x
sadsad x
asdasd
Kedilerde Polidaktil Nedir? Polidaktil Kedi Özellikleri

Kedilerde Polidaktil Nedir? Polidaktil Kedi Özellikleri

15 Haziran 2022

Kediler, her özellikleri ile eşsiz hayvanlardır ve onlarla ilgili her bilgi ilgi çekicidir. Bu eşsiz canlıların ön patilerinde beşer, arka patilerinde ise dörder adet parmak ve tırnak bulunur. Bu bilgi ilk kez kedi sahiplenenler için yeterince şaşırtıcıdır. Kedilerle ilgili daha da hayret verici olan ise kedilerin polidaktil yani çok parmaklı olabilmeleridir.

 polidaktil

Polidaktilizm Nedir?

Doğru yazılışı ile "Polydactyl" kelimesi Yunanca iki kelimeden meydana gelir. Bu iki sözcük "Çok" anlamına gelen "Poly" ve Türkçe karşılığı "Parmak olan" "Dactylos" kelimeleridir. Yani polidaktili adıyla bilinen hastalık, olması gerekenden çok el ya da ayak parmağına sahip olmak demektir. Polidaktilizm birçok hayvanda görülen bir mutasyondur. İnsanlarda da rastlanılan polidaktilizm anomali durumudur ve genetik bir bozukluğa işaret eder.

Kedilerde ön ayaklarının tek ya da iki patisinde birden görülebilen polidaktili, arka ayakların ikisinde ya da birinde de olabilir. Ama bu rahatsızlıkta genellikle ön patide normal sayıyı aşan parmaklar vardır. Polidaktilide bir kedinin tüm patilerinde de fazla parmak olabilir. Bu genetik bozukluğu taşıyan kedilere polidaktil kediler denir. Dünyada bilinen en fazla parmaklı kedinin yani polidaktil kedinin her patisinde 7’şer adet olmak üzere toplamda 28 patisi bulunuyor. Ama polidaktil kedilerde genellikle ön patilerde 6 adet parmak mevcuttur.

 polidaktil kediler

Polidaktil Kedilerin Özellikleri ve Bakımları

  • Polidaktil kedilere İngiltere’nin batısında rastlanmakla birlikte asıl yaygın oldukları yerler Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyi ile Kanada’dır. Bunun nedeni bu kedilerin gemilerle İngiltere’den Amerika kıtasına taşınmış olmalarıdır. Gemicilerin bu kedileri kıtalar arası yolculuklarında yanlarında görmek istemelerinin nedeni ise polidaktil kedilerin gemicilere şans getirdiğine inanılmasıdır.
  • Amerika’da sayıca fazla olan bu kedilere “Boston Kedisi”, “Boston Başparmak Kedisi” ya da “Amerikan Polidaktil Kedileri” de denir. Fakat bu kediler bir cins değildir ve ırk özelliği göstermedikleri için ayrı olarak sınıflandırılmazlar.
  • Gen mutasyonu sonucu ortaya çıkan polidaktilizm her kedi ırkında görülebilir.
  • Polidaktilizme erkek ve dişi kedilerde yaklaşık aynı oranlarda rastlanılmaktadır.
  • Polidaktil kedilere takılan bir diğer lakap da “Hemingway kedisi” olmuştur. Çünkü ünlü yazar Ernest Hemingway’ın polidaktili rahatsızlığına sahip bir kedisi olduğu bilinmektedir.
  • Polidaktili kedilere bazı avantajlar sağlar. Fazla parmaklar nizami şekilde diğer parmaklarla yan yana sıralanmışsa kedinin patisinin yüzey alanı genişler. Bu da daha iyi avlanmak, daha iyi kavramak ve daha iyi tırmanmak anlamına gelir. Ayrıca bu parmak yapısı sayesinde kediler daracık bir yüzeyde bile sağlamca tutunur ve düşme sonucu doğacak problemlerden korunmuş olurlar.
  • Polidaktilizm kedilerde herhangi bir rahatsızlığa ya da sağlık sorununa yol açmaz. Fakat fazla parmak diğer parmaklarla aynı hizada ve nizami olmayabilir. Özellikle patinin bittiği yan noktadan ya da başparmağın hemen dibinden başlayan fazla parmak bazı sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar tırnağın batık olması ev yanlış yöne uzamasıdır. Bu durumdaki polidaktil kedilerde tırnak bakımları asla aksatılmamalı ve tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.
  • Polidaktil kedilerin yaşadıkları ortamlarda mutlaka kedi tırmalama aparatları bulundurulmalıdır.


Kedilerin ilginç dünyasını daha yakından tanımak ve kediler hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için Kedilerle İlgili Şaşırtıcı Bilgiler yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.