x
sadsad x
asdasd

Neon Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı

19 Ocak 2021
Neon Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı

Küçük balıklardan biri olan Neon Tetralar; renkleri, güzelliği ve sakin yapıları ile en çok aranan akvaryum canlılarındandır. Kolombiya ve Brezilya’dan dünyaya yayılan bu tatlı su balığı üzerlerindeki parlayan şeritler ile bilinir. Dinlenmeye çekildiklerinde bu parlak renk azalır. Küçük balıklar olmasına rağmen hastalıklara çok dayanıklıdırlar. Bu da akvaryum hobisi olanlar için onları çekici kılar. Akvaryum sevenler için bir diğer güzel özellikleri de çok hızlı ve fazla sayıda üremeleridir. Şaşırtıcı biçimde etobur canlılardır ama açgözlü oldukları için verilen her yemi hemen mideye indirmeye çalışırlar. 

>> Akvaryum Malzemeleri

Neon Tetra Balığı Genel Özellikleri

 • Parlak şeritleri vardır.Bu çizgiler zaman zaman kaybolabilir.
 • Sakin ve barışçıl balıklardır.
 • Sosyal canlılardır. Doğada sürü olarak yaşarlar. Bu nedenle akvaryumda en az 6 tanesi bir arada yaşamalıdır. 
 • Küçük balıklardır. Doğal yaşam ortamlarında en fazla 4 santimetre boyuna ulaşırlar. Akvaryumda beslenen Neon Tetra Balıkları ise 2-3 santimetre ebatlarındadır.
 • Çok dayanıklı canlılardır.
 • Suyun orta seviyelerinde ve yüzeye yakın yerlerde yüzerler.  
 • Etçil balıklardır.
 • İyi bir bakımla 10 yıla kadar ömürleri vardır.
 • Çok hızlı ve çok sayıda ürerler.
 • Cinsiyet ayırımı yapmak zordur. Dişi Neon Tetralar erkeklere göre daha iridirler ve daha yuvarlak hatlı gövdeleri vardır. Erkek Neon Tetraların ise gövdeleri incedir.
 • Dişiler bir defada yaklaşık 130 civarı yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan yavrular Neon Tetralar 5 gün sonra yüzebilirler.

>> Akvaryum Süsleri ve Kumları

Neon Tetra Balığı Bakımı

Neon Tetralar’ın bulunduğu akvaryum sıcaklığı 22 derecenin altına düşmemelidir. Akvaryum, en az 40 litre olmalıdır. Neon Tetra Balıkları barışçıl canlılar oldukları için karma akvaryumlarda yaşayabilirler. Moli balıkları, Lepistesler ve karidesler ile uyumlu bir yaşam sürebilirler. Neon Tetra Balığı, büyük ve etçil balıklarla aynı akvaryumu paylaşmamalıdırlar. Yoksa büyük balıklara yem olabilirler. Sürüler halinde yaşamayı sevdikleri için en az 6 tane alınmalıdırlar. Yalnız kaldıklarında strese girip hastalanabilirler ve hastalıkları ölümle sonuçlanabilir. Loş ışıktan ve bol bitkili yaşam alanlarında bulunmaktan hoşlanırlar. Loş ışıkta parlaklıkları kaybolabilir. Saklanma, üreme ve yumurtlama için bitkilere ihtiyaç duyarlar. İyi bakıldıklarında 10 yıla kadar yaşayabilen Neon Tetra balıklarının akvaryum temizliği önemlidir. Bu balıklarım doğal yaşam alanları bol yağmur alan nehirler olduğu için su değişimini haftada bir suyun beşte biri şeklinde yapmalı ve suyu temiz tutmalısınız. Üreme dönemlerinde dişi ve erkek Neon Tetra’yı ayrı bir tanka almasınız. Yumurtalar atıldığında ise etobur olan anne ve babalarından korumak için yumurtaları bu tankta bırakmalısınız. Yoksa ebeveynleri tarafından yenebilirler.

neon balığı özellikleri 

Neon Tetra Balığı Beslenmesi

En çok Kolombiya ve Brezilya’da görülen Neon Tetra Balıkları, etçil olmalarına rağmen beslenme konusunda seçici değillerdir. Küçük balıklar oldukları için yiyebilecekleri büyüklükteki her şeyi yemek isterler. Neon Tetralarınızı günde iki kez hazır kaliteli yemlerle besleyebilirsiniz. Ancak etobur olmanın bir sonucu olan yüksek protein ihtiyacı gidermek için onlara haftada bir ya da iki kez camlı yem vermeniz gerekir. Düzenli bir yemleme planına sadık kalmanız Neon Tetra Balıkları için hayati önem taşır. Dayanıklı balıklar olsa da yemek konusunda ölçüsüzlerdir ve vereceğiniz her türlü yemi yeme eğilimdelerdir. Bu da hayatlarını riske atabilir.

Balık yemlerini incelemek ve satın almak için tıklayın.

Neon Tetra Balığı Türleri

Tetra Balıklarının birçok türü bulunmaktadır. Tetraların alt türleri de mevcuttur. Neon Tetra Balıklarının farklı renk ve özellikler gösteren alt türlerinden bazıları şunlardır;

 • Gold Neon Tetra
 • Long-Fin Neon Tetra 
 • Siyah Neon Tetra
 • Green Neon Tetra 
 • Diamond Head Neon Tetra


İlginizi çekebilir: Kristal Köpek Balığı Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.