x
sadsad x
asdasd
Bedlington Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Bedlington Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

21 Ekim 2021

Tüyleri ve vücut yapısı nedeniyle adeta bir kuzu gibi görünen Bedlington Terrier köpekler, İngiltere kökenli canlılardır. Görüntüsünden beklenecek şekilde arkadaş canlısı olan bu cins inatçı olmasıyla da bilinir. Rothbury Terrier adıyla da anılan 19. yüzyıldan beri İngiltere’nin popüler evcillerinden biri olmuştur. Tarihlerinin çok daha eski dönemlere dayandığı düşünülen Bedlington Terrierler, gelişmiş av yetenekleri nedeniyle kendinden küçük boyutlara sahip her canlının peşine düşme içgüdüsünü kontrol etmekte zorlanırlar. Ayrıca bu sevimli canlılar insanların ilgisi çektiği için geçmişte gösteri köpeği olarak da kullanılmışlardır. İnatçılığına rağmen doğru eğitildiğinde çok çabuk öğrenir. Zekası ile farklı görünümü ve hızlı hareket edebilme yetisi sonucunda İngiltere sirklerinin gözdesi olmayı başaran Bedlington Terrier, tam bir aile köpeğidir. İnsanlara ve yaşadıkları ortama çabuk uyum sağlarlar.

>> Köpek Kıyafetleri

 bedlington

Bedlington Terrier Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • İngiltere’nin kuzey bölgeleri anavatanlarıdır.
 • Orta irilikte köpek ırkları arasında yerlerini alırlar. Yükseklikleri ortalama olarak 42 santimetre, ağırlıkları ise 10 kilogram civarındadır. Dişileri ile erkekleri arasında ciddi bir boyut farkı yoktur.
 • Çevik ve güçlü bir gövdeye sahiptirler.
 • İngiltere’nin soğuk kuzey bölgelerinin hava koşullarına dayanmalarını sağlayan kürkleri katmanlıdır. Genellikle tek renk olan tüyleri dalgalı ve sıktır. Tüy renkleri kahverengi, krem ve gri tonlarındadır. Benekli türleri de bulunmaktadır.
 • Küçük bir kuyruğa ve minik, ayrık duran koyu renk gözlere sahiptirler. Kafa yapıları yukarıya doğru sivridir.
 • Hareket etmeyi seven oyuncu köpeklerdir.
 • Uysaldırlar, agresif tavırlar göstermezler.
 • İnatçı karakter yapılarına rağmen çok zeki olmaları nedeniyle hızlı öğrenir ve kolay eğitilirler.
 • Sosyal canlılardır. İnsanlarla ve diğer evcillerle iyi ilişkiler kurarlar.
 • Çok az tüy dökerler.
 • Genellikle sağlıklı olan bu cinsin deri hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına karşı hassasiyeti vardır. Beslenmelerine dikkat edilmeli ve tüy bakımı aksatılmamalıdır.
 • Ortalama yaşam süreleri 12 yıldır.

 bedlington terrier köpek

Bedlington Terrier Köpek Irkı Bakımı

Neşeli ve oyuncu bir ırk olan Bedlington Terrierler, insanlarla çok iyi anlaştığından kalabalık aileler için ideal canlılardır. Evinize neşe getirecek bu köpekler, sahipleri ile sık sık oyun oynamaktan hoşlanır. Hatta,bu konuda ısrarcı davranırlar. Aynı evi paylaştığı evcillerle de geçinebilirler. Yabancılara karşı da sıcak kanlıdırlar. Bu özellik, onları bekçi ve koruma köpeği olmaktan uzaklaştırır. Fakat avlanma yetenekleri yüzünden fare, tavşan, hamster ve kuş gibi minik canlılarla yaşaması olası değildir. Günlük egzersizleri aksatılmadığında son derece uyumlu olan bu köpeklerin eğitilebilmesi için sabırlı olmak gerekir. Çünkü olumlu yöntemlerle eğitilmediklerinde ve yeterince sevgi verilmediğinde inatçı karakterlerini ortaya çıkarabilirler. Bunun için onlara kontrolün daima sizde olduğunu göstermeniz ama sevgi dolu yaklaşmanız önemlidir. Eğitimleri süresince köpek ödülleri kullanmanız yerinde olacaktır.

Tüy yapısı nedeniyle çok az tüy döken bu köpekleri haftada iki kez taramanız yeterli olacaktır. Fırçalanmazlarsa dalgalı tüyleri düğüm haline gelebilir. Bu da Bedligton Terrier cinsi köpekleri deri hastalıklarına açık hale getirir. Ayrıca yılda birkaç kez tıraş ettirmeli ve onlara banyo yaptırmalısınız. Özellikle gözlerine yakın tüyler düzenli aralıklarla kesilmelidir ki göz iltihaplanmaları ve diğer göz rahatsızlıklarının önüne geçilebilsin. Bedligton Terrier cinsi köpeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise beslenmedir. Diğer ırklara göre mide hastalıklarına yatkın oldukları için mama ve su kapları sürekli temiz tutulmalı, onlara uygun mamalar ile beslenmelidirler.


Bedligton Terrierler gibi Az Tüy Döken Köpek Cinsleri ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.