x
sadsad x
asdasd
Köpekler İçin İdeal Yürüyüş Nasıl Olmalı? Köpeğinizle Yürüyüş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpekler İçin İdeal Yürüyüş Nasıl Olmalı? Köpeğinizle Yürüyüş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

06 Ocak 2023

Irkı ne olursa olsun tüm köpekler diğer evcil hayvanlardan farklı olarak egzersize ihtiyaç duyarlar. Günlük yapılması gereken bu egzersizler köpeğin hem spor yaparak sağlıklı kalması hem de tuvalet ihtiyacının giderilmesi için zorunlu bir etkinliktir. Sahibi ile birlikte vakit geçirerek arada kurulan duygusal bağı da sağlamlaşmasını sağlayan bu yürüyüşler köpeğin psikolojisini de düzenler ve köpeğinizin daha mutlu, daha huzurlu olmasını da beraberinde getirir. Köpeklerin sosyalleşmesine de yararı bulunan bu yürüyüşler aynı zamanda eğitimlerinin de bir parçası olarak görülmeli ve doğru şekilde gerçekleştirilmelidir.

köpeklerle yürüyüş 

Köpeğinizle Yapacağınız İdeal Yürüyüş Nasıl Olmalıdır?

Köpeğinizle yaptırdığınız yürüyüşleri doğru biçimde gerçekleştirmeniz önemlidir. Doğru bir köpek yürüyüşünün nasıl olması gerektiğini ise aşağıdaki maddeleri takip ederek öğrenebilirsiniz.

  • Köpeğinizin veteriner hekimin belirlediği aşıları tamamlanmadan onu dışarı çıkarmanız sakıncalıdır.
  • Yürüyüşlerin en az günde bir kez yapılması şarttır. Ama ideal olanı bir günde iki defa yürüyüşe zaman ayırmaktır. Yürüyüşler için ideal zamanlar ise günün ilk saatleri ve gün batımıdır.
  • Yazın havanın en sıcak olduğu, kışın ise ısının en aza indiği zaman dilimlerinde yürüyüş yapmak köpeğinizin sağlığı için sakıncalı olacaktır.
  • Gerçekleştireceğiniz yürüyüş etkinliğini her gün aynı saatte yapmanız önemlidir. Böylece köpeğiniz bu rutine alışır.
  • Yapacağınız yürüyüşlerin süresi köpeğin yaşına, ırkına, varsa özel durumuna ve sağlığına göre değişir. Fakat yetişkin ve sağlıklı bir köpek günde en az bir saat yürüyüş yapmalıdır.
  • Yürüyüş için ideal ortam ağaç ve bitkilerin bol olduğu parklar ve benzeri mekanlar olmalıdır.
  • Mutlaka tasma kullanılmalı ve tasmasız dışarı çıkılmamalıdır.  
  • Köpeğiniz koşu yapacağı alana gelene kadar sizin yanınızda ve adımlarınızı takip ederek yürümelidir. Bu köpeğin eğitiminin bir parçasıdır.
  • Yürüyüşler köpeğin egzersizi ve tuvalet ihtiyacının giderilmesi amacıyla yapılmalıdır. Sosyalleşme ve rahatlama da bu egzersizin yan amaçları arasında yer alır.

 köpeklerde yürüyüş

Köpeğinizle Yürüyüş Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpeğinizle çıktığınız günlük yürüyüşlerde mutlaka dikkat etmeniz gereken ve göz ardı edemeyeceğiniz noktalar bulunmaktadır. Dikkat etmenizin elzem olduğu ilk konu güvenliktir. Köpeğinizin güvenliğini sağlamanın yolu ise tasma kullanmaktır. Köpeğinizi dışarı çıkarırken mutlaka ona tasma takın. Ayrıca yürüyüşleriniz için özel olarak tasarlanan köpek tasmaları ile zaman zaman tasmayı kısaltıp uzatabilirsiniz.

Güvenlik sadece köpeğiniz için geçerli bir nokta değildir. Etraftaki insanları ve diğer canlıları da köpeğinizden korumanız ve kimseyi korkutmamanız da gerekir. Köpeğiniz herhangi bir canlıya yöneldiğinde ne yapacağından emin olamıyorsanız onu tasmasını kısaltarak onu yanınıza çekin.

İkinci nokta ise köpeğin sağlığını muhafaza etmektir. Bilindiği gibi köpekler çöplere karşı çok ilgilidir ve diğer canlıların dışkılarını yeme eğilimi de gösterirler. Patili dostunuzun yürüyüş boyunca herhangi bir şey yemediğine ve dışkılardan uzak olduğuna emin olun. Yoksa hastalanabilirler.


Köpekler Neden Dışkı Yer? Köpeklerin Dışkı Yemesini Önlemenin Yolları başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.