sadsad x
asdasd

Manx Kedisi Özellikleri ve Bakımı

24 Şubat 2021
Manx Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Adlarını Man Adası'ndan alan Manx kedileri, kuyruksuz olmalarıyla tanınırlar. Bu özellik, aslında genetik bir rahatsızlığın sonucudur. Kuyruklarında bulunan iltihap dolayısıyla kuyrukları gelişmeyen Manxlar, kuyruk boylarına göre türlere ayrılırlar. Neredeyse kuyruksuz olan Rumpy Manxs kedileri, en bilinen Manx türüdür. Rumpy Riser Manxlar'ın ise kuyruk şekilleri tavşan kuyruklarına benzer. Stumpy Manx ise çok kısa kuyruklu bir türdür. Bunlardan farklı olarak Longies Manxlar'ın normale yakın uzunlukta bir kuyrukları vardır.

Manx kedilerinin anavatanları hakkında birçok farklı rivayet bulunmaktadır. Bunlardan biri, İrlanda’ya giden bir gemide fare avlanmak için bulunduruldukları ve gemi battığında Man Adası'na sığınıp kurtuldukları hikayesidir. Bir diğer rivayete göre Manx kedileri, Japonya’dan tüccarlar tarafından Man Adası'na getirilmiştir. Bu kedilerin İskandinavya’dan Vikingler ile birlikte adaya geldiği de başka bir söylencedir. Türkiye’de çok yaygın olmayan bu kedi türünün diğer karakteristik özellikleri suyu sevmeleri, hareketli yapıları ve çok cana yakın olmalarıdır.

>> Kedi Ödül Tabletleri

manx kedisi 

Manx Kedisi Genel Özellikleri

 • Anavatanlarının İrlanda Denizi’nde bulunan İngilizlere ait Man Adası olduğu kabul edilse de bu konuda farklı görüşler bulunmaktadır.
 • Orta büyüklükte bir kedi türüdür. Erkek Manxlar 4-6 kilogram arasındadır. Dişilerde ise bu sayı en fazla 5 kilogram olabilir.
 • İltihabik bir durum nedeniyle çok kısa bir kuyrukları vardır. Kuyruk boylarına göre türleri bulunmaktadır.
 • Tüylerine göre iki cins Manx kedisi mevcuttur. Uzun tüylülerine Longhair Manx ya da Cymric, kısa tüylülerine ise Shorthair Manx adı verilir.
 • Tüyleri birçok farklı renkte olabilir ama genellikle desenli tüylere sahiptirler.
 • Yetişkinliğe erişmeleri diğer kedi türlerine göre çok uzun sürebilir. Bu süreç 4-5 yıla kadar uzayabilir.
 • Sudan korkmazlar hatta suyla oynamayı severler.
 • Dost canlısı, sıcak kedilerdir. Sosyal hayvanlardır.
 • Çok oyuncu hatta yaramaz kedilerdir.
 • Mükemmel birer avcıdırlar.
 • Geveze kedilerdir, evde mırıldanarak dolaşır ve sahibine miyavlayarak isteklerini belirtirler.
 • Zeki kedilerdir. Eğitilmeleri zor değildir.
 • Kalıtsal hastalıkları mevcuttur.
 • Yaşam süreleri 8 ile 14 yıldır.

manx kedisi özellikleri 

Manx Kedisi Bakımı

Bakımları zor olmayan Manx kedileri, çok oyuncu ve hareketli canlılardır. Yaramazlığa varacak enerjileriyle evin neşesi haline gelirler. Musluğu her açtığınızda suyla oynamak için yanınıza koşarak gelecek neşeli bir kedi istiyorsanız Manx tam da size göre. Sahipleriyle oyun oynamaya ve tırmanmayı da çok severler. Enerjilerini atmaları için onların bulunduğu evlerde tırmanabilecekleri bir kedi tırmalama tahtası ya da evi bulundurulması yararınıza olacaktır. Yoksa evdeki her yüksek dolabı üzerine çıkıp ortalığı dağıtabilirler.

Sahiplerini çok kıskanan Manxlar, sürekli ilgi görmek isterler. Sahiplerine çok yanaşmadığı sürece diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşan bu sıcak kanlı kediler sahiplerinin kucaklarında uyumayı severler.

manx kedisi bakımı

Mamx kedilerinin kuyrukları genetik bir iltihabik durum nedeniyle ya yoktur ya da çok kısadır. Bunun dışında da genetik hastalıkları bulunan Manxların kalıtsal kornea rahatsızlığı nedeniyle görme yetileri zamanla azabilir. Ayrıca bu kedilerin dörtte birinde bulunan Manx Sendromu nedeniyle, omurga kısalığı, idrar yollarında enfeksiyon, sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar görülür. Manx Sendromu, en çok kısa kuyruklu olan Rampy Manxlar'da görülür. Kalıtsal hastalıklara yatkınlıkları nedeniyle bakımları dikkatli yapılmalıdır.


Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.