sadsad x
asdasd

Köpek Tasma Çeşitleri ve Kullanımı

07 Ocak 2021
Köpek Tasma Çeşitleri ve Kullanımı

Köpek sahiplenmek çok keyifli olsa da zahmetli bir iştir. Köpekler, hareketli doğaları ve cesaretleri nedeniyle kontrol edilmeleri emek isteyen canlılardır. Sahiplerine bağlı ve itaatkâr hayvanlar olsalar da özellikle sokakta dikkatlerini çekecek bir hedef gördüklerinde ya da sahiplerini koruma içgüdüsüyle ne zaman hangi hamleyi yapacakları çok da öngörülebilen canlılar değildirler. Hele de size üstünlük sağladıklarını anladıkları anda onları durdurmanız ve kontrol etmeniz çok da mümkün olmaz. Bu nedenle köpeklerin eğitime ihtiyacı vardır ve köpek eğitimi, köpeğin tasmaya alıştırılması ile başlar. Doğru tasma seçimi de tasma alıştırma çalışmanızın ilk adımını oluşturur.

>> Köpek Tasmaları

köpek tasması

Köpek Tasma Çeşitleri

Köpek tasması, mutlaka sahip olmanız gereken köpek malzemeleri çeşitlerinden biridir. Tasma seçimi yaparken dikkate alınacak ilk kriter, köpeğinizin ırkı ve büyüklüğü olmalıdır. Daha sonra köpeğin cinsiyeti ve karakteri gibi etkenler de devreye girer. Tasmaları yapıldığı malzeme ve tarzı da tasma seçiminde önemli noktalardır. Tüm değişkenleri değerlendirip tasma türünü belirledikten sonra çoğunlukla deneme yanılma yöntemi ile köpeğinizin hangi tasmayı kullanırken daha rahat ettiğini görebileceksiniz.

Köpek tasmaları; sentetik, kumaş, deri ve metal olmak üzere birçok farklı malzemeden üretilebilir. Köpeğinizin alerjisi olması durumunda tasmasını değiştirebilir ve farklı malzemeden yapılmış bir tasma deneyebilirsiniz. Köpek tasmaları, işlevlerine göre iki çeşittir. Bunlardan biri klasik boyun tasmaları, diğeri de göğüs tasmalarıdır. Genellikle küçük ırklar için göğüs tasmaları kullanırken büyük ırklarda boyun tasması kullanımı daha yaygındır.

köpek tasması

Köpek Boyun Tasmaları

Köpeklerin tasmaya alıştırılmasına yavruyken başlanır. Bu alıştırma işleminde öncelikle boyun tasmaları kullanılır. Boyun tasmaları, köpeklerin sürekli kullanımı için çok elverişlidir ve her yerde kullanılabilir. Boyun tasmaları kullanılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise tasmanın çok sıkı olmaması ve köpeğin boynuna baskı yaparak nefes almasını engellememesidir. Boyun tasmaları aynı zamanda köpeklerin kafasından çıkacak kadar da gevşek bırakılmamalıdır. Köpek kafasını tasmadan kurtarabiliyorsa tasmanın hiçbir anlamı yoktur. Ayrıca boyun tasmaları, yürüyüş yaparken çok hızlı davranıp tasmayı çekiştirebilen köpekler için çok da uygun değildir. Ama ev içinde ve yaşam alanlarında köpeğin daima boynunda olması tasmayı vücudunun bir uzvu gibi görmesini sağlayacağı için son derece yararlı olacaktır. Köpek boyun tasmalarının bir tercih sebebi ise kolay takılıp çıkartılması ve kullanımının pratik olması ile köpeğin dişleriyle erişemeyeceği bir yer olan boyuna takılmasıdır.

Köpek boyun tasması çeşitlerini incelemek ve satın almak için petihtiyac.com/kopek-boyun-tasmasi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

köpek tasması 

Köpek Göğüs Tasmaları

Daha çok küçük ırklar ve çok hareketli köpekler için kullanılan göğüs tasmaları, takılmaları pek pratik olmasa da köpekleri dışarıda kontrol etmek için çok uygun ve güvenli aksesuarlardır. Günümüzde büyük ırklar için de bolca üretilen köpek göğüs tasmaları köpeğin orta gövdesini sardığından tek bir noktada köpeğinize baskı yapmayacaktır. Dolayısıyla bu tasalar boyun tasmalarından çok daha sağlıklıdır ama sürekli kullanıma uygun değildir. Köpeğiniz yatarken ya da oyun oynarken göğüs tasmaları ile pek de rahat edemezler. Ayrıca göğüs tasmasına alışana kadar onu kolayca dişleyecek ve çıkarmaya çalışacaktır. Evde boyun tasmaları dışarı ise göğüs tasmalarını kullanmanız daha faydalı ve sağlıklı olacaktır. 

Köpek göğüs tasması çeşitlerini incelemek ve satın almak için petihtiyac.com/kopek-gogus-beden-tasmasi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

köpek tasması

Köpek Tasmalarını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Köpeğinizi tasmaya yavruyken alıştırın. Çünkü yetişkin bir köpeğe tasma alışkanlığı kazandırmak çok zordur.
  • Köpeğinizin boyun tasmasını taktığınızda tasma ile boyun arasında bir parmaktan biraz fazla boşluk olduğundan emin olun. Yoksa köpeğinizin boynunun hasar almasına neden olabilirsiniz. Hatta boyna yapılan baskı göz ve kulaklarda bile hasar oluşmasına neden olabilir.
  • Tasmaları çok gevşek kullanmayın. Gevşek takılan boyun ve göğüs tasmaları köpeğinizin tasmadan kurtulmasına ve hem kendisi hem de başkaları için tehlikelere davetiye çıkarmasına neden olabilir.
  • Tasmanın hangi malzemelerden yapıldığına dikkat edin. Köpeğiniz herhangi bir alerji belirtisi gösteriyorsa hemen tasmayı değiştirin. En sağlıklı tasmalar kumaş ve deri tasmalardır.
  • Köpeğiniz tasma kullanmak konusunda isteksiz davranıyor ve tasmayı reddediyorsa onu zorlamaktan vazgeçin ve tasma eğitimi konusunda veterinerinizden tavsiye alın. 


İlginizi Çekebilir: Köpek Havlamasını Engellemenin En Etkili Yolları

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.