sadsad x
asdasd

Evcil Hayvan Sahipleri Deprem Anında ve Sonrasında Neler Yapmalı?

17 Mart 2023
Evcil Hayvan Sahipleri Deprem Anında ve Sonrasında Neler Yapmalı?

Yaşadığımız deprem felaketi ciddi can ve mal kayıplarına neden oldu. Ülke çapında dayanışma ve yardımlaşma ağıyla yaralarımızı sarmaya çalışırken bu süreçte evcil hayvan sahipleri de hayvan dostlarını deprem anında nasıl korumaları gerektiğini ve deprem sonrasında onlar için neler yapmaları gerektiğini düşünmeye başladılar. Zira hayvanlar açısından da can kayıplarının yaşandığı deprem felaketinden kurtulan evcillerin bu süreçten psikolojik anlamda da etkilendikleri açıktır. Özellikle deprem riski olan bölgelerde yaşayanlar evcil hayvanları için deprem anında neler yapmaları ve depremden sonra travmalı hayvanlara nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilme ihtiyacı içindeler.

depremde evcil hayvanlar 

Depreme Evcil Hayvanıyla Yakalananlar Neler Yapmalı?

Kedi ve köpek gibi evcillerin duyum eşiklerinin bizden çok daha geniş bir aralığa sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hayvanlar yeraltından gelen sesleri ve titreşimleri insanlardan önce ve bizden çok daha net biçimde algılayabilirler. Ama bu durum hayvanların depremi sarsıntı öncesinde tespit edecekleri anlamına gelemez. Ki hayvanlar depremin olacağını hissetseler bile önlem almaları pek de mümkün değildir.

Evcil Dostunuzun Güvenliğini Sağlayın

Deprem hayvanlar için alışılmadık ve korkutucu bir durumdur. Bu da onların deprem anında kendilerini koruma içgüdüsüyle kaçma isteğini kamçılar. Köpeğiniz, kediniz ya da kuşunuz deprem olurken telaşla koşmaya başladığında onu telaşlandıracak hareketlerden kaçının ve sakin kalmaya çalışın. Onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşun ve onu sıkmadan dokunarak yönlendirip kiriş altı ya da masa altı gibi güvenli bir yere alın. Eğer deprem olurken açık bir alanda iseniz aynı yöntemle hayvanı binalardan uzaklaştırın ve yanınızdan ayrılmamasını sağlayın. İç mekânda ya da dışarıda yapmanız gereken ilk şey kendinizi ve evcil hayvanınızı güvene alıp depremin bitmesini beklemektir.

Evcil Dostunuz İçin Sakin Kalmaya Çalışın

Evcil hayvanlar da insanlar yüksek ve gürültülü seslerden korktukları gibi ilk kez yaşadıkları bir durum nedeniyle de strese girerler. Deprem anında çıkan sesler ve sallanma durumu hayvanı ciddi anlamda gerecektir. Evcil hayvan sahipleri bu durumda ona dokunarak ve onunla konuşturarak hem kendilerini hem de hayvan dostlarını sakinleştirme yoluna gidebilirler. Zira dostunuz sizin telaşınızı ve stresinizi ziyadesiyle hisseder ve sizin ruh halinize uyum sağlar. Sizin sakin olmanız onu da rahatlatacaktır.

Depreme Hazırlıklı Olun

Depremin ne zaman olacağını bilmek mümkün olmasa da deprem kuşağındaki bir bölgede yaşıyorsanız önceden bazı önlemleri alabilirsiniz. Evcil hayvanınızın sizinle aynı odada uyuması bu anlamda avantaj olacaktır. Ayrıca hemen yanı başınızda kapağını açık bıraktığınız taşıma çantası ve tasma bulundurmanız da işinizi kolaylaştırır. Bu çantanın içine biraz yaş ve kuru mama koymanız da tavsiye edilir.

deprem anında evcil hayvanlar 

Depremden Sonra Yapılması Gerekenler

Eğer kapalı bir mekandaysanız uygun bir anda ya da depremin bittiğini anladığınızda evcil dostunuzla birlikte hemen bulunduğunuz yerden dışarı çıkın ve binalardan uzaklaşın. Dışarı çıkarken telaşlanmamaya dikkat edin ama yavaş da hareket etmeyin.  

Dışarı çıktığınızda evcil hayvanınızı sakin bir yere götürün ve kalabalıktan uzak tutmaya çalışın. Herhangi bir yarası olup olmadığına bakın. Eğer açık yarası varsa hemen yarayı temizleyin. Mümkünse hemen veterinerinizi arayın.

Taşıma çantasında kalmasını sağlayın ya da üzerine bir battaniye örterek onu sıkmadan sarılmayı deneyin. Onunla sakin bir ses tonuyla konuşun ve onunla aynı hizaya gelerek ona dokunun.

Deprem ciddi bir afettir ve tüm canlılarda fiziksel ve psikolojik travmalara yol açar. Fiziksel yaralar iyileşse de psikolojik yaraların düzelmesi zaman alır. Bu nedenle evcil dostunuz bir süre korku ve stres yaşamaya devam edecektir. Deprem sonrasında bölgeden uzaklaşmanız hem size hem de ona iyi gelebilir. Toparlanma süreci boyunca patili dostunuzun yanından ayrılmayın, onun güvende olduğunu hissettirin ve ona bol bol sevgi gösterin.


Yangın Durumunda Hayvanlara Acil İlk Yardım Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.