x
sadsad x
asdasd

Köpeklerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

22 Mayıs 2023
Köpeklerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Memeli canlılar olan köpekler, insanlar gibi doğum yaparlar. İnsanlarda 9 ay 10 günlük bir süreçten bahsederken köpeklerde ortalama 60 günlük bir doğum süresinden söz etmek mümkündür. Bu süre 56 günde tamamlanabileceği gibi köpeğiniz 70 gün sonunda da yavrularını dünyaya getirebilir. Burada önemli olan köpeğinizin gebe olduğunu anlamanız ve hem bebeklerin hem de annenin sağlığı için zamanında önlem almanızdır. Sevimli dostunuzun gebe kaldığını tespit edebilmek için ise ondaki değişiklikleri gözlemlemeniz gerekir.

gebe köpek 

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri

Köpekler hamile kaldıklarında fiziksel değişikliklerin yanı sıra duygusal ve davranışsal anlamda da farklılıklar meydana gelir. Karın şişmesi, halsizlik, iştah durumunda değişim ve vajinal akıntılar gibi fiziksel değişimler hamileliğe işaret ederken sinirlilik hali, saklanma isteği ya da sahiplerinden yoğun miktarda sevgi ile ilgi talebi psikolojik belirtilerden sayılmaktadır.

Köpeklerde Hamileliğin Fiziksel Belirtileri

 • Hamileliğin en belirgin işaretlerinden biri köpeğinizin karnının şişmesidir. Karın şişmesi özellikle hamileliğin 4 ila 5 haftasında belirgin hale gelir.
 • Meme uçlarının renk değiştirmesi ve memelerin büyümesi de karın şişliğine orantılı şekilde eşlik eder.
 • Köpekler hamile kaldıklarında genellikle halsiz hissederler. Gün içinde çok hareketli ve enerjik olan köpeklerde bile hamilelikte salgılanan hormonlar yüzünden sürekli uyku isteği mevcuttur. Köpeğinizin normalden fazla uyumak istemesi gebe olduğunun işareti olabilir.
 • Köpeğin çabuk yorulması da gebelik nedeniyle olabilir. Özellikle yaptığınız yürüyüşlerden erken vakitte eve dönmek istemesi ve yürüyüş sırasında sık sık oturup dinlenmek istemesi hamilelik belirtisi olarak algılanabilir.
 • Köpekler gebe kaldıklarında köpeğin fiziksel özellikleri, cinsi ve yaşam koşulları ile hamileliğin kaçıncı gününde olduğuna bağlı biçimde iştahında değişiklikler gözlemlenir. Gebe köpeğin iştahı çok artabileceği gibi azalabilir.
 • Köpeklerde gebelik belirtilerinden bir diğeri de kusmadır. Fakat kusma her hamile köpekte gözlemlenmeyebilir.
 • Sevimli dostlarımızda herhangi bir rahatsızlık olmamasına rağmen vajinal akıntılar gözlemliyorsanız bu hamilelik belirtisidir.

hamile köpek 

Köpeklerde Hamileliğin Duygusal ve Davraşsal Belirtileri

 • Hamilelik insanlarda olduğu gibi köpeklerde de olağandışı bir süreçtir ve köpekte duygu değişimleri ile bu duygu değişimlerine bağlı biçimde davranış değişimlerine de yol açar. Dolayısıyla gebe bir köpek normal şartlarda neşeli ve sevecen ise daha içe kapalı bir hale gelebilir.
 • Köpeğiniz gebeyse zaman zaman yalnız kalma ve saklanma eğilimi gösterebilir. Tam tersine sahiplerinden normalden fazla ilgi ve sevgi bekleyerek yalnız bırakıldıklarında bu durum onlarda stres yaratıyor olabilir. Hatta sahiplerinin yanında ayrılmama ve onları sürekli oyun oynamaya davet etme davranışı da hamile köpeklerde sıklıkla gözlenir.
 • Köpekler içgüdüsel olarak yavrularını korumak isterler. Bunun için yavrular henüz dünyaya gelmeden onlara korunaklı bir yuva oluşturma işini bilinçsizce yapabilirler. Yani köpeğiniz evin bir köşesine kıyafet, yastık ve battaniye gibi eşyaları taşıyorsa doğum yaklaşmış demektir.
 • Gebe bir köpek normalden çok daha agresif ve çok daha stresli olabilir.

 

Fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtileri ağırlıklı olarak köpeğinizde gözlemliyorsanız mutlaka köpeğinizi veteriner hekiminize götürüp muayene ettirmeniz gerekir. Eğer köpeğiniz gebeyse onu anne ve bebeklerin iyi beslenmesini sağlayacak hamile köpekler için özel olarak formüle edilmiş kuru köpek mamaları ile besleyebilirsiniz.


Hamile köpeğinizin iyi beslenmesini sağlamak adına Hamile ve Emziren Köpekler İçin En İyi Köpek Maması Çeşitleri hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.