sadsad x
asdasd

Beyaz Tüylü Kediler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

19 Haziran 2023
Beyaz Tüylü Kediler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Kediler karakterleri ve güzellikleri ile çok sevilen canlılar. Cinslerine göre farklı özelliklere sahip olan bıyıklı dostlarımız, fiziksel nitelikleri açısında da birbirlerinden ayrılıyor. Basık ya da yuvarlak yüzlü, tüysüz ya da çok tüylü, kısa ya da uzun bacaklı türlerin yanında kediler en çok da renklerine bakılarak kategorilere ayrılıyor. Rengine göre en popüler olanları ise tamamen beyaz tüylere sahip olan kediler. Bembeyaz kediler bazı farklılarıyla diğer kedilerden ayrılıyor. Bu şaşırtıcı özelliklerin başında beyaz kedilerin sayıca az olması, beyaz kedi ırklarını sınırlı olması, beyaz tüylü kedilerin açık renk ve belirli bir göz rengine sahip olmaları ve çoğunlukla sağır olmaları geliyor.

beyaz kediler 

Beyaz Kediler Sayıca Çok Azdır

Dünyadaki kedi popülasyonuna bakıldığında sayıları en çok olan kediler “miks” denilen tekir kediler. Bu kediler başlı başına bir cins değildir ve dünyanın her yerinde tekir kedilere rastlamak mümkündür. Renkleri genellikle birden fazla rengin kombini şeklindedir. Yeryüzünde sayıları en az olan bembeyaz kediler de tekirler gibi bir ırkı temsil etmez. Yani farklı ırklara mensup beyaz tüylü kediler mevcuttur. Oranlandığında dünyadaki kedi sayısının ancak %5 civarı beyaz tüylüdür.

Tamamen Beyaz Tüylü Kedi Cinsleri Oldukça Sınırlıdır

Tüyleri bütünüyle beyaz olan kediler tek bir kedi ırkına mensup değillerdir. Fakat bu durum her cinste bembeyaz kediler olacağı anlamına da gelmez. Eğer bir kedi albino değilse belli ırklar dışında olması da pek beklenmez. Sayıca az oldukları ve belirli ırklarda görüldükleri için çok ilgi gören beyaz kedi ırkları Van Kedisi, Ankara Kedisi, Khao Manee Kedisi ve Russian White adıyla bilinen Beyaz Rus Kedisidir. Bunlar dışında gövdeleri beyaz, patileri ve yüzleri ise koyu renk olan kedi cinsleri de mevcuttur. Örneğin bazı Siyam kedileri beyaz tüylüdür ama pati ve yüzlerinde siyah lekeler bulunur. Devon Rex kedileri de çoğunlukla beyaz tüylere sahip olan canlılardır fakat yüzleri, patileri ve kuyruklarında koyu renk geçişleri vardır.

beyaz kediler hakkında bilgiler 

Beyaz Tüylü Kedilerin Gözleri Açık Renk ve Parlaktır

Tüyleri bütünüyle beyaz olan kedilerde tüylere renk veren melanin adı verilen pigment oldukça ya çok azdır ya da hiç yoktur. Buna bağlı olarak da kedinin tüyleri renksiz yani beyaz görünür. Ama belirtmek gerekir ki her beyaz kedi albino değildir.

Melanin sadece tüylere değil, aynı zamanda gözlere de renk verdiği için beyaz kedilerin gözleri açık renkli ve dolayısıyla oldukça parlaktır. Beyaz kedilerde en çok rastlanan göz renkleri mavi, yeşil ve sarının açık tonlarıdır. Van kedileri gibi bir gözü yeşil mavi, diğeri yeşil ya da bir gözü mavi diğeri sarı tonlarında olan kediler de vardır.

Beyaz Kedilerin Çoğu Sağırdır

Kar gibi tüyleri ve açık renk, parlak gözleriyle büyüleyici olan beyaz kediler genellikle sağırdır. Bunun nedeni gözlerine ve tüylerine rengini veren genetik özelliklerin kedinin işitme duyusunu etkilemesidir. Yani beyaz kediler güzellikleri uğruna işitme duyularını ya tamamen ya da kısmi olarak kaybetmiş durumdadırlar. Çoğunlukla mavi gözlü ve beyaz tüylü kedilerde görülen duyma eksikliği her beyaz kedide olmayabilir.


Sevimli dostunuzun bembeyaz tüylerini sağlıklı tutmak ve deri hastalıklarından pamuğunuzu korumak için kedi tarakları ile kedi fırçalarını kullanabilir, Beyaz Rus Kedisi (Russian White) Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.