sadsad x
asdasd

Kedilerle Yolculuk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14 Ocak 2021
Kedilerle Yolculuk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi sahiplerinin bildiği üzere kediler, seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği sevmeyen kediler, ortam değiştirmeyi de hiç sevmezler. Yolculuk yaparken de ciddi bir strese girerler ve hep güvende hissetmek isterler. Bu da kediler için ancak ev ortamında gerçekleşebilir. Kediler, onları sadece veteriner hekime götürdüğünüzde bile yolculuğu bir çileye çevirebilirken onlarla şehir dışına çıkmak tam bir felakete dönüşebilir. Bunun için ilk yapmanız gereken, yolculuğa çıkmadan önce mutlaka veterinerinize danışmaktır. Veteriner hekiminizin tavsiyelerine uyup, onu uyutacak ilaçlar ya da ürünleri veteriner kontrolü ve izni olmadan vermeyin.

Zorunlu haller dışında kedinizi seyahatlerinizde yanınıza almamak en iyisidir. Ama mecbur kaldıysanız ve özel araçla seyahat imkânınız varsa tercihiniz arabadan yana olsun. Böylece ihtiyaç duyduğunu anda mola verebilir ve kedinizle rahatça ilgilenebilirsiniz.

Özel araç dışındaki en iyi tercih ise trenlerdir. Trenler, hem daha sessiz hem otobüs ve uçaklardan daha geniş ve havadardır. Aynı zamanda arabadan çok daha az sarsılır. Uçaklar ise kedilerin korkulu rüyalarıdır. Kedinizi kabinde yanınızda götürseniz bile basınç değişikliği onları çok korkutur. Ayrıca uçağa binerken kalabalık kontrol noktalarından geçerken zorluk yaşayabilirsiniz. Ülkemizde otobüslere ise evcil hayvanlar alınmamaktadır.

Hangi aracı kullanırsanız kullanın kedilerle seyahat ederken sizi ve kedinizi rahatlatacak yollarını bilmekte fayda vardır.

>> Kedi Taşıma Çantaları

Kedilerle Seyahat Sırasında Neler Yapmalı?

 • Kedinizi uzun bir yolculuğa çıkaracaksanız önce kısa mesafeli yolculuklardan başlayıp onu seyahat etmeye alıştırmaya çalışabilirsiniz. Böylece yolculuk sonunda eve döneceğini bilir ve stresi azalır.
 • Araba, uçak ya da tren hangi yolla seyahat ediyorsanız edin kedinizi yolculuk boyunca asla taşıma çantasından ya da sepetinden çıkarmayın. Bu, korkup kaçmasına sebep olabilir. Taşıma alanının geniş olmasına ve kedinizin rahat hareket edebilmesine özen gösterin.
 • Kedinizi taşıma çantasından çıkarmak zorunda kalırsanız (Havaalanlarında çıkarılması istenebiliyor) mutlaka belini ve göğsünü saran bir kedi tasması kullanın ve kediyi kucağınızdan indirmeyin.
 • Araçla yolculuk yapıyorsanız içeriye hava girmesini sağlayın ama camları tamamen açmayın. Bu, kedinizi korkutabilir.
 • Kedinizin araç içinde sıcak ya da soğuğa da maruz kalmamasını sağlayın.
 • Kediler duygularınıza duyarlı hayvanlardır. Eğer siz sakin olursanız onların stresi de bir nebze azalır.
 • Seyahat sırasında kedinize dokunun ve yumuşak bir sesle konuşup onu sakinleştirmeye çalışın.
 • Kediniz uzun dakikalar geçmesine rağmen sakinleşmediyse üzerine gitmeyin ve rahat bırakın.

kedilerle yolculuk

 • Taşıma çantasının içine yerleştireceğiniz evde üzerine yattığı bir örtü ya da yumuşak bir oyuncak kedinizi sakinleştirebilir. Kedinizin güvende hissetmesini sağlamak için başka bir yöntem de sürekli giydiğiniz, sizin kokunuzu taşıyan bir giysiyi kedinin taşıma çantasına koymanızdır.
 • Yolculuk anında kedilerin dikkatini dağıtacak bir başka metot da en sevdiği oyuncağı yanınıza almanızdır. Bu yöntem işe yaramazsa endişelenmeyin.
 • Kediler stres altında iken uyumaz, yemek yemez ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermezler. Siz yine de yanınıza mama ve idrar pedi almayı unutmayın. Muhtemelen mama yemeyecektir ama en sevdiği yaş mama ile ilgisini biraz olsun dağıtabilirsiniz.
 • Kediniz yolculuk bitene kadar su içmek istemeyecektir. Ama çok uzun yolcularda inadı kırılabilir. Yanınızda onun için su bulundurmanız yerinde olacaktır.
 • Kediler, duygularınıza hitap etmeyi ve isteklerini size anlatmayı iyi bilirler. Miyavlayarak yol boyunca duygu sömürüsü yapacaklarını aklınızdan çıkarmayın ve buna hazırlıklı olun.
 • Kedinizle yola çıkarken mümkünse yalnız olmayın, size yardım edecek birileri yanınızda bulunsun.
 • Özel aracınız ile seyahat ediyorsanız aracın yavaş gittiğine ve sarsılmadığına emin olun. Sarsıntı, hız ve gürültü kedileri çok korkutur. 
 • Kediniz yolculuk sonrasında yeni ortamı garipseyeceğinden saklanma eğiliminde olacaktır. Kendini güvende hissede kadar saklandığı yerden çıkmayabilir ve büyük ihtimalle 24 saat boyunca yemek yemeyecek ve su içmeyecektir. Stresi geçene kadar ona müsaade ederseniz normale döndüğünü göreceksiniz.


Umarız ihtiyacınız olmaz ancak Kayıp Kedi Nasıl Bulunur? başlıklı içeriğimize de faydalı bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.