x
sadsad x
asdasd

Kedilerde Doğum Süreci ve Yapmanız Gerekenler

24 Eylül 2020
Kedilerde Doğum Süreci ve Yapmanız Gerekenler

Kediler, sezgisel olarak hamileliği nasıl idare edeceklerini bilirler ve çoğunlukla kendi kendilerine yeterlidirler. Bununla birlikte, gelecekteki annenin olabildiğince rahat olmasına ve bu dünyaya sağlıklı kedi yavruları getirme görevinde ona yardımcı olabilirsiniz. 

Kediniz hamileyse ve bunu ilk kez yaşıyorsanız aklınıza pek çok soru gelecek. 

Bu nedenle hamile bir kedinin neye ihtiyacı olduğu ve hangi faktörlerin dikkate alınması gerektiği konusunda gerekli tüm bilgileri bu blog yazımızda topladık. Tabir-i caizse dijital doğum hazırlığı :)

>> Kedi Malzemeleri

Kedinizin Hamile Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Sevimli dostunuzun hamile olabileceğini gösteren bazı işaretler vardır. Birçoğu insanlardan bildiklerimize biraz benziyor. 

Belli yiyecekler için istek, sabah bulantısı ve sürekli büyüyen karın, kedi hamileliği göstergeleridir. Bununla birlikte meme uçları şişmişse ve kediniz her zamankinden daha şefkatliyse yakında evinize yavru kediler gelecek demektir.

Kedi hamileliğinin başlangıçta tespit edilmesi asla kolay değildir. Erken resmi onay almak istiyorsanız, en iyisi bir veterinere danışmaktır. Doktor, çiftleşmeden sonraki 17. günden itibaren yavru olması bekleniyorsa, bunu size palpasyon yoluyla söyleyebilir. 21. günden itibaren ultrason görsel doğrulamaya izin verir. Yavru kedilerin sayısı 40. gün civarında tahmin edilebilir. 

Hamile Bir Kedinin Nelere İhtiyacı Vardır?

Kedinizin vücudu hamilelik sırasında çok değişmektedir ve bu nedenle ihtiyaçları hamile olmayan bir dişininkinden farklıdır. 

Hamile kediniz için nelere dikkat etmelisiniz? 
Anne ve yavru için potansiyel olarak ne zarar verebilir? Hayvanımız için gebelik dönemini olabildiğince keyifli hale nasıl getirebilirsiniz ?

  • Anne adayı için yeterince ışık ve hava sağlayın. 
  • Ölçülü egzersiz yapmak her zaman iyi bir fikirdir. 
  • Bununla birlikte, sadece strese neden olmakla kalmayıp aynı zamanda kediniz için potansiyel olarak tehlikeli olan kedi dövüşlerinin yanı sıra yüksek sıçramalardan da kaçınılmalıdır. 
  • Kedinizi şımartmanıza veya ona bir porselen bebek gibi davranmanıza gerek yok, ancak stresli ve alışılmadık durumlardan kaçınmaya çalışın.  

Hamile Bir Kedi Hangi Yemeği Tercih Eder?

Kedinizin vücudu büyük ölçüde değiştiği ve normalden çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu için beslenme, hamilelik sırasında önemli bir faktördür.
Örneğin, günlük kalori alımının % 50 oranında artırılması önerilir. 

Müstakbel annenin, hamilelik sırasında ihtiyaç duyduğu tüm gerekli mineral ve vitaminlerle yeterli miktarda yüksek kaliteli yiyecek ve sıvıya erişebildiğinden emin olun. Hamile kedinizin beslenmesinin dengeli olması için en iyisi bir mama planı oluşturmaktır. Bu arada, anne adayının aynı tür yiyecekleri emzirme döneminde de, küçüklerin tüm besinlerini kendisinden almaya devam ettiği sırada da yemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kedi Aşı Takvimi

Yavru Kedilerin Doğum Anı 

kedilerin-dogum-ani

Hamileliğin son evresinde, kedinizin rahatsız edilmeden ve huzur içinde doğum yapmak için mükemmel yeri aradığını gözlemleyebileceksiniz.  

Rahat bir doğum kutusu sağlayarak yardımcı olabilirsiniz. Gelecekteki anne ve yavrularının serbestçe hareket edebilmesi için yeterince büyük olmalıdır. 

Hoş ve sıcak ama çok sıcak olmayan, sessiz bir köşeye yerleştirilmiş kapaklı bir kutu mükemmel olur. 21-22 derece oda sıcaklığı idealdir, çünkü yavru kediler ilk günlerinde sabit bir oda sıcaklığına bağımlıdırlar. Tıpkı insan bebekler gibi başlangıçta kendi vücut sıcaklıklarını sabit bir seviyede tutamazlar.

Doğum yapmadan bir gün önce kediniz daha az yiyebilir veya yemeyi tamamen kesebilir. Ancak susayacak ve normalden çok daha fazla su içecektir. 

Kedi Doğumu Sonrası

Genç kediler, özellikle ilk hamilelikleri sırasında özellikle endişelidir. Onları çok fazla yalnız bırakmayın. Doğum yapmak onlar için doğal bir süreç olsa ve sonunda her şeyi kendi başlarına yapabilecek olsa bile, onlarla çok zaman geçirin.

Kedinizin davranış biçiminden, geri çekilmesi ve şimdi yalnız kalması gerektiğini anlayacaksınız. Kediniz, doğum yapmadan kısa bir süre önce dairenin içinde sessiz bir saklanma yerine çekilecektir; favori yerler, kimsenin onları göremeyeceği güvenli bir alan sağladıkları için gardırop ve çekmecelerdir.

Kedi cinsleri hakkında bilgi sahibi olmak için petihtiyac.com/kedi-cinsleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.