x
sadsad x
asdasd

Kanarya Cinsleri ve Özellikleri

07 Nisan 2022
Kanarya Cinsleri ve Özellikleri

Evcilleştirilebilen minik bir kuş türü olan kanarya doğada küçük sürüler halinde yaşayan bir canlıdır. Genellikle sarı renk ve bu rengin tonlarında tüylere sahip olan bu sevimli canlıların karakteristik özellikleri seri şekilde ötmeleridir. Görüntüleri kadar sesleri de güzel olan kanaryaların anavatanları adlarını aldıkları Kanarya Adaları’dır. Aynı zamanda bu kuşlara Atlas Okyanusu’nda bir takım ada olan Madeira Adaları ile Azor Takım Adaları’nda da rastlamak mümkündür. Sıcak bölgelerden gelmelerine rağmen kanaryalar, özellikle muhabbet kuşları ve papağanlar kadar sıcak canlılar değillerdir. Evcilleştirildiklerinde bile insanı tehdit olarak algılayan bu ürkek kuşların pek çok türü bulunur. Kanaryaların bu sınıflanması ötüş, renk ve fiziksel özelliklerinin farklılığı esasına dayanır.

>> Kanarya Yemleri

kanaryaturleri1 

Gloster Kanaryası

Gloster kanaryasının kökenleri İngiltere’nin Gloncestershire kentine dayanır. 1920’lerde üretimine başlanan bu kanarya türü Corona ve Consord olarak iki cinsi kapsar. Coronaların baş kısımlarında yüzlerini kapatan kabarık tüyler bulunur. Consordlar da ise bu başlık yoktur. Ama tüm Gloster kanaryaları tombul bir vücuda ve kabarık tüylere sahiptirler. Çok iyi ötemeyen ve genellikle sarı renk olan bu kanarya türünün uzunluğu ancak 12 santimetreye ulaşabilir. Yaşam süreleri ise 10 yıl kadardır.

Yorkshire Kanaryası

19. yüzyılda İngiltere’de keşfedilen ve bu yüzyılın sonlarına doğru üretimine başlanan Yorkshire kanaryaları güzel sesleri ve mükemmel ötüşleri ile bilinirler. Adlarını İngiltere’nin Yorkshire kontluğundan alan bu kuşlar uzun bacaklara ve ince bir gövdeye sahiptirler. Yetişkinleri 18 santimetre boyuna ulaşabilir. Tüyleri kabarık olmayan bu kanarya türünün 10 yıl kadar bir ömrü vardır.

Norwich Kanaryası

İngiltere kökenli kanarya türlerinden biri olan Norwich kanaryası da diğer popüler İngiliz kanaryaları gibi 19. yüzyılda üreticilerin dikkatini çekmiştir. Boyları ortalama 16 santimetreye ulaşan bu kuşların Gloster kanaryaları gibi şapkaları olmasa da gözlerini örten başlık kısımları bulunur. Bu nedenle göz sağlığının korunması açısından bu tüylerin kesilmesi önerilir. Norwich kanaryalarını en belirgin özelliği fazla hareketli olmamalarıdır. Tembel lakabını ile de anılan bu kanarya türü şişkin bir gövdeye sahiptir.

 kanarya cinsleri

Malinua Kanaryası

Güzel ötüşlü kanarya türlerinin başında gelen Malinua kanaryalarına “Belçika Bülbülü” adı da verilmektedir. Kökenleri 17. yüzyıla dayanan ve Avrupa’da yüzyıllardır çok popüler olan Malinua kanaryasının bu kadar sevilmesinin nedeni büyülü sesi ve güzel görünümüdür. Bu kuşların neşeli doğaları da popülaritelerinin artmasına yardımcı olmuştur. Ülkemizde de sıklık tercih edilen Malinua kanaryalarının Avrupa’daki yaygın adları Waterslager kanaryasıdır. Bu kanaryalar 16 santimetreye ulaşan boyları ve sarı, beyaz ve turuncuya çalan kırmızı renkleri ile çok sevimli kuşlardır.

Taklacı Kanarya  

Sesinin güzelliği ve ötüşünün büyüsü ile dikkat çeken Taklacı kanarya, namı diğer Canary Tumbler Almanya kökenli bir kanarya türüdür. 17. yüzyılda Almanya’da ortaya çıkan bu kuşlar adlarından da anlaşılabileceği gibi takla atmaları ile ünlüdürler. Taklacı kanaryalar oldukça neşeli ve hareketli kuşlardır. Eğitime çabuk cevap veren Taklacı kanaryaların minik bedenleri ortalama 12 santimetre, ömürleri ise 10 yıl kadardır.

Lancashire Kanaryası

Lancashire kanaryaları, fiziksel özellikler bakımından en farklı kanarya türlerindendir. Diğer kanarya cinslerine göre oldukça iri olan bu kuşların boyları 22 santimetre ila 23 santimetre kadardır. Renkleri karakteristik olarak sadece sarı ve beyazdan oluşan bu kanarya cinsinin baş kısmında şapka bulunur. Fakat bu şapka Gloster kanaryalarında olduğu gibi tüm yüzü kaplamaz. 12 yıl ömürleri bulunan Lancashire kanaryalarının başlıkları göz hizasının yarısına kadar iner.

Harz Roller Kanaryası

Harz Roller kanaryası bilinen en eski kanarya türleri arasında yer alır. Almanya’da keşfedilen bu kuşlar, güzel sesleri ile nam salmışlardır. Fakat bu kanaryalar çok fazla ötmezler. Zaten öttüklerinde de yüksek bir tını yerine, kısık ve buğulu bir ses duyulur. Gagaları kapalıyken öten Harz Roller kanaryalarının rengi baskın olarak sarıdır. Fakat bu kanarya türünün ayırt edici fiziksel özelliği başlarında ve sırtlarında koyu renk lekeler ile beneklerin bulunmasıdır.  Ayrıca Harz Rollerların boyları ve kuyrukları uzun olur.

kanarya türleri 

Border Kanarya

Geniş gövdeleri ve güzel ötüşleri ile bilinen Border kanaryalarının Yorkshire ve Norwich kanaryasının ataları olduğu düşünülmektedir. Bu kanarya türünün yetişkinleri 14 santimetre boyuna ulaşabilirler. Border kanaryanın ayırt edici özelliği boynu ile vücudunu birleştiren yerin halka biçiminde ve belirgin olmasıdır. Dayanıklı bir kanarya cinsi olan Border kanaryalarının gövdeleri boynun hemen altından karınlarına kadar genişleyerek iner. Bu kuşların renkleri genellikle sarıdır ve karın, kuyruk ve baş bölgelerinde koyu renk lekeler bulunur.

Lizard Kanaryası

Lizard kanaryası, en eski kanarya türlerinden biridir. İngiliz kanaryalarından biri olan bu cinsin en dikkat çeken özelliği lekeli tüy yapısıdır. Bedenlerini kaplayan tüylerdeki sarı üzerine koyu renk, sık desenli lekelerinden dolayı bu kuşlara “kertenkele” lakabı takılmıştır. Lekelerin yapısı ve rengi esas alınarak bu kuşlar Golden ve Silver olarak iki sınıfa ayrılır.


Bu blog yazımızı da inceleyebilirsiniz: Kanarya Bakımı Hakkında Merak Edilen Her Şey

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.