x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)

Canary Dog Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

08 Temmuz 2021
Canary Dog Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Büyük köpek ırklarından biri olan Canary Dog soyu 19. yüzyılda Kanarya Adaları’nda ne yazık ki dövüş için kullanılan bir cinse dayanır. 1960’lı yılların başında nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan bu türler, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde tekrar üretilmeye başlanarak şimdiki özelliklerine kavuşmuşlardır. Şu anda ilk ortaya çıkışına göre daha evcil olan bu köpekleri beslemek çok kolay değildir. Son derece dayanıklı ve güçlü olan Canary Dog, agresifleşme eğilimi göstermektedir. Bu nedenle yavruluğundan itibaren sosyalleştirilmesi gereken bu köpekler harika birer koruma ve bekçi köpeği niteliklerine sahiptirler. Zekâları ve öğrenme hızları eğitimlerini kolaylaştırır, fakat liderlik özellikleri ve inatçı yapıları nedeniyle olumlu yöntemlerle eğitilmelidirler. Dominant bir karakteri olması nedeniyle hem yumuşak hem de otoriter yaklaşmak gerekmektedir. Eğer doğru eğitilmezlerse Canaryler son derece tehlikeli canlılara dönüşebilirler.

>> Köpek Sağlık ve Bakım Ürünleri

canary cins köpek 

Canary Dog Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Atalarının anavatanı adlarından da anlaşıldığı gibi Kanarya Adaları’dır. Fakat son hallerine Amerika Birleşik Devletleri’nde kavuşmuşlardır.
 • İri köpek ırklarındandır. Erkeleri 60 kilograma kadar çıkarken dişilerinin ağırlığı ortalama 45 kilogramdır. Erkek Canary Doglar’ın yüksekliği 65 santimetre, dişilerin ise en fazla 60 santimetre kadardır.
 • Çok güçlü bir gövdeye ve çeneye sahiptirler. Isırdığı herhangi bir nesneyi ondan almak mümkün değildir.
 • Kısa ve sık tüyleri bulunur. Tüyleri genellikle kırçıllı koyu renkler üzerine sarı tonlarındadır.
 • Egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir. Geniş alanlarda koşma ve oynama gereksinimleri fazladır. 
 • Çok hareketli olmalarına karşın aileleri ile birlikteyken sakin ve uysaldırlar.
 • Çok zeki köpeklerdir.
 • Ailesine ve sahiplerine çok sadık ve çok korumacı davranırlar.
 • Özgürlüğüne düşkün ve inatçı hayvanlardır.
 • Olumlu eğitim yöntemleri kullanılarak eğitilmeleri kolaydır.
 • Yavruyken sosyalleştirilmezlerse sahibi dışındaki insanlara ve diğer canlılara saldırgan davranışlarda bulunabilirler.
 • Kalça çıkıklığı ve obeziteye yatkındırlar. Bunun dışında dayanıklı hayvanlardır.
 • Ortalama 10 yıllık bir ömre sahiptirler.

 canary cins köpek

Canary Dog Köpek Irkı Bakımı

Sahiplerine aşırı düşkün ve yuvalarını çok seven köpekler olarak tanınan Canary Doglar, ailelerini koruma ve onlara bekçilik etme görevini başarı ile yerine getirirler. Atalarından getirdikleri içgüdüsel bir özellikle tanımadığı insan ve canlılara karşı saldırganlaşma eğilimleri onların bakımlarını bir nebze zorlaştırır. Bir dezavantajı da egzersiz ihtiyaçlarının fazla olmasıdır. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve lider köpekler olmaları onların apartman dairelerinde yaşamalarını çok zorlaştırır. Başına buyruk karakter yapısı ve oyunculukları nedeniyle açık alanlarda yaşamaya gereksinim duyarlar. Yani geniş bahçeli bir eviniz yoksa bu köpekleri beslemeniz pek de mümkün değildir.

Kısa tüyleri olduğu için soğuk hava şartlarına dayanması güç olan bu türler, gündüzleri bahçe ve açık alanlara ihtiyaç duyarken geceleri sıcak bir ortam arayışına girerler. Ev içinde uysal ve sevecen oldukları için geceleri onu evin içine alabilirsiniz. Kısa tüylerine rağmen, özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla tüy dökmeleri evde yaşamalarını zorlaştıracaktır. Bu nedenle haftada iki kez sert yapılı köpek fırça ve tarakları ile taramanız gerekir. Ayrıca Canary Dog zamanının çoğunu dışarıda geçirdiği için 6 ayda bir yıkanmalıdır.

Bu türler her ne kadar dayanıklı ve sağlıklı köpekler olsalar da kilo almaya eğilimlidirler. Bu da ilerleyen yaşlarında obezite sorununa yol açabileceğinden beslenmelerine dikkat edilmelidir. Kontrollü olarak beslenip düzenli egzersizleri aksatılmadığında bu sorun ortadan kalkacaktır.

 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: CANE CORSO İTALİANO KÖPEK IRKI ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.