x
sadsad x
asdasd
Kedilerde Su Tüketiminin Önemi

Kedilerde Su Tüketiminin Önemi

29 Ekim 2021

Su, bütün canlılar için hayat demektir. En küçüğünden en büyüğüne tüm canlı türlerinin hayatta kalmasını sağlayan ve birincil ihtiyacımız olan suyun yaşamı devam ettirmemiz için şart olmasının yanında pek çok faydası da bulunmaktadır. Hepimiz gibi evcil dostlarımız kediler için de su tüketmek, vücudun kaybettiği suyu geri kazanmak ve hastalıklardan korunup bağışıklık sistemini güçlendirmek ile hücrelerin yenilenmesini sağlamak için gereklidir. Fakat kedi sahiplerinin de bildiği gibi kediler pek fazla su içmezler.

>> Kedi Mama ve Su Kapları

 kedilerdesu

Su İçmenin Kedilere Yararları

Kedilerin fazla su tüketmedikleri malumunuz. Oysa su tüketimi tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de zorunlu bir ihtiyaçtır ve su içmenin yararları büyüktür.

  • Su, hayatta kalmayı sağlayan birincil gereksinimdir ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Hücre yenilenmesi ise iç organlar ile deriye kadar tüm bedenin sağlığının garantisidir.
  • Gerekli miktarda su tüketmek kedilerin en hassas sistemleri olan sindirim sistemini rahatlatır. Kediler böylelikle yedikleri mamaları rahatça sindirerek mide ve bağırsak problemi yaşamaktan korunmuş olurlar. Ayrıca su içildiğinde gıdaların içindeki vitamin ve minerallerin kana karışması hızlanır.
  • Kedilerin terleme bezleri sadece patilerinde olduğu için beden ısılarını düzenlemeleri zordur. Kedilerde vücut ısısının korunması ve dengelenmesi ile vücudun kaybettiği suyun geri kazanılması ancak su içerek gerçekleştirilebilir. Özellikle uzun tüylü kedilerin sıcak mevsimlerde bol bol su tüketmesi oldukça faydalıdır.
  • Kedinize su içirerek obezitenin önüne geçebilirsiniz. Çünkü su içmek metabolizmayı hızlandırır.
  • Kediler titiz hayvanlar oldukları için gün içinde sık sık yalanarak kendilerini temizlerler. Bu da ciddi miktarda tüy yutmaları anlamına gelir. Sindirim sistemleri diğer evcillere göre çok daha hassas olan kedilerin mide ve bağırsak sağlığı için bol bol su içmeleri şarttır. Ayrıca su ile temizlenme sırasında ihtiyaç duyulan tükürük oranına da ulaşılır.

kedilerde su tüketimi

Kedilere Fazla Su İçirmenin Yolları

Su, bütün canlılarda olduğu gibi kediler için de hayati önem taşır ve çok faydalıdır. Fakat kediler fazla su tüketmek istemezler. Bu da başta böbrek hastalıkları olmak üzere birçok farklı hastalığa davetiye çıkararak kedilerin ömürlerinin kısalmasına neden olmaktadır. Özellikle yaşlı kedilerde yeterince su içememekten kaynaklanan rahatsızlıklar baş gösterir. Oysa bir kedinin sağlıklı bir ömür geçirmesinin anahtarı yediği mama miktarının en az 4 katı kadar su içmesidir.

Kedilerin özellikle mamalarının yanında duran su kaplarından su içmeye eğilimli olmadıkları kolaylıkla gözlenebilir. Bu nedenle kedinizin daha fazla su tüketmesinin öncelikli çözümü mamasının olduğu alandan uzak birkaç yere su kabı bırakmaktır. Böylece kedinizin su tüketimini bir parça artırmış olursunuz.

>> İkili Kedi Mama ve Su Kapları

Yaş mama tüketen kedilerin daha az su içtiği bilinmektedir. Bunun nedeni yaş mamaların belirli oranda su içermesidir. Kedinizin yaş mama miktarını azaltmanız onun su içme gereksinimini artıracaktır. Kedilerin su tüketimini artırmanın bir yolu da su kaplarının sık değiştirilmesidir. Bu hem hijyen için gereklidir hem de meraklı bir doğaya sahip olan kedilerin dikkatini cezbetmek için ideal bir yol olacaktır. Su kabını değiştirmeniz kedinizin ilgisini çekecek ve kediniz yeni kabı denemek isteyecektir.

Kediler, çok titiz canlılar oldukları için temiz ortamlar ve temiz eşyalar isterler. Eğer su kabı kirlenmiş ya da su bulanmış ise kediniz su içmeyi reddedecektir. Dolayısıyla su kaplarını her daim temiz tutmanız ve kedinizin suyunu her gün tazelemeniz de tükettiği su miktarının yükselmesini sağlar. Ayrıca kedinizin suyuna birkaç damla süt damlatmanız da sağlıklı bir çözüm olacaktır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Obez (Kilolu) Kedilere Kilo Verdirmenin Yolları

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.