sadsad x
asdasd

Köpekler Sahiplerine Benzer Mi?

30 Ocak 2023
Köpekler Sahiplerine Benzer Mi?

Köpekler, insanlarla etkileşimleri en yüksek evcil canlılar arasında yer alırlar. Bu etkileşim kısa zamanda köpeğin sahiplerine ve yaşam koşullarına adapte olmasına neden olur. Diğer evcillerden farklı olarak sahiplerini ve birlikte yaşadıkları diğer insanları fazlaca benimseyen köpekler insanlara benzemeye başlarlar. Bu benzerlik davranış ve karakter yapısında belirgin olarak gözlemlenebilir. Ayrıca köpeklerin sahiplerine fiziksel olarak benzedikleri de yapılan bazı araştırmalardan çıkan sonuçtur.

 köpekler sahiplerine benzer mi

Köpekler Fiziksel Açıdan Sahiplerine Benzer Mi?

Köpeklerin sahipleriyle fiziksel özellikleri açısından benzediğine dair ilk araştırma 2004 yılında yapılmıştır. Psikolog Michael Roy’un yaptığı bu araştırmaya göre deneklerin yüzde %64’ü kendilerine fotoğrafları gösterilen köpeklerin ve köpek sahiplerinin fiziksel olarak benzediğini söylemiştir. Yani köpek sahiplenmek isteyenlerin çoğu kendilerine benzeyen köpekleri tercih ediyor diyebiliriz. Saç kesimlerimize, saç rengimize, bakışlarımıza, yüz ifadelerimize ve hareketlerimize yaklaşık olarak sahip olan köpekler insanların farkında olmadan sevimli buldukları evciller oluyor. Tam tersi biçimde köpek sahipleri fiziksel açıdan sahip olmadıkları özellikleri bulunan köpeklere de ilgi duyabiliyorlar. Yani esmer birinin bir Golden Retriever sahiplenmesi de tesadüf değil. Ama çoğunlukla kendimizi yansıtan bir dış görünüşü bulunan ve hareket ile davranışları bizim gibi olan köpeklere eğilim gösterdiğimiz bir gerçek.

Köpekler Psikolojik Açıdan Sahiplerine Benzer Mi?

Köpekler karakter yapıları ve çabuk adapte olabilen öğrenmeye açık zihinleri sayesinde yaşadıkları ortamın kurallarına uyum sağlarlar. Ayrıca köpekler sahiplerine çok bağlı canlılar oldukları için sahipleri ile empati kurarak zamanla kişilik özellikleri açısından insanlara benzemeleri olasılığı çok yüksektir. Özellikle yavruyken evinizi ve hayatınızı paylaşmaya başladığınız bir köpek sizin gibi davranıp sizin gibi hissetme eğilimi gösterecektir.

Köpeğinizin siz uyandığınızda uyandığını, sizin alışkanlıklarınıza ve hayat düzeninize uyum sağladığı görmeniz kaçınılmazdır. Ailenin bir ferdi olan köpeğiniz siz sinirli bir yapıya sahipseniz asabi, siz sakinseniz huzurlu, siz endişeli biriyseniz tedirgin bir karakter yapısına bürünecektir. Davranış biçiminizin yanında hareketleriniz de köpeği etkiler. Çok enerjik ve hareketli bir yapınız varsa köpeğinizin uysal olması zordur. Az hareket eden biriyseniz köpeğinizden de fazla enerjik olmasını bekleyemezsiniz. Yani sahiplerinin psikolojik özellikleri süreç içinde köpeğe de sirayet eder.

köpeklerin sahiplerine benzemesi 

Köpekler Sahiplerini Seçer Mi?

Köpekler kediler kadar bağımsız hayvanlar değillerdir. Köpeklerin karakterleri sahiplerine göre şekillenmeye daha meyillidirler. Fakat bu canlılar da sevgiye muhtaçtır ve kendisini sevecek insanın hangisi olduğunu hissedip sahiplerini belirleyebilirler. Örneğin sokakta rastladığınız bir köpek kendisini sevecek insanı hemen tanır ve diğer insanlara yanaşmazken sevgi alışverişini gerçekleştirmek için belirlediği insana yaklaşır.

Köpekler sahiplerini doğrudan seçmeseler bile birlikte yaşadığı insanlardan hangisini lider kabul edeceklerini iyi bilirler. Ona köpek maması veren, ona sevgi gösteren, onu gezmeye çıkaran ve evin alfası olarak gördükleri kişi köpeğin bağlanacağı asıl sahip olmaktadır. Yani köpekler tüm aile fertlerine eşit davranmazlar ve bu aile fertlerinden birine daha fazla sadakat gösterirler. Dolayısıyla köpeğinize verdiğiniz bakım, sevgi ve mama ile otoriteniz onun sizi seçmesine neden olacaktır.


Köpekler İçin İdeal Yürüyüş Nasıl Olmalı? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.