x
sadsad x
asdasd

Pekinez (Pekingese) Özellikleri ve Bakımı

23 Şubat 2021
Pekinez (Pekingese) Özellikleri ve Bakımı

Pekinez ya da Pekingese küçük ırk köpeklerden biridir. Uzun tüyleri ve sevimliliğiyle dikkat çeken Pekingese cinsi köpekler, bakımları çok kolay olmasa da ideal evcil hayvanlardır. Sahiplerine son derece bağlı, tanımadığı tüm canlılara ise temkinli davranırlar. Evde sakin ve huzurlu olmalarıyla birlikte egzersiz ihtiyaçları diğer köpek ırklarına göre daha az olan bu tatlı köpekler, adından da anlaşılacağı üzere Çin kökenlidirler. Pekingese, oldukça eski bir köpek ırkıdır. Bu köpekler ilk ortaya çıktıklarında Çin’deki yerel inanışa göre kutsal sayılıyorlardı. Eski zamanlarda kötü ruhları kovdukları düşünülen Pekinez köpekler, 19. yüzyılda başta İngiltere olmak üzere bütün Avrupa’da tanınmaya başlandı. Daha sonra Amerika, ardından da tüm dünyaya yayılan bu köpek cinsi, ülkemizde de çok popülerdirler.

>> Özel Irk Köpek Kuru Mamaları

pekinez özellikleri 

Pekinez (Pekingese) Genel Özellikleri

 • Anavatanları Çin’dir.
 • Eski Çin’de kutsal sayılan hayvanlardır.
 • Küçük ırk köpeklerdendir. Yetişkin Pekinezlerin ağırlıkları 3 kilogram ile 6,5 kilogram arasında değişir. Küçük bir ırk olmalarına rağmen ağırlıkları fazladır. Yerden yükseklikleri ise 15 ile 20 santimetredir. 
 • Tüyleri genellikle krem rengi ya da kahverengi tonlarındadır, fakat farklı renk Pekinezler de bulunmaktadır.
 • Uzun tüylü oldukları için, tüy bakımları zahmetlidir.
 • Çok cesur ve kendine güvenli köpeklerdir.
 • İnsanlarla iletişimleri çok iyidir ama ev halkı dışındakilere mesafeli davranırlar.
 • Diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşamazlar ama kendi ırklarını tanır ve onlarla zaman geçirmekten keyif alırlar.
 • Oyuncu ve neşeli köpeklerdir.
 • Gürültücü hayvanlardır, özellikle tehlike hissettiklerinde yoğun şekilde havlar ve sahiplerini uyarmaya çalışırlar.
 • Küçük bir ırk olmalarının avantajı ve oyun zamanları dışında dinlenmeyi sevmelerinin getirdiği bir sonuçla egzersiz ihtiyaçları diğer köpek ırklarına göre daha azdır.
 • Sahipleriyle zaman geçirmekten çok hoşlanırlar, yalnız kalmayı sevmezler.
 • Hassas ve duygulu köpeklerdir. Sahiplerinden yoğun sevgi beklerler. İstedikleri ilgiyi bulamadıkları zaman küsme davranışı gösterirler.
 • Zeki köpekler olmalarına rağmen inatçı yapıları nedeniyle eğitilmeleri zordur.
 • Yaşam süreleri 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir.

pekinez bakımı 

Pekinez (Pekingese) Bakımı

Pekinezler, diğer küçük köpek ırkları gibi minik boyutlarına bakmadan çok cesur davranabilir ve kendinden çok daha iri olan köpeklerle mücadeleye girişebilirler. Bu nedenle Pekinezlerin gezdirilmesi sırasında tasmaları çıkarılmamalıdır. Aksi halde küçük dostunuz başını belaya sokabilir. Sahiplerinin yanından ayrılmayan Pekinezler, yabancılara karşı oldukça temkinli, hatta damarlarına basıldığında saldırgan olabilirler. Çok duygusal olan bu köpekler, sahipleriyle güçlü bir bağ kurarlar. Sahiplerinin ona kızması ya da ilgisiz davranması sonucunda sahiplerine küsebilirler. Bu durumda inatçı hayvanlar oldukları için gönüllerini almanız biraz zor olabilir.

pekinez

Sizden yoğun ilgi bekleyen Pekingese cinsi köpekler başka evcil hayvanların varlığından rahatsız olurlar. Kendi cinsi ile iyi geçinen Pekingese’ler oyuncu hayvanlardır. Ev içindeyken sakin davranırlar ve dinlenmeyi severler. Egzersiz ihtiyaçlarını günde en az bir kez dışarı çıkararak gidermek mümkündür. Küçük bir ırk oldukları için günlük yürüyüşler ve oyunlar enerjisini atmasına yetecektir. Dik başlı, inatçı ve duygusal karakter yapıları eğitilmelerini zorlaştırsa da ona sevgiyle yaklaştığınızda ve onu ödüllendirdiğinizde isteklerinizi yerine getirecektir.

>> Özel Irk Konserve Köpek Mamaları

Pekingeselerin uzun güzel tüyleri bakımını biraz zorlaştırsa da bu köpeklerin bakımı büyük ırklara göre daha kolaydır. Düzenli olarak tüylerinin fırçalanması ve zaman zaman tıraş edilmesi gerekir. Haftada bir kez kıvrımlı yüzünün de temizlenmesi sağlığı açısından olumlu olacaktır. İyi bakılması ve kendi ırkına özel mamalarla beslenmesi de ömrünü uzatacaktır. Pekinezlerin kilo almaya eğilimli bir vücut yapıları olduğu için özellikle kısırlaştırma sonrası düşük kalorili mamalarla beslenmeleri gerekir. 


İlginizi çekebilir: Pug Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.