sadsad x
asdasd

Köpeklerde Göz Çapaklanması ve Göz Akıntısı

25 Ağustos 2021
Köpeklerde Göz Çapaklanması ve Göz Akıntısı

Köpeklerin en hassas organlarından biri gözdür ve köpekler de insanlar gibi birden çok göz hastalığına kolayca yakalanabilirler. Köpeklerde bu göz rahatsızlıklarından en çok göz çapaklanması ve göz akıntısı görülür. Akıntı ve çapaklanmanın pek çok farklı nedeni olabilir ve bu rahatsızlıkların tedavisi olduğu kadar önlenmesi de mümkündür. Köpek sahiplerine evcil dostlarının göz sağlığı korumak için önemli görevler düşmektedir.

>> Köpek Aksesuarları

 kopeklerde göz akıntısı

Köpeklerde Göz Çapaklanması ve Göz Akıntısının Nedenleri

Köpeklerin zaman zaman gözlerinin aktığını ve çapaklandığını görmüşsünüzdür. Bu, her köpekte görülen rutin bir durum sanılsa da ciddi göz hastalıklarına ve hatta görme kaybına neden olabilecek önemli bir sorun da olabilir.

Akıntı ve çapaklanmanın sebebi toz kaçması, kirli bir ortamda bulunma ve alerjik etkenler olabildiği gibi herhangi bir rahatsızlığa da işaret edebilir. Örneğin, Terrier gibi bazı uzun tüylü köpek cinslerinde akıntı ve çapaklanma çok sık görülür. Bunun nedeni uzun tüylerin kir ve tozları tutarak gözle temas etmesi sonucu gözde iltihaplanmaya kapı açmasıdır. Ayrıca diğer uzun tüylü köpek ırkları ile belli cinslerde göz akıntısı ve çapaklanmaya daha fazla rastlanır. Bu cinsler arasında uzun ve sık tüylü setterlerin yanı sıra kısa tüylü olan bulldoglar ve golden retriever köpekler de vardır.

>> Köpek Göz Bakım Ürünleri

Cinse göre göz hassasiyetinin artmasından başka köpeklerin sigara dumanı ve şömine ile soba gibi duman üreten gereçlerin bulunduğu ortamlar ile havasız mekanlarda uzun süre kalmaları da gözlerinin akmasına ve sonrasında çapaklanmasına neden olur. Ayrıca kimyasal maddeler de birçok köpekte akıntıya yol açacağı gibi alerjik durumların ortaya çıkmasına da sebeptir. Köpekler, soğuk aldıklarında ve göz nezlesi olduklarında insanlarda olduğu gibi akıntı problemleri yaşarlar. Ama en ciddi sorun köpeğinizin katarakt gibi bir göz hastalığına yakalanması ya da gençlik hastalığından muzdarip olmasında ortaya çıkar. Bu gibi ağır hastalıklar köpeklerin en hassas organlarından biri olan gözde kendini göstermekte ve bu görme kaybı yaşanmasına kadar gidebilmektedir.

kopeklerde çapak

Köpeklerde Göz Çapaklanması ve Göz Akıntısının Tedavisi

Her köpekte görülen ve doğal sanılan akıntı ve çapaklanma aslında olağan bir durum değildir. Eğer köpeğiniz sağlıklı ise gözleri daima parlak ve temiz olur. Köpek sahiplenenler, köpeklerinin gözlerini sıklıkla kontrol etmeli, çapaklanma ve akıntının varlığını erken teşhis etmelidir ki zamanında önlem alınabilsin. Eğer köpeğinizin gözünde en ufak bir akıntı ya da çapak oluşumu gözlemliyorsanız durumu takip etmeli ve köpeğinizi vakit geçirmeden veteriner hekiminize muayene ettirmelisiniz.

Veteriner hekime başvurmadan önce köpeğinizin temiz ve toz bulunmayan bir ortamda yaşadığına emin olup evcil dostunuzun yattığı yeri ve eşyalarını kimyasal kullanmadan temizlemeniz ilk adım olacaktır. Ayrıca köpeğinizi dumanlı ortamlardan uzaklaştırmanız da şarttır. Daha sonra köpeğinizin gözlerine elle temas etmeden steril bir pamuk ya da gazlı beze kaynamış soğumuş su dökerek çapakları temizleyebilirsiniz. Ya da bu işlem için köpeklere özel göz temizleme mendili kullanabilirsiniz. Bu, köpeğinizi rahatlatsa da köpeğin gözlerinde ciddi bir sorun varsa bu işlem rahatsızlığa çözüm olmayacaktır.

Özellikle köpeğinizin gözlerindeki akıntı sarı ya da yeşil bir renkte ise bu iltihap belirtisidir ve asla normal değildir. Bu durum köpeğinize acil müdahale edilmesinin gerektiğini gösterir. 


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Köpeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Engellenir?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.