x
sadsad x
asdasd

Hamsterım İçin Hangi Oyuncakları Almalıyım?

15 Aralık 2020
Hamsterım İçin Hangi Oyuncakları Almalıyım?

Hamsterlar, çok ürkek canlılar olsa da oyun oynamayı çok severler. Gece aktif olan bu sevimli minikleri genellikle çark çevirirken görürsünüz. İnsanlarla iletişimi zayıf olduğu için bol bol oyuncaklara sarılan hamsterları oyun oynarken seyretmek çok keyiflidir. Hamsterlar için oyun, nerdeyse uyumak ve yem yemek kadar önemlidir. Günün çoğunu uyuyarak geçirip enerji depolayan hamsterlar, uyandıklarında yemlerini yedikten sonra mutlaka oyun oynamak isterler. Hamsterlar için dizayn edilmiş özel evler onların oyun ihtiyacına cevap verir ve enerjilerini atmalarını sağlar. Hamster evleri içinde, çarklar, rampalar, köprüler, borular ve karışık yollar bulunur. Hamster çarkları ise en çok bilinen ve bu minik hayvanların en çok vakit geçirdiği düşünülen oyuncaktır.

>> Hamster Oyuncakları

hamster çarkı 

Hamster Koşu Çarkı

Hamsterlar günün sadece birkaç saatinde uyanık oldukları için, uyku boyunca depoladıkları enerjiyi atmak isterler. Bunun için en ideal oyuncak tüm hamster kafesleri ve evlerinde görebileceğiniz hamster koşu çarkıdır. Bu çark sayesinde hamsterlar hızlıca efor harcayabilir. Bu alet, sürekli döndüğü için hayvan ilerlemeden içinde istediği hızda koşabilir. İnsanların kullandığı koşu bantlarının işlevini gören bu çarklardan bulundurmak hamsterınızın sadece oyun oynayıp eğlenmesi için değil, sağlığı için de önemlidir. Dolayısıyla hamster koşu çarkı hamsterlar için vazgeçilmezdir. 

Hamster çarkı alırken dikkat etmeniz gereken nokta, çarkın aralıklarının çok geniş olmamasıdır. Hamsterlarınızın bacaklarını sıkıştırıp yaralanmalarını istemiyorsanız geniş aralıklı çarkları tercih edin.

hamster evi 

Hamster Evi

Hamster evleri her tür malzemeden üretilebilir. Hamsterlar kemirgen hayvanlar oldukları için plastik ve kumaş gibi yumuşak ürünleri kemirerek tahrip edebilirler. Hamsterların bir içgüdüsel özelliği de tırmalamaya meyilli olmalarıdır. Bu nedenlerle hamster evleri ahşap gibi sağlam ve dayanıklı malzemelerden üretilmişse tercih edilmelidir. Bu evlerde hamsterların saklanabileceği dar alanlar ile egzersiz yapabileceği bölgeler bulunur. Aynı zamanda hamsterların meraklı doğasını tatmin edebilmek için hamster evlerinde bu sevimli canlıların keşif yapacağı alanlar da mevcuttur. Hamster evleri boyut olarak kafese sığacak nitelikte seçilirse hamster daha güvende olacaktır. Kafes içine yerleştirilemeyecek kadar büyük bir hamster aldıysanız kafesinizi büyütebilirsiniz.

>> Hamster Malzemeleri

hamster kamyon 

Diğer Hamster Oyuncakları

Hamster evi ve hamster koşu çarkı hamsterlar için olmazsa olmaz oyun alanlarıdır. Bu mecburi eşyaların yanında hamsterların evlerine ve kafeslerine yerleştirebileceğiniz birçok yararlı oyuncak ile hamsterınızın hem daha sağlıklı olmasını hem de oyun oynayarak eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Hamsterlar, saklanmayı ve dar alanları çok sevdikleri için onlara delikli borulardan ve kapalı tüneller alabilir, bu aparatı evine ya da kafesine yerleştirebilirsiniz. Hamsterlar, tırmanmaktan da çok hoşlanırlar. Bu nedenle onlar için aldığınız köprü ve merdivenlerde çok zaman geçirirler. Hamster koşu çarklarıyla oldukları yerde koşarken hamster topları ile de güvenli bir şekilde evde her yere gidebilirler. Hamsterların kemirge ihtiyaçlarına cevap veren kemirme aparatlarını da hamsterların oyun alanlarında bulundurmanız faydalı olacaktır. Hamsterlarınız için siz de doğal ahşap parçaları kullanarak oyuncaklar yapabilirsiniz.

Bu farklı oyuncakları edinerek sağlıklı ve keyfi yerinde olan hamsterınızın ömrünü de uzatmış olursunuz. Ama unutmayın, Hamsterlar tırmalama ve kemirme özellikleri gereği kimyasal boyalarla boyanmış oyuncaklardan uzak tutulmalıdır. Oyun alanları içerisine ya da yakınına temiz su ve yem bırakmayı da atlamayın.

İlginizi Çekebilir: Hamster Özellikleri ve Bakımı Hakkında Her Şey

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.