x
sadsad x
asdasd
Kediler Neden Tırmalar?

Kediler Neden Tırmalar?

27 Eylül 2021

Kedi sahiplerinin kedileri ile ilgili yaşadıkları sorunların başında tırmalama davranışı gelir. Kediler, sadece birlikte yaşadıkları insanları değil evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalarlar. Tırmalama, kediler için son derece doğal ve içgüdüsel bir davranış olsa da insanlara ve eşyalara zarar vermelerini beraberinde getiren ve kedi sahipleri için can sıkıcı bir durumdur. Hatta birçok kedi sever tırmalama yüzünden kedi sahiplenmeye yanaşmamaktadır. Fakat bu olağan hareket düşünülenden daha basit bir şekilde çözüme kavuşturulabilir ve kedinin tırmalaması sonlandırılamasa bile en aza indirilebilir. Kedilerin tırmalama davranışına çözüm olacak yollara geçmeden önce bunu neden yaptıklarını bilmekte fayda vardır.

>> Kedi Kapıları

 kedi tırmalama

Kedilerde Görülen Tırmalama Davranışının Nedenleri

Kediler, yaradılışları gereği tırmalarlar. Tırmalamayı olanaklı kılan pençeler, kediler tarafından avlanma esnasında kullanılır. Ayrıca tırnak, kediler için kendilerini savunma aracı olmasının yanı sıra yüksek yerlere tırmanmalarını sağlayan yegâne gereçtir. Bu işlevli ve kıymetli uzvu sürekli keskin tutmak kedilerin en önemli görevlerinden biridir ve kediler tırmalama yoluyla en önemli silahlarını her an kullanılmaya hazır hale getirmek isterler. Kedilerin sürekli uzayan tırnaklarını törpülemek ve sivriltmek ancak tırmalama ile gerçekleşebilir. Yani kedilerde tırmalama davranışının görülmesinin temel nedeni savunma ve tırnakları araç olarak kullanabilmektir.

Kedinizin özellikle ev eşyalarını tırmalamalarındaki amaç alan belirleme isteğidir. Çünkü kedilerin patilerinde kokularını yaymaya yarayan reseptörler bulunur ve kedinin kokusu ancak tırmalama ile eşyaların üzerinde kalabilir. Özellikle başka bir kedi ile birlikte yaşayan kediler, kendi sınırlarını ve üstünlüklerini belli etmek için eşyaları tırmalarlar ki diğer kedi belirlenen alana yaklaşamasın. Bu, aynı zamanda kedinin savaşa hazır olduğunun da göstergesidir. Çünkü evcil kediler sosyal canlılar değildirler ve sadece sahiplerine bağlanarak diğer kediyi rakip görürler. Kedinizin sizi ya da eşyaları sürekli olarak agresif bir biçimde tırmalamasının nedeni ise stres altında olması olabileceği gibi ciddi bir davranış bozukluğuna da işaret ediyor olabilir.

 kedi tırmalaması

Kedi Tırmalaması Nasıl Önlenir?

Kediler, çok zeki hayvanlar olmalarının yanı sıra insan duygularına da duyarlıdırlar. Yani sizin nelerden hoşlanmadığınızı ve ne istediğinizi anlamanın yanında verdiğiniz tepkilerin de farkındadırlar. Ama kediler eğitilmeye çok yanaşmadıklarından isteklerinizi görmezden gelirler. Dolayısıyla kedinizin tırmalama gibi içgüdüsel bir davranıştan vazgeçmesi eğitimle biraz zor olabilir. Bu nedenle kedinize komut verip ona uymasını beklemek yerine alışkanlık yaratmanız önemlidir. Kedinize yavruyken alacağınız kedi tırmalama tahtaları eşyaları tırmalamasının büyük ölçüde önüne geçer. Kedinizi tırmalama aparatları ve oyuncakları ile küçük yaşlarda tanıştırırsanız başka bir şeye ihtiyaç duymayacaktır. Kedilerde tırmalama davranışının önüne geçmenin bir diğer yolu da tırnaklarını düzenli olarak kestirmektir. Kedinizin tırnakları kısa olduğunda daha az tırmalarlar.

Kedilerde tırmalamanın bir diğer nedeni olan stres faktörünü ortadan kaldırmanız ise kaçınılmazdır. Kedinin kendini güvende hissedeceği ve sevildiğini bildiği bir ortam yaratmak onu rahatlatacak ve savunmaya geçtiğinde gözlemlenen tırmalama davranışı en aza inecektir. En önemlisi kedinize vakit ayırarak onunla oynamak ve ona gereken ilgiyi vermek kedinizin daha huzurlu ve stressiz olmasına olanak tanır. Bu da kedinizdeki tırmalama davranışını azaltmak için yeterli olacaktır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedilerde Davranış Bozuklukları ve Çözümü

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.