x
sadsad x
asdasd
Kediler Yeni Evlerine Nasıl Alıştırılır?

Kediler Yeni Evlerine Nasıl Alıştırılır?

03 Ocak 2022

Kediler, akıllı hayvanlar oldukları için adaptasyon yetenekleri çok yüksek canlılardır. Fakat çok temkinli olmaları ve alışkanlıklarına bağlı doğaları onları yeni yaşam alanlarına uyum sağlama konusunda bir derece zorlamaktadır. Ama bu durum sizi korkutmasın. Kedilerin bir eve alışma süreleri genellikle 24 saat ile sınırlıdır. Özellikle başka bir evde yaşamış yetişkin bir kedi, yavru kedilere kıyasla yeni yaşam alanına daha zor alışır. Yavru kedilerin handikabı ise fazla ürkek olmaları ve savunmasız hallerinin yeterince farkına varmalarıdır. Fakat doğru bir yaklaşım kedinizin evine ve ömürlük yuvasına alışma süresini kısaltacaktır.

>> Kedi Maması

 kediler eve nasıl alışır

Onun Güvende Hissetmesini Sağlayın

Kediler, kendilerini koruma içgüdüsünü fazlaca taşıyan canlılar olarak öncelikle kendilerini güvende hissetmek isterler. Bunun için sahiplendiğiniz kediyi eve getirdiğinizde evin sessiz olmasına dikkat etmeli ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Kediniz eve ilk girdiğinde onu taşıma çantasından çıkmaya zorlamamalı ve yanından uzaklaşmalısınız. Böylece kediniz istediği zaman çantadan çıkıp etrafı koklamaya ve güvenli bir alanda olup olmadığını anlamak için araştırma yapmaya başlayacaktır. Ama bu süre uzun olabilir. Bu noktada sabretmeniz ve kediniz güvende olduğuna emin olana kadar beklemeniz gerekir. Eğer kedi yavruysa onu belirlediğiniz küçük bir odaya alarak ile başlamanız daha uygun olur. Böylece etrafı yavaş yavaş keşfedecek ve kendini daha rahat hissedecektir.

Kediler, doğada diğer hayvanların saldırılarına açık oldukları için her saklanabilecekleri bir yer arayışındadırlar. Bu da güvenlikle ilgili bir sorundur. Kedinizi eve alıştırmak için belirlediğiniz odada onun saklanabileceği noktalar kesinlikle olmalıdır. Bunun için yatak ve koltuk altları ile giysi dolapları ideal yerlerdir. Ayrıca kediler, doğadaki düşmanlarından korunmak için yüksek yerler ararlar. Böylece tüm saldırılardan korunmuş olurlar. Bu da kedi tırmalama tahtaları ile mümkündür. Kediniz saklanacak ve kaçacak yerleri keşfedene kadar onu rahat bırakmanız uygun olacaktır.

 kedilerin yeni eve alışma süreci

Onun Temel İhtiyaçlarını Giderebileceğine İkna Olmasını Sağlayın

Kediler, aç ve susuz kalmaktan endişe eden yaratıklardır. Bu endişeyi ortadan kaldırarak yeni yaşam alanında tüm ihtiyaçlarının karşılanacağını öğrenmesi için kedinin bulunduğu odaya mama ve su kabı koymayı ihmal etmeyin. Yavru kediler, mamaya ve suya çabuk teslim olurken yetişkin kediler genellikle ilk 24 saat mama yemeyi ve su içmeyi ret ederler. Bu durumda sakin kalmalı ve kedinin kendi tercihini yapmasına izin vermelisiniz. Zira onu zorlamanız eve alışma süresinin uzamasından başka bir sonuç doğurmayacaktır.

Uyku, tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de birincil ihtiyaçtır. Kedilerin uykucu ve konfor düşkünü hayvanlar olduğu düşünüldüğünde onlara uyumaları için bir yer belirlemeniz de kaçınılmazdır. Bunun için kedi yatağı edinebilirsiniz. Kedinizin açlık, susuzluk ve uyku ihtiyaçlarını giderebileceği bir ortam yarattıktan sonra onu takip ederek tuvalet gereksinimi de tespit etmelisiniz. Bunun için kedi kumu almalı ve kediniz yeri eşelemeye başladığında onu hemen kumuna götürmelisiniz.

Onunla Oyun Oynayın

Tüm yaşamsal ihtiyaçları karşılandıktan sonra kediler, etrafı keşfederek meraklarını gidermeye çalışırlar. Bu hareket, kedinin bir nebze rahatladığını gösterir. Bu keşifler sırasında ona çok yaklaşmadan onu takip edin ve yumuşak bir ses tonuyla onunla konuşun. Böylece sizin varlığınıza ve sesinize alışacaktır. Size alışmaya başladığında aranızdaki mesafeyi yavaş yavaş azaltarak onunla oyun oynamayı deneyebilirsiniz. Kediler için oyun yaşam alanını benimsemenin en önemli göstergesidir. Kedinizin oyuncaklarına ve ilk etapta oyun arkadaşı olarak gördüğü size yaklaşması ise evine alışmaya başladığının işaretidir.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.