x
sadsad x
asdasd
Obez (Kilolu) Kedilere Kilo Verdirmenin Yolları

Obez (Kilolu) Kedilere Kilo Verdirmenin Yolları

11 Ekim 2021

Kedilerde ideal kiloyu aşma ve obezite, özellikle kısırlık operasyonundan sonra çokça rastlanan bir durumdur. Aşırı kilolu olmak ve kilo almaya devam etmek bilindiği gibi sonunda obeziteye neden olur. Bu nedenle kediniz ırkına, cinsiyetine ve yaşına göre olması gerekenden fazla kilolu ise hemen önlem almanız gerekir. Obezite, bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Bu sağlıksız durumu gidermek için kedileri diyete sokmak ise oldukça zorlanacağınız bir konudur. Diyeti destekleyen yöntem ise egzersizi artırmaktır. Fakat keyifçi hayvanlar olan kediler, uyumayı ve dinlenmeyi çok severler. Bunu gün içinde yaygın bir alışkanlığa dönüştürdüklerinde onları hareket ettirmek de kolay olmayacaktır. Fakat işinizi kolaylaştıracak bazı yöntemler bulunmaktadır.

>> Tahılsız Kedi Mamaları

 obez kedi

Kedilerde Kilo ve Obezite Sorunun Nedenleri

Evde beslenen kedilerde obezite ve fazla kilo problemi ne yazık ki her dört kediden birinde görülebilmektedir. Bu oran, kilo sorunu olan kedi sayısının fazlalığı hakkında fikir vericidir. İdeal kilosunun dışında olma kedi sahiplerinin yanlış uygulamalarının bir sonucu olarak düşünülebilir. Fazla kilo, alınan kalori miktarının harcanan kalori miktarından çok olması ile açıklanır. Yani insanlar gibi kediler de egzersizi azaltıp yemeyi arttırdıklarında kilo alırlar. Fakat biz düşünen ve bilinçli canlılar olarak kilo kontrolümüzü yapabiliriz. Kediler ise içgüdüsel olarak hayatta kalmak için yeme alışkanlıklarından vazgeçemezler ve kilo kontrolü yapma işi kedi sahiplerine düşer. Kediniz, kısırlık ameliyatından sonra kilo almaya meyilli hale gelir ve yaşının da artması ile birlikte hareketliliği azalır. Bu da gün geçtikçe ilerleme gösteren obezite hastalığına neden olabilir. Obezite ise başta karaciğer olmak üzere iç organ yağlanması, damar tıkanıklığı, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları ile eklem sorunlarına yol açan ciddi bir durumdur.

>> Diyet Konserve Kedi Mamaları

Kedilerde Fazla Kilo ve Obezite Karşısında Alınacak Önlemler

Eğer kedinizin kilosu ideal kilonun üzerindeyse ve ona kilo verdirmek istiyorsanız bunun en sağlıklı yolu kedinizi diyete sokmak ve egzersizlerini artırmaktır. Fakat kediler bu süreçte sizi beklemediğiniz kadar zorlayabilir ve kilo vermeye direnebilirler. Siz kararlı olun ve kedinizin size uyguladığı duygu sömürüsüne yenilmeyin. Eğer kedinize kilo verdirmeyi başaramazsanız onun daha kısa ve hastalıklarla dolu bir ömür süreceğini unutmayın. Son çare olarak acılı cerrahi yöntemlere başvurmaktansa kedinizin kilosunu kontrol altında tutmak daha kolay olacaktır.

 obez kediler

Kedinizin Mama Miktarını Kontrol Altına Alın ve Onun İçin Doğru Mamayı Seçin

Mamanın azalması kedilerde kaygı ve stres yaratacaktır. Bu nedenle diyeti zamana yaymanız daha sağlıklı olur. Öncelikle kedinizin mama kabı birden fazlaysa bu duruma hemen müdahale edin. Kedinizin mama kaplarını bire indirin ve sadece bir yerden mama yemesini sağlayın. Sonraki adımınız kedinizin yeme alışkanlıklarını takip etmek olmalı. Kedinize bir gün içinde kaç kez yaş mama ve farklı gıdalar verdiğinizi ve tükettiği yiyecek oranını gözden geçirin. Ona mama dışında gıda vermeyi kesin. Yaş mamalar genellikle besleyici değildir ve kedilerin kilo almasını sağlarlar. Fakat yaş mamalar sayesinde kediler kabızlık sorunu yaşamazlar. Yani yaş mamayı tamamen kesmek uygun değildir. Bu nedenle yaş mamayı yavaş yavaş haftada bir vermeyi deneyin.

Kilolu kedilerde kuru mama tercihiniz ise mutlaka diyet kedi mamaları olsun. Bu mamalarla kediniz daha az açlık hissedecek ve uzun süre tok kalacaktır. Fakat yağlı mamalardaki lezzeti bu mamalarda bulamayacağı için ilk etapta iki mamayı karıştırarak kedinize yedirmeniz daha iyi olur. Yavaş yavaş diğer mamayı azaltıp mama kabını tamamen light mamalarla doldurabilirsiniz. Ayrıca kedinizin hissetmeyeceği biçimde her gün mama miktarını azaltmanız da yeni beslenme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacaktır.

Kedinizin Egzersizlerini Artırın

Kediler, günün çoğunu uyuyarak geçirirler. Uyku halinde bir kedi mamaya bile karşı koyabilir ama oyunu reddetmesi pek rastlanan bir durum değildir. Oyun avantajını kullanarak kedinize enerji sarf etmesine yardımcı olacak yeni oyuncaklar alabilir ve uyanık olduğu her saatte onu oyuna davet edebilirsiniz. Özellikle koşup zıplayacağı oyunları onun için kurabilirsiniz. Uyku saatlerini azaltarak kedinizin daha çok egzersiz yapmasını sağlamak da bu süreçte kilo kaybını destekleyecektir.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Yapılması Gerekenler 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.