sadsad x
asdasd

Köpeklerde Tat Alma Duyusu Nasıldır? Köpekler Hangi Tatları Alır, Hangilerini Alamaz?

08 Haziran 2023
Köpeklerde Tat Alma Duyusu Nasıldır? Köpekler Hangi Tatları Alır, Hangilerini Alamaz?

Köpeklerin en gelişmiş duyu organı burunlarıdır. Köpekler hassas burunları sayesinde insanlardan farklı olarak aynı anda pek çok değişik kokuyu alabilirler. Bu üstün duyunun yanında köpeklerin işitme organları da oldukça güçlüdür. İnsanların duyamayacağı çok uzaktan gelen sesleri bile algılayabilen köpekler bizim duyum eşiklerimizin dışında kalan büyük ve küçük ses titreşimlerini de duyabilirler. Ayrıca kuyruklu dostlarımızın dokunma duyuları da keskindir. Patilerinin dışında bıyıklarıyla da nesne, gıda ve diğer canlıların ısılarını fark edebilen köpekler tüyleri, kaşları ve kulaklarındaki kıllarla da dış dünyayı algılayabilirler. Köpeklerde görme duyusu ise renkler konusunda çok da kusursuz değildir. Köpekler belli renkleri algılarlar. Ama karanlıkta görme hususunda insanlara kıyasla çok başarılıdırlar. Köpeklerin tat alma duyusuna gelince insanların köpeklerden çok daha iyi olduğu söylenebilir.

köpeklerde tat alma 

Köpeklerde Tat Alma Duyusu Nasıldır?

Dokunma, görme, işitme ve koklama duyuları konusunda belli üstünlükleri bulunan köpekler iş tat alma duyusuna geldiğinde özellikle insanların gerisinde kalırlar. Zira insanların dilinde bulunan 9 bin civarı tat alma tomurcuğu köpeklerde ancak bin yedi yüz kadardır. Bu da sevimli dostlarımızın tat alma duyusunun çok da gelişmiş olmadığının bilimsel göstergesidir. İlginç olan ise köpeklerin tatları doğrudan dilleri aracılığıyla alamamalarıdır. Köpekler keskin koklama duyularını tat alma açısından da devreye sokar ve yiyecekleri önce koklarlar. Yani bir köpek yiyeceğin tadının güzel olduğuna öncelikle kokusuna bakarak karar verir. Koku köpeğe güzel geldiyse köpek tadını pek de ayırt edemeden söz konusu gıdayı hızlıca tüketir. Köpekler zaten tat almadan önce kokusundan bir besinin acı, tatlı ya da ekşi olup olmadığını anlarlar.

Köpekler Hangi Tatları Alamazlar?

Temel olarak köpekler bütün tatları ayırt edebilirler. Yani bir köpek besinlerin tatlı, ekşi, tuzlu ya da acı olduğunu özellikle kokusundan tespit eder. Bu da bizi köpeklerin kediler gibi şekerin tadını alamadıkları gibi bir sonuçtan uzaklaştırır. Özetle köpekler her tadı alırlar. Ama bu tatları alma konusunda insanlara göre zayıf bir performans gösterirler. Bunun nedeni patili dostlarımızın dillerinde bulunan tat reseptörlerinin sayıca az olmasıdır. Ayrıca dil yapıları gereği köpekler tuzlu gıdaları bizim kadar net algılayamazlar. Bu durum da köpeklerin etçil beslenmelerinin bir sonucudur. Köpekler hayvansal proteinlerden yeterince tuz aldıkları için diğer gıdalarda bulunan tuza ihtiyaç duymazlar. Zaten köpeklerin tuzlu gıdaları tüketmeleri de onlar için zararlı sonuçlar doğurur.

köpekler hangi tatları alamaz 

Köpekler Hangi Tatları Severler?

Bilindiği gibi köpekler etçil canlılardır ve en sevdikleri tatlar hayvansal protein içeren gıdalardır. Bir köpeğin en seveceği tatların sığır, kuzu ve domuz eti olduğu açıktır. Ama tavuk ve balık eti de köpeklerin hayır diyemeyeceği gıdalardır. Bu gıdalar özellikle ılık ve belli oranda sulu olduğunda köpek için adeta bir ziyafet olacaktır. Zira köpekler yemek konusunda çok seçici gözükmeseler de soğuk ve kuru besilerden pek de hoşlanmazlar. Sürekli aynı tatları da tüketmekten de bıkabilen köpeğiniz için yüksek protein içeren mamalar ile konserve köpek mamaları ve zaman zaman da ödül mamalarını tercih edebilirsiniz.


Köpekler İçin Yararlı Gıdalar başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.