sadsad x
asdasd

Kediler Sahiplerine Benzer Mi?

18 Ocak 2023
Kediler Sahiplerine Benzer Mi?

Kedi sahiplenenler zamanla kedilerinin kendileri gibi davrandığını söylerler. Karakter açısından sahibiyle benzerlik göstermeleri bir yana kediler fiziksel olarak da sahiplerini çağrıştırabilir. Bu iddianın pek bir dayanağı olmasa da bilim insanları zaman zaman bu konu üzerinde çalışmalar da yapmıştır. Bu bilimsel çalışmalar net ve kesin bir sonuç vermese de kedilerin sahiplerine fiziksel ve psikolojik özellikleri bakımından benzedikleri varsayılabilir.

Kedilerin Fiziksel Olarak Sahiplerine Benzer Mi?

Yapılan deneyler ve araştırmalar insanların farkında olmadan kendilerine benzer kedileri sahiplendiklerini ortaya koymuştur. Bu benzerlik karakter özelliklerinin yanı sıra fizikseldir. Yani sarışın biriyseniz sarman kedileri daha sevimli bulmanız olasılık dahilinde. İdeal kilonuzun üstündeyseniz daha iri yapılı bir kedi ile ev arkadaşı olmak istemeniz normal karşılanıyor. Yani tombul gövdeleri ile bilinen Cymric kedilerini seçmeniz bir tesadüf değil. Daha zayıf bir bedeniniz varsa Sfenks kedilerine tutkun olabilirsiniz. Kıvırcık saçlara sahipseniz tercihiniz muhtemelen Rex kedilerinden biridir.

kediler sahiplerine benzer mi

Kediler Karakter Yapıları Bakımından Sahiplerine Benzerler Mi?

En az iki kedi ile bir arada yaşayan ya da kedisi doğum yapmış olan kedi sahipleri gözlem yaptıklarında kedilerin model alma yoluna başvurduklarını görürler. Doğal yaşam alanlarında tek başına yaşayan canlılar olan kediler, sahiplenilerek kendi türlerinden diğer canlılarla birlikte yaşamaya başladıklarında birbirlerinin davranışlarını gözlemler ve birbirlerini taklit ederler. Model alarak öğrenme adı verilen bu durum yavru kedilerle anne kediler arasında da gerçekleşir. Yavru kedi annesini gözlemler ve onun gibi davranmaya başlar. Oyun oynama, kum üzerinde tuvalet ihtiyacı giderme gibi önemli yaşamsal alışkanlıklar kediler tarafından model alınarak öğrenilebilir.

İnsanlarla yaşayan bir kedi de sahibini gözlemleyerek onun gibi hareket etmeyi ve onun gibi tepki vermeyi alışkanlık haline getirebilir. Yani kediler ve sahipleri iletişim, dolayısıyla etkileşim halindedir. Bu etkileşim kedinin sahibinin karakterine yakın bir karakter yapısı oluşturmasını sağlar. Kedilerin ırka ve öznel niteliklerine göre gelişen kişiliklerine sahipleriyle arasındaki etkileşim sonucu yeni nitelikler katılır. Yani, siz sinirli biriyseniz kedinizin de agresif olması kaçınılmazdır. Sizin sakin bir kişilik yapınız varsa kediniz de sizden etkilenecek ve daha uyumlu, daha sakin bir yapısı olacaktır. Bu benzerlikte kedinizle geçirdiğiniz zamanın uzunluğu ve paylaşımlarınız etkilidir.

kediler sahiplerini seçer mi

Kediler de Sahiplerini Seçer Mi?

İşin aslı seçimi sadece biz yapmıyoruz. Bağımsız bir karakter yapısına sahip olan kediler de sahiplerini kendileri seçiyor. Bu doğrultuda sahiplendiğiniz kedinin sizi sevmeme ihtimalinin olduğunu da düşünmeniz gerek. Onun karakterine uygun değilseniz kedinizle iyi anlaşmanız pek mümkün değildir. Benzerliklerin ve farkların yanında önemli olan her iki tarafın da ilişki kurmaktan ve birlikte yaşamaktan mutluluk duymasıdır. Kedinizin mutluluğu için ise onu yüksek kaliteye sahip kuru kedi mamaları ile beslemeniz, bakımlarını aksatmamanız, onunla oyun oynamanız ve en önemlisi ondan ilgi ve sevginizi asla esirgememeniz gerekir. Zamanla kediniz size benzeyecektir.


Kedinizle daha doğru bir ilişki kurmak ve onunla bağınızı artırmak için Kediler Nasıl Sevilmeli? konusu ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.