sadsad x
asdasd

Amerikan Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

14 Temmuz 2021
Amerikan Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Çok eski evcil kedi türlerinden biri olan Amerikan Shorthair, İngiltere kökenli olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildiği ve burada çok popüler olduğu için bu ismi almıştır. British Shorthair kedileri ile akraba olan bu kediler, ünlerini İngiltere’den Amerika kıtasına yaptıkları geziye borçludurlar. Söz konusu gemi seyahatinde fare avcısı olarak kullanılan Amerikan Shorthair kedileri, güzellikleri ve avcılık yetenekleri ile görenleri kendilerine hayran bırakmışlardır. Amerika’da çok sevilen bu kedilerin tarihi eskiye dayansa da ayrı bir tür olarak kabul edilmeleri 20. yüzyılın başlarına rastlar. Çarpıcı görünümleri kadar karakter yapılarıyla da dikkat çekerler ve oldukça iyi huyludur.

>> Kedi Kapıları

 american shortair

Amerikan Shorthair Kedisi Genel Özellikleri

 • Kökenleri İngiltere’ye dayanır.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok beslenen kedi ırklarından biridir.
 • Orta irilikte kedilerdir. Ağırlıkları 3 ila 5,5 kilogram arasında değişiklik gösterir.
 • Kısa tüylüdürler ve çok fazla tüy dökmezler.
 • Tüyleri genellikle desenli ve gri ile siyahın tonlarındaki renklere sahiptir. Farklı renk ve desenlerde Amerikan shorthairlar da sıklıkla görülmektedir.
 • Avcılık yetenekleri gelişmiştir.
 • Zeki kediler olmalarına rağmen bağımsız doğaları nedeni ile eğitilmeye pek yanaşmazlar.
 • Diğer kedi türlerine nazaran daha az hareketlidirler ve bu nedenle egzersiz ihtiyaçları fazla değildir.
 • Uyumlu canlılardır. Başka kedi ırkları ve evcillerle iyi anlaşırlar.
 • Çekingen ve ürkek hayvanlardır. Tanımadıkları insan ve canlılara mesafeli davranırlar, fakat agresif değillerdir.
 • Gün içinde belirli zamanlarda yalnız kalmaya ihtiyaç duyarlar.
 • Sahiplerinin yakınında olmaktan hoşlansalar da kucak kedisi değildirler ve sürekli fiziksel temastan kaçınırlar.
 • Obur kedilerdir. Kilo kontrolüne dikkat edilmelidir.
 • Obeziteye ve kalp hastalıklarına yatkınlıkları dışında oldukça sağlıklı kedilerdir.
 • İyi bir bakım ve doğru bir beslenme ile 20 yıla kadar yaşam süresine sahip olabilirler.

 american shortiar kedisi

Amerikan Shorthair Kedisi Bakımı

Tam bir ev kedisi olan Amerikan Shorthair kedileri, bakımları konusunda sahiplerini yormazlar. Güzellikleri ve iyi huylu olmalarının yanı sıra özellikle az tüy dökmeleri ve haftada bir fırçalanmalarının yeterli olması bu kedileri cazip kılar. Amerikan Shortiarlar'ın yuvalarını çabuk benimsemeleri ve görece sakin canlılar olmaları bakımlarını kolaylaştırır. Yalnız kalmaktan hoşlanan ve zaman zaman ortadan kaybolup ev içinde kendisi için belirlediği gizli yerlere saklanan bu kedilerin çok da sosyal hayvanlar olmadıklarını söylemek yanlış olmaz. Özgürlüğe düşkün doğaları nedeniyle gün içinde evde tek başına bırakabileceğiniz Amerikan shorthair cinsi kediniz yabancılara agresif davranmasa da çekingen tavrı yüzünden saklanmayı tercih edecektir. Yeni tanıştığı insan ve evcillere karşı biraz ürkektir ve onlara alışması zaman alır. Ama oldukça uyumlu hayvanlardır ve alıştıkları her canlı ile iyi geçinirler.

Amerikan Shorthair kedilerinin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta evde açık cam ve kapı bırakmamak olacaktır. Evlerine bağlı oldukları için kaçmayı akıllarından geçirmeseler de avcılık yetenekleri geliştiği için kuş ve böcek gibi av olarak gördüğü her minik canlının peşine düşebilirler. Bu da özellikle balkonlu evlerde ve camlarında koruma olmayan mekanlarda onları tehlikeye atabilir. Bu sakin kediler, bir av gördüklerinde bir anda vahşi bir kedi gibi avına kitlenip her tehlikeyi göz alarak avlarını yakalamaya girişebilirler. Eğer bir Amerikan Shorthair sahiplenmek istiyorsanız kedi güvenlik ürünleri arasından kedi cam koruma ağı kullanmanız gerekir ki kediniz camdan ya da balkondan düşmesin. Amerikan shorthairlar diğer evcillerle çok iyi anlaşsa da avcılık konusundaki üstün becerileri sebebi ile hamster, kuş ve balık beslenen evlere uygun değillerdir.


Amerikan Shortiar kedilerinin akrabaları olan British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.