadsad x
asdasd

Poodle (Kaniş) Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

18 Haziran 2021
Poodle (Kaniş) Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Dünyada Poodle adıyla bilinen kaniş köpek ırkının Fransa kökenli olduğu sanılmaktadır. Geçmişte av köpeği olarak da kullanılan Poodlelar, tüm Batı Avrupa’da yüzyıllardır yaygın olarak bulunmaktadır. Üç farklı ebatta Poodle köpekten söz etmek mümkündür. Fakat hepsinin karakter özellikleri aynıdır. Boyutları ne olursa olsun tüm kaniş köpekler kendilerinden son derece emin olmaları ve fazla gururlu karakter yapılarıyla tanınırlar. Çok zeki olan kaniş köpekler, oldukça hızlı öğrenen canlılardır. Ama biraz inatçı olmaları ve fazla ilgi beklentisine sahip hassas yapıları eğitimlerini zorlaştırabilir. Yine de sahiplerine çok bağlıdırlar. İnsan duygularına duyarlı, kolayca empati kurabilen hayvanlardır. 

>> Köpek Ayakkabıları

poodle 

Poodle (Kaniş) Cinsinin Genel Özellikleri

 • Anavatanlarının Fransa olduğu bilinmektedir.
 • Toy, standart ve minyatür olmak üzere üç boyutta Poodle türü bulunmaktadır. Standart Kanişlerin yükseklikleri 45 ila 55 santimetre arasında değişirken erkekleri 40 kilogram dişileri ise 30 kilogram ağırlığına erişebilir. Minyatür Poodlelar’da yükseklik ortalama olarak 35 santimetre kadardır. Minyatürlerin ağırlıkları yaklaşık 7 kilogramdır. Oyuncak yani Toy Kaniş cinsleri ise 25 santimetre yükseklikte ve 4 kilogram ağırlıkta olurlar.
 • Tüyleri sık ve serttir. Tüy rengi genellikle beyaz ve krem rengidir. Kahverengi, siyah ve sarı tonlarında tüyleri olan Kaniş köpekler de mevcuttur.
 • Yuvarlak şekilli gözleri koyu renktir.
 • Fazlaca hareketli ve atak hayvanlardır.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Gürültücü köpeklerdir, çok fazla havlarlar.
 • Oyun oynamayı çok severler ve neşelidirler.
 • Çok zeki köpeklerdir.
 • Sahiplerini aile gibi görürler ve onlara çok bağlıdırlar.
 • İlgi ve sevgi görmeye bayılırlar.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Yavruyken sosyalleştirilmemeleri tanımadıkları insan ve canlılara agresif davranışlar göstermelerine neden olabilir.
 • Göz ve kulakları hassastır. Göz ve kulak iltihabına yatkındırlar.
 • Ortalama yaşam süreleri 15 yıldır.

kaniş köpeği 

Poodle (Kaniş) Köpeklerin Bakımı

Poodle köpeklerin bakımı zor sayılmaz. Fiziksel dayanıklılıkları düşük olduğu için ev dışında yaşaması zor olan Poodelar, apartman dairlerine kolayca uyum sağlarlar. Üç ebattaki Kaniş köpekler de yuvalarını çabucak benimseyip sahiplerine çok bağlı oldukları için her an aileden gördükleri insanların dizinin dibinde olmak isterler. Apartman dairelerinde yaşamalarının tek dezavantajı fazla havlamalarıdır. En ufak bir ses ya da hareket gördüklerinde koruma içgüdüleri devreye girip havlamaya başlarlar. Bahçeli evlerde de çok mutlu olabilen Poodle köpeklerin özellikle minyatür ırkları için köpek kapıları edinebilirsiniz. Böylece köpeğiniz rahatlıkla bahçeye çıkabilecektir. Fakat Poodelar fazla cesur ve kendinden emin köpekler oldukları için bahçenizin dışına fırlayıp yuvalarını yabancılardan korumaya çalışabilirler.

Kaniş köpeklerin bakımını zorlaştıran ise fazla ilgi beklemeleri ve gururlu olmalarıdır. Sert davranılmaya asla tahammül edemez ve sahiplerine küserler. Aslında çok zeki olan bu köpekler, her şeyi çok çabuk öğrenirler. Fakat eğitimleri pozitif yöntemlerle yapılmalı ve bu inatçı köpeklere öğretilecek her şey sevgiyle öğretilmelidir.

Alerjik insanlarla yaşamaya en uygun köpek cinslerinden biridir. Üç boyut kanişlerin de tüyleri dalgalı ve sıktır. Minimum oranda tüy dökmeleri bu köpeklerin tüy yapısıyla ilgilidir. Ama az tüy döküyor olmaları Poodle cinsi köpeklerin tüy bakımına ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Poodleların en az haftada iki kez fırçalanması ve düzenli olarak tıraş ettirilmeleri deri sağlığı açısından büyük önem taşır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Süs Köpeği Irkları ve Özellikleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.