sadsad x
asdasd

Sakallı Ejder Yaşam Alanı Nasıl Oluşturulur?

15 Temmuz 2020
Sakallı Ejder Yaşam Alanı Nasıl Oluşturulur?

Avustralya'ya özgü sakallı ejderler, Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk olarak 1990'ların ortasında tanıtıldı ve evcil hayvan olarak popülaritesi son yirmi yılda önemli ölçüde arttı. Büyük ölçüde kertenkele dünyasının en uysal yaratıkları olarak kabul edilen sakallı ejderler, özel bir çevre ve özel bir bakım gerektirir.

Sakallı Ejder Yaşam Alanı Özellikleri

1. Yaşam Alanına Karar Verin

Sakallı ejderler genellikle cam akvaryumlarda ya da kafeslerde tutulur. Ama bazı hayvan severler özel olarak yapılmış pvc veya plastikten kafeslerde kullanırlar. Evinizde tek parça sert malzemeden yapılmış ve kolay aşınmayacak uygun büyüklükteki bir kabı da teraryum oluşturmak için kullanabilirsiniz.

2. Doğru Kafes Boyunu Seçin

Yavru sakallı ejderhalar en az 80 lt yaşam alanına ihtiyaç duyarlar. Zamanla büyüdükçe yaşam daha büyük yaşam alanına ihtiyaç duyacaklardır. Yetişkin sakallı ejderler 200-300 lt civarında yaşam alanına ihtiyaç duyarlar. Eğer en baştan büyük bir yaşam alanı kurarsanız daha sonradan yaşam alanını genişletmenize ihtiyacınız kalmaz. Kabınızın lt cinsinden hacmini hesaplamak için enxboyxyükseklik formülünü kullanabilirsiniz.

3.Yaşam Alanını Spektrumlu Aydınlatma İle Aydınlatın

Sakallı dostumuz, Avustralya'da çöl bölgesine özgü bir varlıktır. Gün içinde 12 - 14 saat boyunca spektrumlu ışığa ihtiyaç duyarlar. Spektrumlu ışıklar standart ev aydınlatmalarından farklıdır.

sakallı ejder terraryum

4.Sıcaklık ve Nem Sakallı Ejderler İçin Çok Önemlidir

Yaşam alanı içinde mutlaka bulunması gereken ürün sıcaklık ve nem ölçerdir. Yaşam alanı içindeki nem ve sıcaklık yavrular için 27-30 derece yetişkinler için 32-33 derece olmalıdır. Aynı tankın içinde hem yetişkin hem yavru sakallı ejder varsa tankın iki tarafını farklı şekilde ısıtmanız gerekebilir. Bu nedenle iki termometre kullanmalısınız.

5.Yaşam Alanı Alt Tabakasını Belirleyin

İlk bakışta kumlarda yaşayan bir canlı olduğu için taban ürünü olarak kum akla geliyor ama kum doğru bir seçim değildir. Çöllerdeki kum çeşidini getiremeyeceğiniz için sizin bulacağınız kum sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle sürüngen halısı ya da rendelenmiş gazete doğru seçim olacaktır.

6.Dekor Ekleyin

Ejderhanızın kendini evinde hissetmesi için alabileceğiniz birkaç aksesuar var.

Akvaryum Arka Planları: Çöl temalı arka plan ejderin doğal ortamına benzeyecektir.

Mağaralar: Yalnız başına zaman geçirmek istediği zaman mağara gibi kapalı ortamlara girmek isteyecektir. Biraz gölge ve uyku için mağaralar sakallı ejder yaşam alanı için önemli bir aksesuardır.

Sığ Yiyecek ve Su Kapları: Eğer bir ejderiniz varsa sürüngenler için uygun olan su ve yiyecek kabı seçmelisiniz. İçinde çok su ya da yiyecek bulunduran su kapları, yaşam alanında ki nem ve oksijen dengesini bozabilir. Ayrıca bir sürüngen için kenarları kalın, yüksek, derin su ya da yiyecek kabı çok konforlu olmayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.