sadsad x
asdasd

Leonberger Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

23 Ağustos 2021
Leonberger Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın en iri köpek ırklarından biri olan Leonberger, büyüklüğünden beklenenin aksine son derece kibar bir canlıdır. Koruma ve bekçi köpekliğinin yanında kurtarma köpeği olarak da görev alan Leonbergerlerin kökenleri konusunda birkaç farklı görüş bulunmaktadır. Bu teorilerden ilki, bu köpeklerin 19. yüzyılda Almanya’nın Leonberg şehrinde yetiştirilmeye başlandığı üzerinedir. Aslan gibi iri ve kuvvetli bir köpek ırkı elde etme isteği ile Saint Bernard, Newfoundland ve Great Pyrenees köpek cinslerinin melezlenmesi yoluna gidilerek Leonberger köpek ırkının elde edildiği söylenmektedir. Fakat bir başka görüşe göre bu köpekler 16. yüzyılda Avusturya’da ortaya çıkmışlardır. Kökenleri şaibeli olsa da Leonberger köpekler Avrupa sarayları ile Rusya’da çok popüler olup dünyaya yayılmışlardır. Dünya savaşlarından sonra nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Leonberger cinsi, yapılan çalışmaların ardından yeniden yetiştirilmeye başlanmıştır.

>> Tahılsız Köpek Mamaları

Leonberger köpek

Leonberger Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Kökenleri Almanya’nın Leonberg şehrine dayanır. Başka bir görüşe göre ise Leonberger bir Avusturya köpeğidir.
 • Saint Bernard, Newfoundland ve Great Pyrenees cinsi köpeklerin melezlenmesi sonucu elde edilmiş bir köpek cinsidir.
 • Dünyanın en iri köpeklerindendir. Erkekleri yetişkinliğe eriştiklerinde 80 kilograma kadar çıkabilirler. Bu sayı dişilerde 60 kilogram civarında seyreder. Yükseklikleri ise erkek Leonbergerler’de en çok 80 santimetre, dişilerde ise 75 santimetre kadardır.
 • Orta uzunluktaki tüyleri çoğunlukla sarı ve kahverengi tonlarındadır. Bu tüylerde ara ara siyah renk de gözlenirken Leonbergerlerin burun ve kulakları tam siyahtır.
 • Kürkleri katmanlı olduğu için suya ve soğuk hava şartlarına dayanıklı hayvanlardır. 
 • Çok güçlü ve kaslı bir gövdeye sahiptirler.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Günlük egzersizleri için geniş alanlara ihtiyaç duyarlar.
 • Üç yaşından sonra olgunluk dönemine giren ve geç gelişen köpek ırklarındandır.
 • Çok fazla havlamazlar.
 • Yabancılara karşı temkinli hatta saldırgan olabilirler. Bu nedenle yavruyken eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidirler.
 • Ailelerine ve yuvalarına çok sadık ve korumacı davranırlar.
 • İri köpekler olmaları nedeniyle eklem ve kemik hastalıklarına yatkındırlar. Bunun dışında bilinen kalıtsal bir hastalıkları yoktur. Sağlıklı ve dayanıklı köpeklerdir.
 • 12 yıl kadar bir ömre sahiptirler.

 leonberger

Leonberger Köpek Irkı Bakımı

Leonberger cinsi köpekler, çok iri ve çok aktif oldukları için küçük evler ile apartman dairelerinde yaşamaya uygun değildirler. Geç olgunlaştıkları için uzun süren yavruluk dönemlerinde aşırı derecede hareketli olurlar. Geniş bahçeli evlerde ve çiftliklerde mutlu olurlar. Onların enerjisine yetişebilmek için sahiplerinin de çok aktif olması gerekir ve bu köpeklerin günlük egzersizleri aksatılmamalıdır.

Leonberger cinsi köpekler, çok kuvvetli olmalarının yanında bekçi köpekliği ile koruma köpekliğine de yatkın oldukları için temel itaat eğitimleri asla atlanmamalıdır. Yoksa bu köpeklerle birlikte yaşamak siz ve çevreniz için bir kabusa dönüşebilir. İlk kez köpek sahiplenmek isteyenler için yanlış bir tercih olacak bu köpekleri eğitmek çok kolay değildir. Aslında çok zeki hayvanlardır ve öğrenme konusunda da sizi zorlamazlar. Ama onlar güçlerinin farkında ve kendilerine güvenli hayvanlar oldukları için itaat konusunda kararlı davranılmalı ve profesyonellerce eğitilmelidirler.

Leonbergerlerin eğitimleri çok kolay olmadığı gibi bakımları da biraz zorludur. Orta uzunluktaki tüyleri düzenli olarak köpek tarakları ile taranmalı, gerektiğinde yılda ikiyi aşmamak kaydı ile özellikle sıcak aylarda köpek şampuanı ile yıkanmalıdırlar.


Leonbergerler’in de aralarında bulunduğu Dünyanın En Büyük 5 Köpek Cinsi ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.