x
sadsad x
asdasd

Kediler Üşür mü?

01 Temmuz 2020
Kediler Üşür mü?

Bir kedinin okşandığında hoş ve sıcak hissetmesinin nedenlerinden biri, kedilerin düzenli vücut sıcaklıklarının bir insandan iki derece daha yüksek olmasıdır. Ancak bu doğal sıcaklık, kedilerin soğuktan etkilenmiyor olduğu anlamına gelmez.

Kediler Neden Sıcağı Severler?

Yaz aylarında bile güneş altında yatan, kış aylarında her sıcak alana memnuniyetle kıvrılmış bir kedi görebilirsiniz.

Kedilerin sıcaklığı çok sevmesinin iki nedeni vardır. İlk olarak, kediler, yeni doğan yavruların gözleri açılmadan önce annenin yerini belirleyip beslemelerini sağlayan yüzlerinin etrafında sıcaklık reseptörleri ile doğarlar. Yaşlandıkça bu reseptörler daha hassas hale gelir ve önceden programlanmış doğal sıcaklığı araştırmaya yönelik doğal dürtü günlük bir içgüdü haline gelir. İkinci neden, kedilerin ısıyı tolere etme konusunda bizden daha iyi olmalarıdır, bu nedenle güneş ışığında veya açık ateşin yanına koymak onlar için rahatsız edici değildir. Bununla birlikte, sıcağa karşı görünen dirençlerine rağmen, kediler soğuğa dayanıklı değildir.

Kış Mevsiminde Dışarıda Kalan Kedilere Ne Olur?

Birçok kürklü hayvan gibi, kediler de kış sonunda dökecekleri kış kürkü oluşturma yeteneğine sahiptir, ancak bu bir kediyi kışın sıcak tutmak için yeterli değildir. İç mekan kedileri bile, özellikle sahipleri evden çıktığında ve ısıtma kapatıldığında üşüme hisseder ve tabii ki açık hava kedileri de buz gibi soğuk havada üşür ve sıcak yerler ararlar.

İnsanlar gibi bazı kediler soğuğu diğerlerinden daha fazla hisseder, özellikle yaşlı kediler, çok genç kediler veya hastalıktan muzdarip kediler. Aşırı esen rüzgarlar, yağmur ve kar da bir kediyi daha çok üşütecektir, çünkü bu koşullarda kürkünde sıkıştırdığı sıcaklığı koruyamaz.

kedilernedenusur

Kedileri Nasıl Sıcakta Tutmalıyız?

Sevimli dostlarımızı kışın sıcak tutmanın en kolay yolu, rüzgarda ve yağmurda güvenle bulunmalarını sağlamaktır. Bunun için basit su ve rüzgar geçirmeyen barınaklar, kedi evleri yapılabilir.

Eğer evde bir kedi bakıyorsanız ve günün büyük bir kısmı için evden çıkıyorsanız ve ısıtmayı açık bırakmak istemiyorsanız dostunuzu sıcak bir ortamda uyuması için kedi yatağı düşünebilirsiniz. Peluş kürkü yatak kediniz içinde yatarken onun sıcağı ile ısınıp dostunuzun sıcak kalmasını sağlayacaktır. Böylece keyfi yerinde olduğu için mobilyalarınıza tırmanma olasılığı düşük olacaktır.

kedi yuvası

Eğer eviniz aşırı soğuk oluyorsa ve kombinizi açık bırakmak istemiyorsanız Crop Pet Silindir Fonksiyonel Kedi-Köpek Yuvası'nı tercih edebilirsiniz. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayın.

İhtiyacınız olan kedi eşyalarının tümüne kedi malzemeleri kategorimizden ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.