sadsad x
asdasd

Tavşanlar Yıkanmalı Mı? Tavşan Temizliği Nasıl Yapılmalı?

25 Ekim 2022
Tavşanlar Yıkanmalı Mı? Tavşan Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Tavşan besleyenler tavşanların kendilerini sık sık temizlediğini görür. Gerçekten de tavşanlar kedilere benzer şekilde tüylerini yalayarak kendilerini temizlerler. Bu temizlenme biçimi tavşanların tüy yutmasına dolayısıyla sindirim sorunlarına yol açar. Bu nedenle tavşan sahipleri uzun kulaklı dostlarının temizlenmesi ile ilgili yollar ararken en çok takıldıkları soru tavşanlar yıkanmalı mıdır, olur. Bu konuda farklı görüşler olmakla birlikte tavşanların zorunlu haller dışında yıkanması sağlıkları açsısından uygun değildir.

tavşan temizliği 

Tavşanlar Yıkanır Mı?

Tavşan besleyenler tavşanların obur canlılar olduğunu bilirler. Bu oburluğun sonucu çok fazla dışkılamaktır. Dışkılama alanında yaşayan tavşanların ise kirleneceği malumunuz. Dışkı ile kirlenmek her canlı gibi tavşanlar için de ciddi sağlık sorunlarına kapı aralamak anlamına gelir. Ama tavşanlar kendilerini temizlerler. Bu beceriye sahip olan tavşanları yıkamak ise pek de doğru değildir. Sadece belli durumlarda tavşanları yıkanmanız yerinde olacaktır. Banyo yapmaktan hoşlanmayan canlılar olan tavşanlar ishal olduklarında tüylerine dışkı bulaşır. İshal durumu dışında tavşanınız sık sık ev dışına çıkıyorsa onu yıkayabilirsiniz. Ama tavşanlarınıza banyo yaptırmaya fazla tekrarlamanız gerekli değildir.

Tavşanlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Tavşanınızı yıkamak zorunda kalırsanız çok fazla miktarda su kullanmamalısınız. Zira su miktarı arttıkça tavşanınızı kurulamanız çok zor olacaktır. Bu da minik dostunuzun soğuk almasına sebebiyet verebilir. Hassas canlılar olan tavşanların hastalıklara, özellikle de üşütmeye dayanmaları zordur. Dolayısıyla tavşanınıza az miktarda suyla banyo yaptırdıktan sonra onu iyice kurulamayı ihmal etmeyin. Ayrıca suyun doğrudan tavşanın yüzüne, ağzına, gözlerine ve kulak içlerine temas etmesini önlemeyi de atlamayın.

Tavşanınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken diğer nokta da sadece su kullanmaktır. Şampuan, sabun ve başka kimyasal içeren ürünleri tavşan temizliğinde kullanmanız pek de önerilemez.

tavşan temizliği nasıl yapılır 

Tavşan Temizliği Nasıl Olmalı?

Belirttiğimiz gibi tavşanlar kendilerini temizleyen titiz hayvanlardır. Bu nedenle özel durumlar haricinde tavşanınızı yıkmanız gerekmediği gibi onun sağlığını tehdit de edebilecek sonuçların doğmasına sebep olabilir. Fakat bu durum tavşanınızı temizlemeyi tamamen bırakmanız anlamına da gelmez.

Tavşanların temiz kalmasını sağlamak için öncelikle tavşan bakım ürünleri arasından ona bir tavşan tuvaleti almak ve tuvalet kabını tavşan kafesinin uzağına koymak gerekir. Tavşanlar özellikle yem yerken dışkılarlar. Bu nedenle tavşan kafeslerinde dışkı bulunur. Dışkı içinde yaşamak tavşanın hijyeni, buna bağlı olarak da sağlığı açısından sakıncalıdır. Ama tuvalet eğitimi almış bir tavşan yem yerken dışkılamayacak ve dışkılama ihtiyacını hissettiğinde tuvaletini kullanacaktır. Yani tavşan temizliğinin ön şartı tuvalet eğitimidir.

Tavşan temizliği için izlenecek en ideal yol ise nemli bezle sevimli dostunuzu silmektir. Tavşanın kirlenen yerlerini ıslatıp iyice sıktığınız temiz bir bezle birkaç kez silerek onu temizleyebilirsiniz.

Tavşanınızın tüylerinin temiz kalmasını sağlamak için onu fırçalamanız gerekir. Fırçalama esnasında tavşanın tüylerine yapışmış olan kirler arınmış olur. Bu fırçalama işlemi aynı zamanda tavşanın kendini temizlerken tüy yutmasını da önler. Çünkü fırça ölü tüyleri tavşanın üzerinden alır. Fırçalamanın yanında tavşanın tırnaklarının kesilmesi de hayvanın temiz kalmasını sağlar. Tırnaklar kesilmezse içine pislik ve kir dolabilir.


Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi Hakkında Her Şey başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.