x
sadsad x
asdasd
Affenpinscher Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Affenpinscher Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

11 Kasım 2021

Görünümü kadar karakter yapısı da oldukça ilgi çekici olan Affenpinscher köpek ırkı, Fransa’da "Bıyıklı minik şeytan", anavatanları olan Almanya’da ise "Maymun köpek" lakabıyla anılır. Orta Çağın sonundan beri Avrupa’da bulunduğu, tarihi eserlere resmedilmesinden anlaşılan bu köpek ırkı geçmişte adeta bir kedi gibi fare ve diğer minik hayvanların avlanmasında görev almışlardır. Affenpinscher köpeklerin küçük hayvanları avlama yetenekleri, meraklı yapıları ve minik boyutları ise kedileri andıran diğer özellikleridir. Küçük ırk köpeklere özgü korumacı niteliği de bulunan Affenpinscher köpekler, sahiplerine son derece bağlıdırlar. İlk bakışta yüzlerindeki tüylerle Terrier cinslerinden biri sanılsa da adı üzerinde bir pinscher türüdür. İlginç niteliklerinin yanı sıra, dünyanın en eski köpek ırklarından biri olmaları ile de ün salmışlardır. 15. yüzyılından bu yana bilinse de 1936 yılında ayrı bir cins olarak tanınmıştır. Ülkemizde pek yaygın olmayan Affenpinscherlar, son yıllarda Türkiye’deki hayvan severlerin favorisi olmayı başarmışlardır.

>> Köpek Yatakları

 affenpinscher köpek ırkı

Affenpinscher Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Almanya’dır.
 • Küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar. Yükseklikleri en çok 30 santimetreye ulaşan bu köpeklerin ortalama ağırlıkları 3 ila 4 kilogram arasındadır. Dişi Affenpinscherlar ile erkeklerin boyutları aynıdır.
 • Gövdelerini kaplayan dalgalı tüyler orta uzunlukta olsa da göz, kulak ve burunlarına doğru bu tüylerin daha uzun olduğu görülür.
 • Kürklerinin rengi genellikle siyahtır. Fakat koyu kahverengi, koyu gri ve kızıl tüylü Affenpinscher köpekler de mevcuttur.
 • Gözleri daima küçük, yuvarlak ve koyu tonlarda olur.
 • Çok hareketli ve enerjik oldukları için küçük boyutlarına göre egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Avcılık konusunda oldukça yeteneklidirler.
 • Kediler kadar meraklı ve her an alarm halinde canlılardır.
 • Çok zeki köpeklerdir, eğitilmeleri kolaydır.
 • Cesur ve sahiplerine karşı fazla korumacı köpeklerdir.
 • Savunma içgüdüleri onları her an tetikte olmaya iter. Tehdit altında hissettiklerinde saldırıya geçerler.
 • Aileden gördükleri insanlara karşı çok sevecen davranırken yabancılardan ve özellikle çocuklardan pek hoşlanmazlar.
 • Yavruyken sosyalleştirildiklerinde diğer evcillerle iyi anlaşabilirler.
 • Gürültücü köpekler olmalarına rağmen apartman hayatına çabuk adapte olurlar.
 • Eklem rahatsızlıkları ve deri hastalıklarına yatkınlıklarının yanı sıra katarakt da bu köpeklerde görülür.
 • Ortalama yaşam süreleri 13 yıldır.

 Affenpinscher köpek

Affenpinscher Köpek Irkı Bakımı

Dünyanın en eski ve en özel köpek ırklarından biri olan Affenpinscherların bakımı düşünüldüğü kadar zor değildir. Eve neşe ve hareket getirecek bu küçük köpeklerin orta uzunluktaki dalgalı tüyleri haftada ortalama üç kez taranmalıdır. Gözlerini ve burunlarını örten tüyler ile kulaklarının üzerindeki tüyler ise düzenli olarak kısaltılmalıdır.  Bu kısaltma işlemi sayesinde deri hastalıkları ile kulak ve göz enfeksiyonlarının önüne geçilebilir. Tüy bakımı dışında minik boyutlarına göre çok hareketli olmaları bu köpeklerin egzersizlerinin aksatılmaması gerektiğine işaret eder. Küçük ırk köpeklerin karakteristik özelliği olan korumacılık ve bekçilik bu köpeklerde de görüldüğünden dışarıda mutlaka köpek tasmaları ile gezdirilmelidirler.

Apartman dairelerinde yaşamaya çok hızlı şekilde uyumlu sağlayabilen Affenpinscher köpek ırkı çok havlayan bir cins olsa da zekâları eğitimlerini kolaylaştırdığından bu dezavantajın da rahatlıkla önüne geçilebilir. Yabancılara karşı temkinli hatta tehlike hissettiklerinde saldırgan olmaları sahiplerine duydukları aşırı bağlılık ve sadakatten gelen Affenpinscher köpekler aynı evde yaşadıkları canlılara karşı çok sevecendirler.


Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Dünyanın En Küçük 5 Köpek Cinsi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.