x
sadsad x
asdasd
Kedilere Ne Sıklıkta ve Hangi Miktarda Yaş Mama Verilmeli?

Kedilere Ne Sıklıkta ve Hangi Miktarda Yaş Mama Verilmeli?

24 Haziran 2022

Kediler için en faydalı gıdalar kuru mamalardır. Tüylü dostlarımızın ana besinleri olan kuru mamalar etçil canlılar olan kedilerin ihtiyaç duyduğu proteinin yanında mineral ve vitaminleri de barındırır. Fakat kediler az su tüketen canlılardır ve kuru mamalar katı gıdalar oldukları için tamamen kuru mama ile beslenme zaman zaman kedilerin sindirim problemleri yaşamalarına neden olur. Ayrıca kedilerin lezzetli ve yumuşak bir öğüne de ihtiyaçları vardır. Bu gereksinime cevap vermek için kedi sahiplerinin belirli aralıklarda ve oranlarda kedi yaş mama çeşitleri arasından kaliteli bir seçim yaparak kedilerine yedirmeleri gerekir.

kedilere yaş mama hangi aralıklarla verilir 

Yaş Mama Kedilere Hangi Sıklıkta Verilmeli?

Kedi konserve mamaları ile ilgili bilinmesi gereken ilk nokta yaş mamaların kedilerin temel gıdası olmadığıdır. Kediniz öncelikli olarak düzenli biçimde kuru kedi maması ile beslenmelidir. Yaş mama ise kedi için bir yan gıdadır ve kediler tarafından her zaman tüketilmesi gerekmez. Fakat tüm kedi sahiplerinin bildiği gibi kediler yaş mama gördüklerinde heyecanla yemek isterler. Kuyruklu dostlarımız tarafından çok sevilen bu mamalar ölçülü biçimde ve ancak haftada 2 ya da 3 kez kedilere yedirilmelidir. Yaş mamalarda bu sıklığın üzerine çıkılması bağırsak sorunlarını beraberinde getirebileceği gibi kedinin kuru mamaya ilgisini de azaltacak ve dengesiz beslenmenin getirdiği sağlık sorunları baş gösterecektir. Fakat yaş mamaların kediler tarafından hiç tüketilmemesi de doğru değildir. Yaş mamalar kedilerin sindirim sisteminin düzenlenmesi ve su ihtiyacının giderilmesi için en az haftada iki kez tüketilmelidir. Ama bu sıklığın haftada üçün üzerine çıkmaması da sağlanmalıdır.

>> Yavru Kedi Konserve Mamaları

 kedilere yaş mama ne zaman verilir

Kediler Hangi Miktarlarda Yaş Mama Yemeli?

Kedilere günlük ana gıdaları olan kuru mamaların yanında haftada 2 ya da 3 kez yaş mama verilmelidir. Kedinize vereceğiniz yaş mama miktarını belirleyen ise kedinin yaşı, cinsi, kilosu, kalori ihtiyacı ve özel sağlık durumu olmaktadır. Kediniz bir yaşından küçükse ona mutlaka yavru kediler için özel olarak üretilen yaş mamaları vermeniz gerekir. Birçok kedi sahibi yavru kedilerin kalori ihtiyacı yüksek olduğu için onlara bolca yaş mama verir. Burada unutulan nokta yaş mamaların henüz hassas bir sindirim sistemine sahip olan küçük kedilerin bağırsaklarını bozabileceğidir. Bu nedenle yavru kedilere mümkün olduğu kadar az miktarlarda yaş mama yedirilmelidir.

>> Yetişkin Kedi Konserve Mamaları

Yetişkin kedilerde ise yaş mama miktarı kedinin kilosuna göre hesaplanmalıdır. Kediniz aşırı kilolu ise yaş mama obeziteye giden yolu kısaltacaktır. Zayıf ve 6 kilogram civarındaki normal ağırlığa sahip kedilerde yaş mama miktarı kilolu kedilere göre daha fazla ayarlanmalıdır. Hamile kediler ile yeni doğum yapmış kediler çok fazla kaloriye ihtiyaç duydukları için onlara da daha çok miktarda yaş mama verebilirsiniz.

Kedinize yaş mama verirken paketin tamamını asla kullanmayın. Paketten çıkan mamayı mutlaka parçalara bölün ve bozulmadan saklamaya özen gösterin. Zira kedi yaş mamaları çabuk bozulan ürünlerdir ve hava almadan buzdolabında saklanmalıdırlar. İyi muhafaza ettiğinizden emin olmadığınız konserve mamaları kedinize yedirmeyin. Mama tazeliğini koruyamadıysa kedinize ciddi zararlar verebilir.


Sahte Kedi Köpek Maması Nasıl Anlaşılır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.