sadsad x
asdasd

Kediler Nasıl Sevilmeli?

28 Kasım 2022
Kediler Nasıl Sevilmeli?

Kediler, insanlarla en kolay iletişim kurabilen canlıların başında gelirler. Zekalarının getirdiği bu iletişim yetileri sayesinde sahipleriyle özel bağlar kurabilen kediler her an dokunulmaktan ve sevilmekten hoşlanmazlar. Kedilerin bu kendilerine has nitelikleri onlara doğru şekilde yaklaşmamızı gerekli kılar.

Bıyıklı dostlarımızı severken öncelikle onların cins özelliklerine sonra yaşına dikkat etmeniz gerekir. Scotish Fold kedileri gibi bazı cinsler oldukça çekingen davranırken sarmanlar gibi bazıları da çok sıcak kanlıdır ve dokunularak sevilmekten hoşlanırlar. Ayrıca yavru kediler ile yetişkin kedilere farklı şekilde yaklaşmak gerekir. En zoru ise sokak kedileridir. Sokak kedilerine dokunmak ve onları okşamak son derece zorlayıcı olabilir.

>> Kedi Mamaları

kediler nasıl sevilmeli 

Kedileri Sevmenin Adımları

Bir kediyi sevmek için belirli adımları izlemeniz gerekir. Bu adımlar aşağıdaki gibidir.

  • Kedileri dokunmadan önce yapılması gereken ilk şey bedenleriyle verdikleri işaretleri takip etmektir. Bir kedi uyuyorsa, mama yiyor ya da su içiyorsa ona dokunmak akıllıca değildir. Kedi bir ava kilitlendiyse ya da bir ses dikkat kesildiyse yine sevilmeye uygun olmadıkları aşikardır. Ayrıca dokunmak istediğiniz kedi kuyruğunu hızlı hızlı sallıyorsa ya da tüyleri kabarttıysa sinirlidir ve ona yaklaşmamız hiç akıllıca değildir. Kulaklarını geri atması da kedinin sizden korktuğunu ve kısa bir an sonra savunmaya geçeceğini anlatan işarettir.
  • Bir kediyi sevmek istiyorsanız öncelikle onunla göz teması kurun. Size bakmıyorsa onu ürkütmeyecek bir ses çıkarabilirsiniz. Bu ses ufak bir ıslık, parmak şıklatma ya da ona adıyla seslenme olabilir. Kedi sizinle hala göz teması kurmuyorsa harekete geçmeyin. Ama ilk göz temasında onunla konuşarak gözlerinizi kırpmanız doğru olacaktır. Kedi bu durumda size yaklaşmazsa siz ona dokunmaya çalışmayın.
  • Göz teması kurduğunuz ve yumuşak bir ses tonuyla konuştuğunuz kedi size yaklaşıyorsa ona elinizi uzatın. Eliniz kedinin burun hizasında olsun. Bu pozisyon kedinin elinizi koklaması ve size güven geliştirmesi anlamını taşır.

kediler nasıl sevilir

  • Kedi sizinle göz teması kurdu, sizin sesinizi duydu ve kokunuzu aldı. Şimdi kuyruklu dostunuz için karar zamanı. Kedi artık ya size sürtünüp sevilmek istediğinin işaretini verecek ya da dönüp sizden uzaklaşacaktır. Eğer size sürtünüyorsa ona yavaş yavaş dokunmaya başlayabilirsiniz.
  • Kedilerin dokunmanıza izi vereceği ilk yer başlarının üzeridir. Daha sonra size izin veriyorsa kulak diplerini de sevebilirsiniz. Kedi bundan memnun kaldıysa gırıldamaya başlar.
  • Kediler başları ve kulak diplerinin sevilmesinin ardından sevgi isteklerini sürdürüyorlarsa önce yanaklarını sonra çenelerini size doğru uzatırlar. Kediler çenelerinin ve boyun bölgelerinin sevilmesinden çok hoşlanırlar. Size izin vermeye devam ediyorsa yavaş hareketlerle kedinin bu bölgelerini sevebilirsiniz.
  • Yüz bölgesi ve boyundan sonra kedi sizden uzaklaşmazsa ve size sürtünmeye devam ederse ona dokunmayı sürdürebileceğinizin mesajını veriyordur. Kediler sırt bölgeleri ile kuyruk diplerinin sevilmesinden de çok hoşlanırlar. Enselerinden başlayarak kuyruklarına doğru kedileri yumuşakça dokunarak sevebilirsiniz. Ardından kuyruklarını kaldırıp size arkalarını dönüyorlarsa kuyruk diplerini de kaşıyabilirsiniz.
  • Kediler göbeklerine ve kuyruklarına dokunulmasından hiç hoşlanmazlar. Bu doğrudan kedinin size saldırmasına neden olabilir. Kuyruk ve göbek bölgesi kedilerin sahiplerine bile pek sevdirmedikleri yerlerdir.
  • Yavru kediler yetişkin kedilerden daha sıcakkanlı oldukları için onlara yanaşmak daha kolay olabilir. Ama aksine yavru kediler insanlara çekingen de davranabildikleri için sevmek için zorlanmamaları gerekir.
  • Sokak kedileri genellikle insanlarla ve diğer canlılarla ilgili travmatik deneyimlere sahiplerdir. Dolayısıyla bir sokak kedisi size yaklaşmaya niyetli değilse onu sevmeye çalışmayın. Eğer sokak kedileri ile fiziksel temas kurmak istiyorsanız kedi ödül mamaları ile onlara yaklaşmayı deneyebilirsiniz.


Kediler Hangi Kokuları Sever? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.