sadsad x
asdasd

Kayıp Kedi Nasıl Bulunur?

16 Temmuz 2020
Kayıp Kedi Nasıl Bulunur?

Tatlı dostunuzu, tüy yumağını, her yere bakmanıza rağmen, bulamıyor musunuz? Hemen paniğe kapılıp yüksek sesle adını bağırmaya başlamayın. Sakin bir şekilde evdeki karanlık köşelere, dolap içlerine, koltuk altlarına bakın. Eğer bulamıyorsanız kediniz kaybolmuş olabilir.

Kaybolan evcil kedi sayısını tahmin etmek zordur. Trajik bir şekilde hiç bulunamayan kediler vardır. Bazen aileleri onları bulmak için düşünebilecekleri her şeyi yapsalar bile kediler kaybolur. Ancak çoğu zaman, insanlar nasıl aramaya başlayacakları konusunda en ufak bir fikre sahip değildir.

Kayıp kedinizi nasıl bulabilirsiniz? Bu sorunun çok farklı cevapları var. Bu yazıda kayıp kediyi nasıl bulacağınıza dair bazı önemli yöntemler ve detaylar paylaşacağız.

-Hemen Düşünmeye ve Aramaya Başlayın

Kedinizi evin her köşesinde aradıktan sonra, evin hangi bölümünden çıkmış olabileceğini düşünün ve onu en son ne zaman gördüğünüzü hatırlamaya çalışın. Evden kaçabileceği yeri ve anı bulabilirseniz hemen o yöne doğru aramaya başlayın. Sakinliğinizi koruyun. Komşularınıza ve çevredeki esnafa sorun, yardım isteyin, birkaç kişi daha rahat arayabilirsiniz. Ağaç, araba üstü-altı, park, çalılık gibi gizlenebileceği alanlara göz atın. Kediniz ilk anda çok uzaklaşmış olamaz. Aşina olduğu bir çevrede dolaşacaktır. Komşunuzun balkonu, yan binaların varsa bahçelerini arayabilirsiniz. Yapılan bir ankette kaybolan kedilerin yüzde 75'i kaçış noktalarından sadece 500 metre uzaklıktaki mesafede bulundu. Yüzde 18'i doğrudan evlerinin girişinin hemen dışında saklanıyordu. İç mekanda yaşayan kediler ile dış mekana düzenli erişimi olan kediler arasında davranış farklılıkları vardır. Belki dışarıda daha rahat oldukları için, dışarıya düzenli erişimi olan kedilerin yüzde 75'i evden neredeyse bir 1,5 km uzaklığa kadar hareket ederler.

kayıp kedi nasıl bulunur

-Oynamaktan Keyif Aldığı Zilli yada Sesli Oyuncağını Yanınıza Alın 

Kayıp kedinizi ararken en sevdiği kedi oyuncağının sesini duyurmayı deneyin. Bu kedi olta oyuncağı ya da bir top olabilir. Alışkın olduğu bir sesi duymak, eğer korkmuş ve saklanmışsa ortaya çıkmasına ya da ses vermesine yardımcı olabilir. 

-Sürekli Ses Çıkararak Gezmeyin, Arada Durup Çevreyi Dinleyin 

Kaybolan bir kedi korkmuş ve ya bir yere sıkışmış olabilir. Kediniz zor bir durumdaysa miyavlayabilir. Aynı şekilde rahatsız bir ortamdaysa da miyavlayacaktır. Bu nedenle bir kaç dakikada bir durup çevreyi dinleyin. Gün ışığında bulamazsanız panik yapmayın bir köşede kestiriyor olabilir. Hava karardıktan sonra ortalık daha sessiz olur. Kedinizin adı çağrıldığında daha iyi duyabilir.

-Sevdiği Ödül Mamasını Kullanın

Kediler ödül mamalarına bayılırlar. Eğer beraberliğiniz süresince ödül maması alışkanlığı varsa yakın çevrenize bırakın ve gözlemleyin bulunduğu yerden çıkıp gelebilir. Ama başka kedilerinde ödül mamaları için geleceğini unutmayın.

-Kedinizi Bulana Ödül Vereceğinizi Duyurun

Kayıp ev kedileri, kedi severler tarafından fark edildiklerinde sahiplenilebilirler. Kaybolan kediniz için ödül koymanız insanların kedinizi bulması durumunda geri getirmesi için motivasyon olabilir. Kedinizin fotoğraflarının ve sizin iletişim numaranızın olduğu ödül ilanlarını çevredeki esnafın vitrinlerine, elektrik direklerine, parklara asabilirsiniz.

kayıp kedi ilanı

Kediniz Kaybolduğunda İlk Yapmanız Gerekenler

  • Önce ev içinde her noktayı arayın.
  • Komşularınıza ve çevredeki esnafa haber verin. Komşularınızdan aramaya katılmaları için destek isteyin.
  • Çıkabileceği noktayı belirleyip 500m mesafede araba altları, parklar, ağaçlar gibi saklanabileceği alanları arayın.
  • Sevdiği bir oyuncağı yanınıza alın ve onunla oyun oynarken kullandığınız kelimeler ile kedinizi çağırın.
  • Yan binaların girişi, bahçeleri gibi alanları kontrol edin.
  • Gün ışığında bulamazsanız hava karardıktan sonra tekrar aramaya başlayın etraf daha sessiz olacağından, acıkıp sesinizi duyup gelebilir.
  • Hala bulamamışsanız ilanlar bastırın, bulana ödül vadettiğiniz bir miktar belirleyin, 1,5km çapındaki noktalara ilanları yapıştırın ve dağıtın.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.