sadsad x
asdasd
26 Haziran 2023
And Kedisi Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler

And kedisi ya da bilimsel adıyla Leopardus Jacobitus, Güney Amerika’ya özgü vahşi bir kedi türüdür. Oreailurus Jacobita adıyla da bilinen bu kediler zorlu iklim ve doğa koşullarına sahip olan And Dağlarında yaşadıkları için And kedisi ismini almışlardır. Evcilleştirilmesi mümkün olmayan And kedilerinin sayıları da oldukça azdır ve nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle tür koruma altına alınmıştır.

21 Haziran 2023
Bracco İtaliano (İtalyan Pointer) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Avrupa’nın en eski av köpeği cinslerinden biri olan Bracco İtaliano ya da daha çok bilinen adıyla İtalyan Pointeri enine uzun bir gövdeye ve kocaman kulaklara sahiptir. İtalyan Pointer cinsi köpeklerin tarihine bakıldığında soylarının milattan önce 4. ve 5. yüzyıla dayandığı üzerine görüşlerin olduğu görülebilir. Fakat Bracco İtaliano ırkının kökenlerinin hangi tarihlere dayandığı birer varsayımdan öteye gidememiş, yani kesin olarak kanıtlanamamıştır. İtalya’da soylu sınıftan fazlaca rağbet gören İtalyan Pointer cinsi 2001 yılında dünya çapında başlı başına bir ırk olarak kabul gördü.

19 Haziran 2023
Beyaz Tüylü Kediler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Kediler, karakterleri ve güzellikleri ile çok sevilen canlılar. Cinslerine göre farklı özelliklere sahip olan bıyıklı dostlarımız, fiziksel nitelikleri açısında da birbirlerinden ayrılıyor. Basık ya da yuvarlak yüzlü, tüysüz ya da çok tüylü, kısa ya da uzun bacaklı türlerin yanında kediler en çok da renklerine bakılarak kategorilere ayrılıyor. Rengine göre en popüler olanları ise tamamen beyaz tüylere sahip olan kediler. Bembeyaz kediler bazı farklılarıyla diğer kedilerden ayrılıyor.

15 Haziran 2023
Kediler Neden Kendilerini Yalar? Kedilerde Yalanma Davranışı

İlk kez doğum sonrası anneleri tarafından yalanan kediler, hayatlarının sonuna kadar kendi tüylerini yalamaya devam ederler. Hatta yalanma süreleri ve sıklığı o kadar fazladır ki bir kedi yaşamının üçte birlik bir kısmını kendini yalayarak geçirir. Yalanma içgüdüseldir ve tüm kedilerde görülür. Kedilere özgü olan bu yalanma davranışının temizlenmek, yaralarını iyileştirmek, kokuları gidermek, serinlemek ve stres atmak gibi pek çok nedeni vardır.

12 Haziran 2023
İlirya Çoban Köpeği (Sarplaninac) Özellikleri ve Bakımı

Balkan yarımadasının İlirya bölgesine ait olan Sarplaninac ya da bir diğer adıyla İlirya Çoban köpeğinin tarihinin Roma dönemine kadar uzandığı sanılmaktadır. Dünyanın en eski ırklarından biri olan bu iri köpeklerin atalarının Tibet Mastiff cinsi olduğu düşünülmektedir. 1970’ten sonra Amerika’ya gönderilmeye başlanan İlirya Çoban köpekleri bu tarihten sonra Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’da tanınmaya başlansa da halen nadir bulunan cinsler arasında yer almaktadır.

08 Haziran 2023
Köpeklerde Tat Alma Duyusu Nasıldır? Köpekler Hangi Tatları Alır, Hangilerini Alamaz?

Dokunma, görme, işitme ve koklama duyuları konusunda belli üstünlükleri bulunan köpekler iş tat alma duyusuna geldiğinde özellikle insanların gerisinde kalırlar. Köpekler keskin koklama duyularını tat alma açısından da devreye sokar ve yiyecekleri önce koklarlar. Yani bir köpek yiyeceğin tadının güzel olduğuna öncelikle kokusuna bakarak karar verir. Köpekler tat almadan önce kokusundan bir besinin acı, tatlı ya da ekşi olup olmadığını anlarlar.

05 Haziran 2023
Toy Manchester Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Oyuncak köpek ırklarından biri olan Toy Manchester Terrier, standart boyutlara sahip olan varyetesinin minyatür türüdür. 19. yüzyılda İngiltere’de yetiştirilmeye başlanan bu köpeklerin yetiştirilme amacı fare avcılığıdır. Victoria döneminde fare avcılığından saray mensupluğuna adım atan Toy Manchester Terrierler o dönem İngiltere’nin en popüler köpek cinslerinin arasına girdi. Toy Manchester Terrier cinsi halen Avrupa’nın en sevilen evcillerinden biridir.

01 Haziran 2023
Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yetişkin dişi bir kediniz varsa ve onu kısırlaştırmadıysanız kedinizin çiftleşerek hamile kalabileceğini unutmamalısınız. Özellikle kedinin yaşam alanında yetişkin bir erkek kedi varsa ya da dişi kediniz kızgınlık döneminde zaman zaman evin dışına çıkıyorsa minik bebeklerin gelmesi kaçınılmazdır. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında kedinizde gerçekleşen fiziksel ve psikolojik belirtileri tespit ederek minik dostunuzun hamile olduğunu anlayabilirsiniz.

30 Mayıs 2023
Pallas Kedisi (Otocolobus Manul) Özellikleri

Bilimsel adı Otocolobus Manul olan Pallas kedileri kısaca Manul adıyla da bilinir. Pallas ismini ise 18. yüzyılda bu kedileri keşfeden Alman doğa bilimci Peter Simon Pallas’tan almışlardır. Rusya ile Çin arasında kalan Orta Asya coğrafyasında geniş bir yayılım alanları bulunan Manul kedileri bozkırlar ile dağlık alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Pallas kedileri vahşi kedilerdir ve türleri tehlike altındadır. Rusya’da koruma altına alınan bu vahşi hayvanlarla ilgili 2016 yılında türlerinin yok olmasını engellemek adına da çalışmalar başlatılmıştır.

 

26 Mayıs 2023
Evde Civciv Bakımı Nasıl Yapılır?

Görünüşleri, sesleri ve hareketleriyle birer sevimlilik abidesi olan civcivler evcil hayvan beslemek isteyenler için farklı bir seçenektir. Eğer bir bahçeniz varsa civciv beslemek çok da zor değildir. Bahçeye yapacağınız kümesle civcivleriniz büyüdüğünde de onlara bakım verebilirsiniz. Ama bahçesiz bir evde yaşıyorsanız ve civcivlerinize evde bakmayı düşünüyorsanız işiniz sandığınız kadar kolay olmayabilir. Civciv bakımında öne çıkan noktalar yaşam alanının uygunluğu ve beslenmedir.

1 2 3 4 .... 53 54 55
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.