x
sadsad x
asdasd

Köpekler Dünyayı Nasıl Görüyor?

14 Haziran 2021
Köpekler Dünyayı Nasıl Görüyor?

İnsanların en sadık ve en yakın dostları olan köpeklerin en gelişmiş duyularının koku alma ve duyma olduğu bilinir. Köpekler, insanların algı eşiklerinin dışına çıkan sesleri rahatlıkla duyabilirler. Düşük ve yüksek şiddetteki seslere çok duyarlı olan köpekler, insanlardan farklı olarak aynı anda birçok kokuyu alabilir ve bu kokuları birbirinden ayırt ederek algılayabilirler. Bu üstün yeteneklerine rağmen konu görme olduğunda köpekler, koku alma ve duymadaki başarılarının biraz gerisine düşerler. Düşünme yetisi sayesinde objeleri ve renkleri üstün şekilde sınıflandırıp algılayan insanların yanında köpeklerin renkleri ayırt etme ve detayları görme yetenekleri oldukça zayıf kalıyor.

>> Köpek Göz Bakım Ürünleri

köpekler dünyayı nasıl görür

Köpeklerin Gözünden Dünya

Köpekler, göz yapılarındaki farklılık nedeni ile dünyayı bizden farklı görüp farklı algılarlar. Köpekler de kedilerde olduğu gibi insanlardan daha geniş bir görüş açısına sahiptirler. Yani insanlar 180 derecelik bir görüş alanına sahipken, köpeklerde bu sayı 240’ı bulur. Bu da bir köpeğin karşıya baktığında arkasına doğru yaklaşan bir canlıyı ya da objeyi daha iyi görebileceği anlamını taşır. Köpeklerin gözleri bizim gibi yüzün orta kısmına doğru değil yanlarda yer alır ve gözlerinin bulunduğu koordinat sayesinde köpekler yan tarafları bizden çok daha iyi ve genişçe görebilirler.

Görüş açısı konusunda insanlardan daha üstün olan köpekler, renkleri ayırt ederken bizim oldukça gerimizdedirler. Kediler gibi köpekler de dünyayı soluk ya da başka bir ifade ile flu şekilde görürler. Yani köpeklerin renkler arasında ayrım yapmaları zordur. Ancak siyah beyaz gördüklerini düşünmek de bir yanılgıdır. Sarı ve mavi renkleri net şekilde ayırt edebilen köpekler, kırmızı ve yeşil renkleri sınıflandırma konusunda başarılı değildirler. Bu, insanlardaki renk körlüğüne benzer. Fakat köpeklerin sadece sarı ve mavi tonlarını gördükleri de doğru bir tespit değildir. Örneğin köpekler için çimen rengi yeşil değil, koyu sarıdır. Ya da kırmızı nesneleri siyah değil, kahverengiye yakın bir koyu tonda görürler. Pembe gibi ara renkler ise köpekler için daha çok gri renge yakındır. Köpeklerdeki bu sınırlı renk algısı onların yaşam kalitelerini etkilemez. Köpekler, görebildikleri renklerle hayatlarını gayet rahat idame ettirirler. Ama bu bilgi köpek sahipleri tarafından olumlu şekilde kullanılabilir. Köpeğinize seçeceğiniz köpek oyuncakları ve aksesuarlar sarı ve mavi tonlarında olursa köpeğinizin daha çok dikkatini çekeceğini artık biliyorsunuz.

 köpek görüşü

Köpeklerin Gece Görüşü Nasıldır?

Renkleri ayırt etme konusunda pek başarılı gözükmeseler de köpeklerin görüş açısı ve gece görüşleri epey iyidir. İnsanların gözleri gün ışığında ya da yapay ışıkta görmeye programlıdır. Köpekler ise gece görüşünde kediler gibi yeteneklidirler. Gözlerindeki sensörlerin devreye girmesi ile karanlıkta ve loş ışıkta hareketi kolaylıkla algılayabilirler. İnsanların renk algısı ve diğer detayları görmesini sağlayan hücreler, köpeklerde daha azdır. Bu sayede bizler net görme konusunda ışıkta köpeklere üstünlük sağlarken köpekler için ışıklı ortamın görme netliği konusunda pek bir anlamı yoktur.

Kedilerin gözlerinde de bulunan tapetum tabakası ışığın yansımasını sağlar. Zaten köpek ve kedilerin karanlıkta gözlerinin parlaması da bu tabakanın varlığından kaynaklanır. Ayrıca köpeklerin loş ışıkta görmelerini sağlayan hücrelerin sayısı bizimkinden çok daha fazladır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mutlaka Yaptırmanız Gereken 10 Köpek Aşısı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.