sadsad x
asdasd

Calico (Patiska) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

30 Eylül 2022
Calico (Patiska) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Başlı başına bir kedi cinsi olmayan Calico kedileri, aslen üç renkli kedilere verilen isimdir. Ülkemizde Patiska kedisi de denilen bu kediler sarı, siyah ve beyaz renklerden oluşan kürkleri ile nam salmışlardır. Tekir kedilerden sonra dünyada en çok rastlanılan kediler olan Calico ya da Patiska kedilerinin kökenleri tam olarak bilinmese de Mısır’dan dünyaya yayıldıkları sanılmaktadır. Kuzey Afrika limanlarından tüm Avrupa’ya, Asya’ya ve hatta Amerika’ya götürülen bu kedilerin hemen hepsi dişidir. Bunun nedeni kromozom yapısı ile ilgilidir. Yani Patiska kedilerinin üç renkli kürkünün sırrı dişi kromozomlarından ileri gelir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland eyaletinin resmi kedisi ilan edilen Calico kedilerinin Japonya başta olmak üzere uzak doğuda uğurlu olduklarına ve şans ile bereket getirdiklerine inanılmaktadır.

calico 

Calico (Patiska) Kedisi Genel Özellikleri

 • Anavatanları ve kökenleri net olarak belli olmasa da Mısır’da ortaya çıktıkları yaygın kanıdır.
 • Dünyanın her yerinde bu kedilere rastlanmak mümkündür.
 • Tek başlarına bir kedi cinsi değillerdir. Üç renkten oluşan kürkleri ayrı olarak sınıflandırılmalarına neden olmuştur. Her cinste Calico özelliği gösteren üç renk kedilere rastlamak mümkündür.
 • Karakteristik olarak beyaz üzerine siyah ve sarı lekeleri bulunan bir kürke sahiplerdir.
 • Orta irilikte kedilerdir. Yetişkinliğe eriştiklerinde ağırlıkları 4 ila 8 kilogram arasında bir değer alır.
 • Göz renkleri, vücut yapıları ve kulak biçimleri mensup oldukları cinsin özelliklerini taşır. Calica kedilerinin özel bir fiziksel niteliği bulunmaz.
 • Oldukça zeki ve meraklı kedilerdir.
 • Oyun oynamak onlar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.
 • İlgi ve sevgi ihtiyaçları yüksektir. Ama yalnız kalmaya da zaman zaman ihtiyaç duyup sahiplerinden uzaklaşabilirler.
 • Genellikle sakin kediler olsalar da korktuklarından ya da sınırları ihlal edildiğinde diğer kedi cinslerine göre daha agresif davranabilirler.
 • Bir doğumda yine cins özellikleri baz alınarak 4 ila 10 yavru dünyaya getirebilirler. Fakat Calico kedilerindeki genetik mutasyon onların kısır olmalarına da yol açabilir.
 • Dayanıklı kedilerdir. Bir kedi ırkı özelliği göstermedikleri için kendi ırklarının hastalıkları bu kedilerde de görülebilir.
 • Cinse göre değişmekle birlikte genel olarak 15 yıl kadar yaşayabilirler.

calico kedisi 

Calico (Patiska) Kedisi Bakımı

Dünyanın en yaygın kedilerinden olan Calico kedileri aynı zamanda sıra dışı desenleri ve farklı karakter özellikleri ile de çok sevilen canlılardır. Onlara yoğun ilgi göstermenizi ve onlarla bol bol vakit geçirmenizi isterler. Fakat değişken kişilik yapıları bazen ilginizden sıkılmalarına sebep olur. Bu durumda Patiska kedinizi zorlamamalı ve yalnız kalmasına izin vermelisiniz.

Patiska kedileri için oyun çok önemlidir. Keskin zekalarını daha da geliştirmek ve bu yaramazlığa yatkın kedilerin enerjilerini atmak için onlara kedi oyuncakları satın alabilirsiniz. Eğer oyuncaklarından sıkılırsa sahiplerinin eşyalarını birer oyuncak haline getirecektir.

Calica kedileri özel bir beslenme programına ihtiyaç duymazlar. Yine de sağlıklarını tehlikeye atmamak ve obeziteden korunarak uzun bir ömür geçirmelerini sağlamak için ihtiyaç duydukları kalori ve proteine sahip kaliteli mamalarla beslenmeleri elzemdir. Bu kediler tüy uzunluklarına göre haftada en az iki ya da üç kez fırçalanmalıdır.


Calico kedileri ile benzer renklere sahip olan Tortoiseshell Kedisi Özellikleri ve Bakımı başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.