x
sadsad x
asdasd
Kedilere Neler Öğretebilirsiniz?

Kedilere Neler Öğretebilirsiniz?

06 Haziran 2022

Kediler, karakter yapıları ve doğaları gereği köpekler gibi eğitilmeye pek açık canlılar olmasalar da onlara ve size faydası dokunacak belli şeyleri öğrenebilirler. Kedilerin başına buyruk ve özgür mizaçları öğrenmeye yatkın olmadıkları anlamına gelmez. Kediler, köpekler gibi sizin komutlarınıza her zaman uymazlar ama köpeklerden çok daha güçlü bir hafızaya sahiplerdir ve işlerine gelen bilgileri akıllarında tutarlar. Kedinize öğretebileceğiniz bilgi, komut ve durumlar hakkında bilgi sahibi olarak uygulamaya geçtiğinizde kuyruklu dostunuzun öğrenme hızı sizi şaşırtacaktır.

 kediler neleri öğrenir

Tuvalet İhtiyacını Doğru Yerde ve Doğru Şekilde Giderme

Köpeklerde tuvalet eğitimi yavruyken başlar ve uzun bir süreçtir. Tuvalet eğitimi almamış yetişkin bir köpeğe bu eğitimi vermek ise oldukça zordur. Fakat kediler hangi yaş aralığında olurlarsa olsunlar bir kere de tuvaletlerini nereye yapmaları gerektiğini öğrenir ve çabucak kuma idrar ve dışkı bırakmaya alışırlar. Kedinizi eve getirdiğiniz andan itibaren ilk eşelenme hareketinde götürüp kuma bırakmanız yeterlidir. Kedi ikinci kez tuvalet ihtiyacı hissettiğinde derhal kumuna gidecek ve doğru şekilde, doğru yerde tuvaletini yapmayı öğrenecektir.

>> Kedi Tuvaletleri

İnsanlarla İletişime Geçme

Kediler keyifçi canlılar olarak yeme, su içme ve uyuma gibi birincil ihtiyaçları konusunda taviz vermezler. Ayrıca oyun ve sevgi gereksinimi de kediler için öncelikli şekilde giderilmelidir. Bir kedi insanlarla birlikte yaşadıkça onlarla iletişim kurma becerileri geliştirir. Bu iletişim becerilerini size ihtiyaçlarını anlatmak için harika şekilde kullanır. Kedinizin bu yetisinden faydalanarak kısa sürede onu gereksinimlerini size aktarma konusunda eğitmeniz olanaklıdır. Çünkü içgüdüsel olarak evcil kediler insanlarla iletişim kurmaya eğilimi taşırlar. Bu noktada yapacağınız en basit şey kediniz istekte bulunmadan onun gereksinimi gidermemek olacaktır. Örneğin ona birkaç sabah aynı saatte yaş kedi maması verin. Kediniz bunu alışkanlık edinecek ve belli bir süre sonra siz harekete geçmeden sizden mama istemenin yollarını bulacaktır. Yani kediler düzenli olarak yaptığınız şeylere adapte olup öğrenecek ve ona göre sizinle iletişime geçme çabasına gireceklerdir.

 kedilere neler öğretilir

Oyun Oynama

Kediler oyun oynamaya bayılırlar. Bu oyuncu canlılara en karmaşık oyunları bile öğretebilirsiniz. Bu oyunların başında at getir oyunları gelir. Kedinizin en sevdiği oyuncağı belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu oyuncak genellikle yumuşak bir top ya da dairesel biçime sahip dolgulu bir nesne olacaktır. At getir oyununu öğrenmesi için kedinizin dikkatini oyuncağa çekmeniz ve oyuncağı kedinin görebileceği şekilde uzağa fırlatmanız gerekir. Daha sonra yerinizi değiştirmeden kedinizden oyuncağı getirmesini isteyin ve bekleyin. At getir oyunu itaat etme konusunda zorlanan kediler için adapte olması zor bir etkinlik olsa da çok tekrar ve sabırla öğrenebilecekleri bir oyundur.

Komutlar

Kedinizle yoğun şekilde ilgilenerek ve onu ödüllendirerek belli komutları öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Kelime öğrenme konusunda kediler köpekler kadar başarılı olmasalar bile öncelikle isimlerini ve sizin isminizi öğrenirler. Kendi isimlerini onlarla sık sık konuşup onları çağırarak kedinize öğretebilirsiniz. Zamanla kediniz sizin adınızı da öğrenecek ve adınızı duyduğunda tepki verecektir. Kedilerin en kolay öğrendiği komutlar ise "Gel" ve "Al" komutlarıdır. Bu iki komutu duyduklarında sonunda onları mutlu edecek ya da lezzetli bir mamaya ulaşacak olduklarını çok kısa zamanda kavrarlar. “Otur”, "Pati ver" ve "Yat" komutları ise kediler için biraz zorlayıcıdır. Bu zor komutları da kedi ödül mamaları kullanarak ve biraz zaman ile çaba harcayarak kedinize öğretmeniz mümkündür.


Kedilere Nasıl Eğitim Verilir? yazımızı da okuyarak kedi eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.   

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.