x
sadsad x
asdasd
Mandalina (Mandarin) Balığı Özellikleri ve Bakımı

Mandalina (Mandarin) Balığı Özellikleri ve Bakımı

27 Haziran 2022

Canlı renkleri ve minicik boyutu ile akvaryum hobisi olanları kendine hayran bırakan Mandalina Balığı doğal ortamında tuzlu sularda yaşayan bir canlıdır. Bir okyanus balığı olan bu balıklar en çok Büyük Okyanusta bulunan ve Japonya’ya ait Ryukyu takımadalarının yakınlarında görülürler. Ayrıca Batı Avustralya’da da rastlanan Mandalina balıkları “Mandarin Balığı” olarak da adlandırılır. Bu balıkların göz çarpan ilk özellikleri küçük gövdelerindeki parlak ve canlı pek çok farklı renkten meydana gelen desenleridir. Desenleri ve renkleri ile çarpıcı bir görünüme sahip olan Mandarin balıkları çok yavaş hareket ederler ve yaşam alanlarından uzaklaşma konusunda oldukça cesaretsizdirler. Bu balıklar genellikle suyun dibinde yüzerek dipten beslenirler.

>> Balık Akvaryumları

 mandarin balığı

Mandalina (Mandarin) Balığı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında kalan ve dünyanın en büyük okyanusu olan Büyük Okyanus’tur. En çok görüldükleri yerler ise Batı Pasifik Okyanusunda yer alan Japon takımadaları ve Avustralya’nın batı kıyılarıdır.
 • Okyanus balığı oldukları için tuzlu su akvaryumlarında yaşayabilirler.
 • Gövdeleri ve yüzleri parlaktır. Tüm bedenlerini saran canlı renklerde desenlere sahiplerdir.
 • Minik balıklardır. Boyları 6 santimetreden başlamak üzere ancak 10 santimetreye kadar varabilir.
 • Doğal yaşam alanlarında sürüler ya da çiftler halinde yaşarlar.
 • Cinsiyet ayrımı bu balıklarda fiziksel özelliklerine bakılarak yapılabilir. Erkek Mandarin balıklarının sırt yüzgeçleri dikenli olur. Ayrıca erkekleri dişilere göre daha iridir.
 • Su içinde yavaş hareket eden sakin balıklardır.
 • Barışçıl canlılar oldukları için her su canlısı ile bir arada yaşamaları mümkün değildir.
 • Genellikle suyun dibe yakın bölümlerinde yüzmeyi tercih ederler. Bu nedenle dip balığı sayılırlar.
 • Bulundukları akvaryum tuzlu olmalı ve akvaryumda mutlaka bu balıkların saklanabileceği kayalar bulunmalıdır.
 • Doğal yaşam alanlarında 10 ila 15 yıl arasında yaşam sürerlerken akvaryumlarda 2 ila 4 sene arasında bir yaşam süresine sahiplerdir.

 mandalina balığı

Mandalina (Mandarin) Balığı Bakımı

Mandalina Balığı olarak da bilinen Mandarin Balığı beslenmesi zor su canlıları arasında yer alır. Bunun ilk nedeni Mandalina Balıklarının diğer su canlıları ile bir arada yaşamakta zorlanmalarıdır. Bu balıklar barışçıl canlılar olarak oldukça ürkektir ve sakince çok yavaş bir şekilde hareket ederler. Diğer balıkların hızlı hareket etmeleri ve kavgacı olmaları Mandarin balıklarına özel bir akvaryum kurmanızı zorunlu kılar. Birer okyanus balığı oldukları için Mandarin balıklarına kuracağınız akvaryumun tuzlu su akvaryumu olması gerekir. Aynı zamanda bu ürkek hayvanların saklanabileceği kayalar mutlaka akvaryumda bulunmalıdır. Akvaryumda su sıcaklığını dengeleyen ısıtıcılar bulunmalı, suyun sıcaklık derecesi 23 ile 29 derece arasında olmalıdır.

Mandarin Balıkları doğada sürüler ve çiftler halinde yaşarlar. Bu nedenle siz de bir Mandalina Balığı akvaryumu kurmak için çift sayılarda ve bolca bu balıktan edinmelisiniz. Her ne kadar barışçıl olsalar da erkek Mandarin balıkları birbiri ile kavga etmeye hazırdırlar. En iyisi akvaryumda dişi sayısına oranla çok daha az erkek Mandarin Balığı bulundurmanızdır.

Zamanlarının büyük kısmını akvaryumun dibinde yiyecek aramakla geçiren bu balıkların bakımındaki diğer bir zorluk ise beslenmedir. Mandalina Balıkları her yemden memnun olmazlar. Birçoğu kayaların arasında yetişen su canlılarını yemekten hoşlanırlar.


Kiraz Barb Balığı Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.