x
sadsad x
asdasd
Kediler Depremi Hissedebilir Mi?

Kediler Depremi Hissedebilir Mi?

27 Eylül 2022

Kedilerin duyum eşiklerinin insanlardan çok daha geniş bir aralığa sahip olduğu bilinen bir gerçek. Keskin görme duyuları ile karanlıkta nesneleri ve canlıları seçebilmenin yanında kediler seslere oldukça duyarlı yaratıklardır. Ayrıca kedilerin dokunma duyularının da çok gelişkin olduğu varsayılır. Düşük ve yüksek frekansları insanlara göre çok daha kolay ağılayabilen sevimli dostlarımızın bu yetilerinin sebebi doğada hayatta kalabilmek ve avlanmaktır.

Kediler; duydukları en ufak bir seste, bir harekette ya da uzaktaki bir obje ile canlının görüntüsünde hemen harekete geçerler. Eğer algıladıkları uyaran onlar için tehlike yaratıyorsa kaçarak hayatta kalmak için eylem alırlar. Dertleri karınlarını doyurmaksa avlanmak için keskin duyularını kullanırlar. Sokakta yaşam süren kedilerin atalarından aldıkları bu yetileri evcil kedilerde de bulunur. Evcil kedilerin bu yetenekleri sayesinde deprem gibi önemli doğa olaylarını önceden hissedebileceklerine düşünülmektedir.  

kediler ve deprem 

Kediler Depremi Nasıl Hissedebilirler?

Çoğu kedi sahibi kedisinin deprem öncesinde garip davranışlarda bulunduğunu iddia eder. Fakat kedilerin depremi hissettikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgi olmaktan uzaktır. Yani kediler mutlaka deprem olmadan önce hissedip bize haber veriyor değiller. Fakat şu da bir gerçek ki kediler bizim duymadığımız sesleri duyabilir ve havadaki titreşimleri bizden çok daha güçlü bir biçimde duyumsayabilirler.

Kedilerin depremi hissettikleri varsayımından yola çıkarak konuyu inceleyelim. Deprem sırasında faylardan gelen seslerin çıktığı ve fayların hareketinden yayılan bazı titreşimlerin yayıldığı doğrudur. Bu titreşim ve sesleri insanların kulakları ile diğer duyuları belli bir duyum eşiği aralığına gelene kadar hissedemez. Kedilerde bu duyum eşikleri insanlardan çok daha geniş bir aralığa sahiptir. Yani kediler bizim duyamayacağımız şiddetteki düşük ve yüksek sesler ile dalgaları duyumsayabilirler. Dolayısıyla deprem öncesi yeraltından gelen titreşimleri ve sesleri algılama konusunda kediler her zaman bizden bir adım öndedir. Tekraren kedilerin depremi hissettiği bilimsel olarak kanıtlanmasa da böyle bir ihtimalin varlığından söz etmek mümkündür.

kediler depremi hisseder mi 

Kediler Deprem Öncesinde Nasıl Davranırlar?

Özellikle ses konusunda çok hassas olan kediler farklı frekanslarda bir ses duyduklarında buna hemen tepki verirler. Bu durumlarda kediler kulaklarını dikerek sesin geliş yönüne doğru kulak kepçelerini oynatırlar. Böylece sesi daha iyi algılamaya çalışırlar. Ayrıca havadaki titreşim değişikliklerini de yüzlerini kaldırıp bıyıklarını oynatarak algılamaya çalışırlar. Bu hassas duyular sayesinde kedilerin birçok sesi ve titreşimi insanlara kıyasla çok daha iyi hissettiği bilinir. Fakat kedilerin depremi insanlardan önce tespit ettiği ve hissettiği üzerine kanıtlanmış bilimsel bir veri yoktur.

Kedi sahipleri deprem anlarından hemen önce kedilerinin gözlerini sabit bir şekilde bir noktaya dikip kaldığını söylemiştir. Daha sonra bu pozisyondayken kulaklarını belli bir yöne çevirip ses dinlediklerini ve kafalarını aniden kaldırarak bıyıklarını oynattıklarını ifade etmişlerdir. Tüm bu ölçümlerden sonra kedilerinin kaçıp genellikle yatak altı ve dolap içi gibi güvenli bir yere saklandıklarını anlatan kedi sahiplerinin sayısı çok fazladır. Fakat bu davranış kedilerin depremi ya da olası bir doğal afeti önceden hissettiğinin göstergesi olmayabilir. Kediler herhangi bir yüksek sese ya da alışmadıkları bir titreşime de aynı biçimde tepki verebilirler. Bu durumda siz de korkuya kapılmayın ve kedinize kedi ödül maması vermeyi deneyin. Eğer kediniz gerçekten büyük bir tehlike hissettiyse mamayı yemeyecektir.


Garip tepkileri ile bilinen kediler hakkında hazırladığımız Kedileri Neden Gece Hareketlenir? Kedilerin Gece Sakin Kalmalarını Sağlamanın Yolları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.