sadsad x
asdasd

Keşmir (Kashmir) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

18 Mayıs 2021
Keşmir (Kashmir) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Adını Hindistan’ın bir eyaletinden alan Keşmir (Kashmir) kedileri, tesadüf eseri ortaya çıkmış bir kedi ırkıdır. Ne zamandan beri yer yüzünde oldukları bilinmeyen Keşmir kedileri, İran kedileri ile benzer özellikler gösterirler. Keşmir kedilerinin de yüzleri İran kedileri gibi basıktır ve bu iki kedi ırkının karakterleri arasında paralellik vardır. İki kedi cinsi de sakin ve uyumludur. Fakat Keşmir kedileri sahiplerine çok bağlıdır ve sahiplerinin kucaklarında uyumaya bayılırlar. Dingin bir ortamda huzur içinde yaşamaktan çok hoşlanan bu kediler, birlikte yaşadıkları canlılara da huzur verirler. Güzellikleri ve iyi huylu olmaları nedeni ile Amerika ve Avrupa’da oldukça popülerdir ve ülkemizde yeni tanınan bir kedi ırkıdır.

>> Kedi Şampuanları

 kashmir kedisi

Keşmir (Kashmir) Kedisi Genel Özellikleri

 • Anavatanları Hindistan’dır.
 • Orta büyüklükte kedilerdir. Yetişkin bir Keşmir kedisi ortalama 5 kilogram ağırlığındadır.
 • Tüyleri uzun, sık ve yumuşaktır.
 • Krem, gri, duman rengi ve kahverenginin tonlarında tüy renkleri vardır.
 • Fazla hareketli değildirler. Genellikle geceleri aktif olurlar.
 • Sakin ve uysal hayvanlardır.
 • Gürültülü ortamlardan ve kalabalıklardan hoşlanmazlar.
 • Ürkek hayvanlardır. Tanımadıkları insan ve canlılara karşı temkinlidirler. Bu nedenle diğer evcillerle yaşamaları zordur.
 • Sahiplerine çok düşkün kedilerdir.
 • Tanıdıkları insanlara sıcak davranırlar.
 • Agresif değildirler.
 • Dişi Keşmir kedileri bir doğumda 3 ila 5 yavru dünyaya getirir.
 • Bilinen kalıtsal bir rahatsızlıkları yoktur.
 • Uzun ömürlü kedilerdir. İyi bir bakımla 20 yıla kadar yaşayabilirler.

 keşmir kedisi

Keşmir (Kashmir) Kedisi Bakımı

Adeta bir terapi kedisi olan Keşmir kedileri, etraflarına huzur veren canlılardır. Sakin ve sessiz doğalarının yanı sıra yaşam alanlarının da dingin olmasını isteyen bu kediler, huzursuz oldukları anda kaçıp saklanırlar. Onları korkutacak bir gürültü ve eve gelen misafirler uzun süre ortalarda gözükmemelerine neden olabilir. Ama merak etmeyin, Keşmir kedileri sahiplerini çok benimsedikleri ve onlarla sıkı bir bağ kurmayı istedikleri için eninde sonunda sahiplerini özleyerek saklandıkları yerden çıkacaklardır. Sahipleri ile birlikte uyumayı çok severler, her gün mutlaka sizden ilgi beklerler. Kucağınıza çıkıp kendini sevdirmek onlar için vazgeçilmez bir etkinliktir. Tüm bu sevgi isteği ve sadakatlerine rağmen yalnız kalmayı da severler.

>> Kedi Tırmalama Tahtaları

Hamsterlar gibi gündüz uyuyup geceleri aktif hale gelirler. Bu özellikleri ile çalışan insanlar için ideal evcil dostlardır. Siz gündüzleri işteyken o uyuyup geceleri sizinle vakit geçirmek için enerjisini geceye saklar. Fakat Keşmir kedisinin az hareketliliği özellikle kısırlaştırma sonrasında ciddi kilo almasına neden olabilir. Bu nedenle onu kaliteli kısırlaştırılmış kedilere özel mamalar ile beslemeniz gerekir. Aynı zamanda onunla düzenli olarak hareket etmesini sağlayacak şekilde oyunlar oymanız da kilo kontrolü açısından yerinde olacaktır.

Beslenmeleri dışında Keşmir kedilerinin bakımında dikkat edilmesi gereken diğer nokta tüy bakımıdır. Keşmir kedileri; uzun, sık ve kabarık tüylere sahip oldukları için haftada en az 3-4 kez taranmaya ihtiyaç duyarlar. Zira onları taramak sizin için de avantajdır. Çünkü Keşmir kedileri çok fazla tüy dökerler.


Uzun, yumuşak ve sık tüyleri ile bilinen diğer bir kedi ırkı Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.