x
sadsad x
asdasd
Hamsterlar Neden Çok Uyur?

Hamsterlar Neden Çok Uyur?

11 Mart 2022

Ürkek oldukları kadar sevimlilikleriyle de hayvan severlerin sevgisini kazanan hamsterların çok enerjik ve hareketli canlılar olduğu malumunuz. Uyuma ve beslenme saatleri dışında kalan vakitlerde sürekli oyuncakları ile oynayan, tırmanan ve koşuşturan bu hayvanlar gündüzleri uyurlar. Hamsterların en belirgin özelliği, geceleri hareket halinde olup gündüz vakitlerinde sakince yatmalarıdır. Bunun nedeni hamsterların doğal yaşam ortamları ve karakter yapıları ile ilgilidir.

>> Hamster Ürünleri

 hamsterlar neden çok uyur

Hamsterlar Günün Hangi Vakitlerinde ve Kaç Saat Uyurlar?

Hamster sahipleri minik dostlarının gündüzleri ölü gibi uyuduklarını, uyku sırasında vücut ısılarının düştüğünü ve asla hareket etmediklerini görmüşlerdir. Bu durum, genellikle hamster sahiplerini telaşlandırır ve hamsterlarının hayatını kaybettiğini düşünmelerine neden olur. Oysa ki hamsterlar içgüdüsel olarak gündüz vakitlerinde uyuyarak geceleri hareketlenmeye başlarlar.

Hamsterlar, gün batımına doğru uyanırlar. Bu da mevsimlere göre değişen bir zaman aralığına denk gelir. Fakat tüm gece boyunca uyanık kalmak da istemezler. Bu sevimli canlılarda uyuma davranışı genellikle iki parça şeklinde gerçekleşir. İlki, gün batımından gecenin ortalarına kadardır. Yani hamsterınız uyandıktan ortalama 8 saat sonra oynamayı ve beslenmeyi bırakarak tekrar uykuya dalar. Biraz daha uyuyup gün doğmadan bir kez daha uyanarak sabah olmadan önce yine uyuma haline geçerler. Yine mevsimlere göre sabaha karşı uykusunun süresi değişir. Ama bu uyku döngüsü hamsterların en az 14 saat kadar uyuduğu sonucuna ulaşmamızı sağlar.

>> Hamster Yemleri

Doğal yaşam alanlarında kış uykusuna da yatan hamsterlar, günün ortalama 14 saatini uyuyarak geçirirler. Kedilerin ve köpeklerin uyku saatleri ile karşılaştırıldığında aslında çok da fazla uyumazlar. Bir hamsterın uyku süresinin insanlara fazla gelmesinin nedeni, insanların uyuma zamanlarının dışında kalan vakitlerde yani, gündüz uyumalarıdır.

 hamsterlarda uyku

Hamsterların Uyumak İçin Gündüz Vaktini Tercih Etmelerinin Nedenleri

Hamsterlar, birer çöl hayvanı oldukları için gündüz vakitlerinde çölün sıcak havasından ve güneş ışınlarından kaçınmak için gündüzleri uyumayı tercih ederler. Çölün ikliminde gündüz saatlerinin yüksek sıcaklıklara ulaşması bu sevimli canlılar için son derece rahatsız edicidir. Uyku halinde ise beden fonksiyonları yavaşladığı için vücut sıcaklıkları düşerek dengelenmiş olur. Bu nedenle gündüzleri uyumak geceleri ise beslenmek Hamsterların ömrünü uzatan bir alışkanlıktır.  

Hamsterların gündüz uyumalarının bir nedeni de ürkek ve minik canlılar olmalarıdır. Çünkü bu ufaklıklar gün içinde kendilerini savunamayıp diğer canlıların avı haline gelebilirler. Bunu önlemenin ve yaşamlarına devam ettirmenin yolu ise hava karardıktan sonra yuvalarını terk ederek beslenmek için yiyecek aramaktır.


Hamsterınıza doğru bir bakım yapmak ve uzun süre sizinle kalmasını sağlamak için Hamster Özellikleri ve Bakımı Hakkında Her Şey yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.