x
sadsad x
asdasd

Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı

12 Mart 2021
Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, uzun ipeksi tüyleri, iri gözleri ve güzellikleri ile popülerdirler. İran kedilerinden farklı olarak yüzleri basık değildir ama onlar gibi geniş bir yüze ve sık, uzun tüylere sahiptirler. 19. yüzyılın son yarısında melezlenerek ortaya çıkan bu kediler henüz başlı başına ayrı bir tür olarak kabul görmeseler de Chinchilla kedilerinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Adını Chinchilla denen kemirgen bir hayvandan alan bu kedilerin bu ismi alması kürk özelliklerinin bu hayvana benzemesinden gelir. Sahiplerine sevgiyle bağlanan bu sevimli kediler kucakta uyumaya ve sevgi görmeye bayılırlar. 

>> Kedi Eşyaları

Chinchilla Kedisi Genel Özellikleri

 • İran kedilerinin melezlenmiş bir türüdür.
 • Orta büyüklükte kedilerdir. Yetişkinliğe eriştiklerinde ağırlıkları 3,5 kilogram ile 7 kilogram arasında değişir.
 • Sık, uzun ve yumuşak tüylere sahiplerdir.
 • Tüy renkleri genellikle beyaz ve krem tonlarındadır. Çoğu Chinchilla kedisi yetişkinliklerinde tek renk olur fakat kimilerinde açık renk tüylerin arasında griye kaçan gölgelere rastlanır.  Yavruyken tüyleri daha koyu renktir, büyüdükçe tüy renkleri açılır.
 • Gözleri İran kedilerinin aksine içeri doğru değildir. Büyük gözleri vardır ve bu gözler genellikle yeşil ya da mavi renktir.
 • İran kedilerine benzer karakterde hayvanlardır. İran kedileri gibi uysal ve sakindirler.
 • İnsanlarla ve diğer evcil canlılarla iyi geçinirler.
 • Sahiplerine çok bağlıdırlar.
 • Çok zeki kedilerdir.
 • Yetenekli birer avcıdırlar.
 • Sessiz hayvanlardır, fazla miyavlamazlar.
 • Çok fazla hareketli değillerdir ama günün belli zamanlarını oyuna ve egzersize ayırmayı severler.
 • Genellikle sağlıklı hayvanlardır ama İran kedilerindeki böbrek rahatsızlıklarına yatkınlık Chinchilla kedilerine atalarından miras kalmıştır. Kalp hastalıklarının yanı sıra, uzun tüylü kedilerde sık görülen tüy yutma sorunu da bu kedilerde mevcuttur.
 • Yaşam süreleri 15 yıl kadardır.

Chinchilla özellikleri 

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla kedileri, İran kedilerinin alt cinsi olmalarına rağmen onların yüz yapısından farklı bir yüze sahip oldukları için solunum sorunları ve göz akıntıları yaşamazlar. Fakat uzun tüyleri göz etrafındaki çapak ve tozu tutacağı için Chinchilla kedilerinin gözlerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Chinchilla bakımı

Chinchilla kedisi, uzun tüylü bir ırk olduğu için tüyleri en az haftada üç kez fırçalanmalıdır. Tüyleri fırçalanmazsa deri hastalıkları görülebilir. Ayrıca kendilerini temizlerken çok fazla tüy yuttukları için tüy topaklarını sindiremeyip sık sık kusarlar. Bu durumun önüne geçmek için de onları sık sık tarayarak ölü tüylerden arındırmanız gerekir. Bu doğrultuda kedi vitamini kullanmanız da iyi bir tercih olacaktır. 

İran kedilerinin uysal ve sakin karakter yapısını almışlardır. Gürültülü ve kalabalık ortamları sevmezler. Bu nedenle kalabalık evlerde yaşamaları zordur. Gürültü ve kalabalık, onları kaçıp saklanmaya zorlar. Tek bir insana bağlanma eğilimindedirler. Bağlandıkları kişiden yoğun ilgi ve sevgi beklerler. Hatta sahipleriyle zaman geçirmeyi çok seven Chinchilla kedileri, onlara sevgilerini göstermekten kaçınmazlar ve sık sık sahiplerinin kucağında uyumak isterler. Bu kediler, yalnız yaşayan ve vaktinin çoğunu evde geçirenler için ideal birer ev arkadaşıdır.  

Chinchilla kedisi

Çok zeki kediler olan Chinchillalar, dikkatli ve empati yetisi kuvvetli canlılardır. Dikkatli ve meraklı olmaları zekalarıyla birleştiğine çok iyi bir av yeteneği ortaya çıkar. Evde uçan sineklerin ve balkona konan kuşların her an peşinde olan Chinchilla kedileri, empati yetileri sayesinde sahipleriyle kolaylıkla duygusal bağ kurabilirler.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.