x
sadsad x
asdasd
Kedilerde Kızgınlık Dönemi: Bilmeniz Gerekenler

Kedilerde Kızgınlık Dönemi: Bilmeniz Gerekenler

13 Haziran 2022

Kediler de diğer memeli canlılar gibi belirli dönemlerde çiftleşmeye hazır hale gelirler. Üreme isteği içgüdüsel bir davranış olduğu için önüne geçilebilecek bir durum değildir ve zaman zaman tekrar eder. Bu durum ancak kısırlaştırma operasyonu ile sonlandırılabilir. Kedilerde üreme isteği kedinin cinsine ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişecek biçimde 6 ayı doldurduktan sonra ilk kez gözlenir. Yetişkinliğe geç erişen bazı kedi cinslerinde bu süre 9 ila 10 aya kadar çıkabilir. Kediler yine mensup oldukları ırka ve karakter yapılarına göre kızgınlık dönemi adı verilen bu süreçte farklı tepkiler gösterip değişik davranışlar sergilerler. Ayrıca kedinin cinsiyeti de kızgınlık dönemi belirtilerini ve bu dönemdeki davranışlarını belirleyen etkenlerdir.

 kedilerde kızgınlık dönemi

Kızgınlık Dönemi Belirtileri ve Kedilerin Bu Dönemdeki Davranışları

Tüm kediler, kızgınlık dönemine girdiklerinde normal dışı davranışlar sergilerler. Fakat dişi ve erkek kedilerde bu süreç boyunca farklı belirtiler ortaya çıkar. Erkek kediler bu döneme girdiklerinde ev içine idrar bırakmaya başlarlar. Bunun nedeni kokularını bulundukları ortama yaymak ve dişileri çekmektir. Erkek kedideki diğer belirtiler iştahsızlık, huzursuzluk ve her zamankinden çok uyuma olabilir. Aynı zamanda yüksek tonda aşırı miyavlama da erkek kedilerin çiftleşme isteğinin göstergesidir. Kedi sahipleri 6 aydan büyük erkek kedilerde fazlaca hareketlilik, dışarı çıkma isteği ve eşyaları tırmalama eğiliminin artması gibi belirtiler gördüklerinde kedilerinin kızgınlık dönemine girdiğini varsayabilirler.  

Dişi kedilerde ise bu sürecin başladığı daha belirgin olarak anlaşılır. Dişi kediler de erkek kediler gibi sık sık yüksek tonda miyavlarlar. Böylece erkek kedileri içgüdüsel olarak çağırmış olurlar. Bu aşırı miyavlama hali erkek kedilerden farklı olarak dişilerde çiftleşme pozisyonuna geçme ile birlikte seyreder. Aynı zamanda dişi kediler sahiplerine daha çok sürtünme, daha çok ilgi isteme, fazla hareket etme ve kuyruklarına temas edildiğinde agresif, hatta saldırgan davranma belirtilerini de kızgınlık döneminde gösterirler.

Dişi ve erkek kediler kızgınlık döneminde farklı tepkiler verseler de yetişkinliğe erişmiş sağlıklı her kedi bu süreci yaşamak durumundadır.  

 kedilerde kızgınlık

Kediler Kızgınlık Dönemine Girdiklerinde Yapılması Gerekenler

6 ayı doldurmuş ve kısırlaştırılmamış tüm kedilerin üremeye hazır olduklarını gösteren kızgınlık dönemi bir döngü halinde mevsimsel olarak gerçekleşir. Kızgınlık döneminin süresi ise kediden kediye farklılık gösterse de bu süreç ortalama 4 ila 7 gün içinde sonlanır. Ortalama sürenin dışında bazı kediler birkaç gün içinde, bazıları ise iki haftayı bulacak şekilde kızgınlık sürecine girerler.

Kediniz kızgınlık dönemine girdiğinde vermeniz gereken karar kedinizi çiftleştirmek ya da kısırlaştırmak olacaktır. Eğer çiftleştirme kararı aldıysanız dişi kedinize ve doğacak yavrulara gereken bakımı yapabilecek ortam ve koşulları yaratabileceğinizden emin olun. Kararınız kısırlaştırmadan yanaysa belirli önlemler alarak kedinizin kızgınlık dönemini atlatmasını bekleyin.  

Kızgınlık dönemi boyunca kedi sahiplerinin yapması gereken ilk şey kedilerine daha çok vakit ayırmak ve onlarla daha fazla ilgilenmek olmalıdır. Bunun için kedinize sevgi göstermeyi sıklaştırmalı, onunla daha çok konuşmalı ve oyun oynayarak onu yormalısınız. Kediniz yüksek sesle miyavlama, dışarı çıkma, agresif davranma gibi davranışlarda bulunduğu anda onun dikkatini oyun, ilgi ve kedi ödül mamaları ile dikkatini başka yöne çekebilirsiniz. Kediniz aşırı tepki vermeye devam ettiğinde kedi nanesi ya da sakinleştirici kedi tasmaları da kullanabilirsiniz.

Kedilerin kontrolsüz biçimde üremelerini engellemek ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak için ilk kızgınlık döneminin sonunda kısırlaştırma operasyonu yapılması gerekir.


Kediler Neden Kısırlaştırılmalı? yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.